Możemy udawać, że radzimy sobie świetnie i zmęczenie nas akurat nie dotyczy, ale nasza twarz – nie zawsze chce z nami w tym zakresie współpracować.
Szczególnie zdradliwa jest delikatna skóra wokół oczu, która – mimo naszego sprzeciwu, chętnie informuje wszystkich naokoło, że przydałoby się nam trochę więcej snu. Odpowiednia dawka snu to rzecz jasna rozwiązanie optymalne, ale w przypadku małego dziecka – często nierealne. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów, które pozwolą nam ukryć zmęczenie i przed wizytą znajomych nabrać zdrowszego wyglądu.
Skóra pod oczami – prawdę ci powie
Okolice oczu – ze względu na swoją delikatność i cienkość, to powierzchnia ciała narażona na działanie wielu szkodliwych czynników. To właśnie tam pojawiają się pierwsze zmarszczki, tam lokują się najwidoczniejsze objawy zmęczenia. Niewyspanie i zmęczenie ujawnia się na twarzy w postaci tzw. worków, które są wynikiem zatrzymywania się wody w naskórku.
O skórze wokół oczu warto pomyśleć jeszcze zanim pojawią się na niej nieodwracalne zmiany. Istnieje wiele kremów dedykowanych właśnie tej delikatnej okolicy – warto je stosować poza normalnym kremem do twarzy. Kosmetykiem, wspomagającym stan skóry wokół oczu jest specjalne serum, które charakteryzuje się mniej zwartą konsystencją oraz dużym stężeniem składników aktywnych i witamin. Dobrym pomysłem jest regularny masaż tych okolic, polegający na uderzaniu opuszkami palców wrażliwej skóry pod oczami (około 5 min). Poprawia to jej krążenie i odpowiednio ją dotlenia. Masaż można przeprowadzić z wykorzystaniem kostek lodu.
Błyskawicznie
Jednak nawet najlepsza profilaktyka nie zawsze jest w stanie ukryć zmęczenie, będące pozostałością po nieprzespanej nocy. A przecież życie mamy nie ogranicza się tylko do przewijania i karmienia malca. Mama musi wyjść z dzieckiem na spacer, wybrać się na zakupy, umówić z przyjaciółką. Oczywiście oznakom zmęczenia na twarzy mamusi nikt się dziwił nie będzie, ale niewykluczone, że nie pozwolą one czuć się kobiecie całkiem swobodnie i atrakcyjnie. Na szczęście istnieje kilka domowych, sprawdzonych sposobów, które pozwolą mamie szybko zapomnieć o nieprzespanej nocy. A składniki, które są do tego potrzebne, zazwyczaj znajdują się w zasięgu ręki.
Mleko
Mleko zwęża naczynia krwionośne i usuwa obrzęki – ważne jednak, by było zimne. Co więcej, tłuszcz w nim zawarty działa łagodząco na podrażnienia oraz nawilża skórę. Mleko przelewamy do szklanki lub miseczki, namaczamy w nim dwa płatki kosmetyczne i kładziemy na oczach. Powtarzamy czynność, kiedy płatki zrobią się cieplejsze. Cały zabieg powinien trwać około 15 min. Mleko poradzi sobie także z cieniami pod oczami. Mieszamy 1/4 szklanki mleka z 4 łyżeczkami sody oczyszczonej, a powstałą mieszankę schładzamy w lodówce przez około 20 minut i rozprowadzamy wokół oczu. Zmywamy po około 15 min.
Ogórek
To chyba numer jeden, jeśli chodzi o zabiegi kosmetyczne z wykorzystaniem domowych produktów. Z uwagi na zawarty w nich kwas askorbinowy i kawowy, warzywa te doskonale radzą sobie z obrzękami, opuchnięciami i cieniami. Dwa plasterki schłodzonego ogórka kładziemy na powieki i zostawiamy na około 15 min.
Inny sposób to ogórkowa maseczka. Ścieramy pół ogórka na tarce o małych oczkach, wstawiamy do lodówki na około 20 minut, po czym nakładamy pod oczy i na powieki.
Ziemniaki
Podobnie działa maseczka ziemniaczana. Połowę warzywa ścieramy na tarce i wstawiamy do lodówki na około 20 minut, po czym nakładamy na okolice oczu. Możemy także nałożyć na powieki cienkie plastry surowego warzywa.
Jajka
Nawet nie wiesz, ile dobrego kryje się w kurzych jajach. Maseczka z białka jaja bardzo dobrze radzi sobie z podkrążonymi oczami, ponieważ białko ma właściwości ściągające, oczyszczające i wygładzające. Dodatkową zaletą tego „specyfiku” jest to, że poprawia krążenie. Ubijamy dwa jajka na sztywną pianę i nakładamy na skórę pod oczami na około 15 min.
Herbata
Jest nie tylko smaczna i zdrowa, ale także – może się przysłużyć naszej urodzie. Zaczerwienienie i obrzęki pod oczami pomoże nam zlikwidować rumianek. Herbarta czarna i zielona działają z kolei ściągająco – likwidują obrzęki i napinają skórę, nadając jej zdrowszy wygląd. Dwie torebki herbaty zaparzamy przez około 3 minuty, po czym wyjmujemy z wody, wkładamy do lodówki i kiedy ostygną -kładziemy na powieki na około 15 min.
Łyżki
Kto by pomyślał, ze i one mogą wspomóc naszą urodę! Kompres z zimnych, metalowych łyżek skutecznie zwęzi naczynia krwionośne, pomoże usunąć zaczerwienienia i obrzęki. Metalowe łyżki wkładamy do szklanki z lodem i po odpowiednim schłodzeniu kładziemy na powieki. Powtarzamy do momentu usunięcia opuchlizny.
W walce ze zmęczeniem warto sięgać po naturalne sposoby, bo działają najszybciej, najskuteczniej, a do tego nie zawierają sztucznych dodatków. Pamiętajmy, że cienka skóra pod oczami nie lubi zbyt silnych środków, mogących wywołać podrażnienie.