USG dopochwowe – jak wygląda, co wykrywa, ile kosztuje?

USG dopochwowe – jak przebiega? Co można dzięki niemu sprawdzić i wykryć? Ile kosztuje?

uśmiechnięta kobieta


Podziel się na


USG dopochwowe to jedno z najważniejszych i podstawowych badań ginekologicznych. Powinna je wykonywać regularnie każda kobieta.

Jak przebiega USG dopochwowe?

Jak sama nazwa wskazuje, USG dopochwowe ((bardziej profesjonalna nazwa to USG transwaginalne) polega nie na przeprowadzeniu badania przez powłoki brzuszne, ale na wprowadzeniu do pochwy specjalnej głowicy (sondy). Owa sonda zawsze musi mieć na sobie jednorazową powłokę przypominającą prezerwatywę oraz lubrykant – żel ułatwiający jej wsunięcie do pochwy.

Badanie wykonywane jest u pacjentki w pozycji leżącej, zwykle trwa kilka minut, maksymalnie do dziesięciu czy kilkunastu. Czy jest nieprzyjemne? Wiele zależy od indywidualnych odczuć. Na wielu kobietach nie robi żadnego wrażenia, z kolei część odczuwa pewien dyskomfort. Co jednak ważne, w żadnym momencie badania nie powinien wystąpić ból!

USG dopochwowe to badanie w pełni bezpieczne i nie ma ograniczeń w częstości jego wykonywania.

Czym się różni od „zwykłego” USG?

Przez „zwykłe” USG rozumiemy tu takie wykonywane przez powłoki brzuszne. Zarówno ono, jak i USG transwaginalne ma swoje zalety i swoje zastosowanie w konkretnych przypadkach. USG zwykłe wykonywane jest najczęściej u kobiet, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia oraz u kobiet w ciąży (w I trymestrze można używać USG dopochwowego, później wykonuje się USG przez powłoki brzuszne). Zwykłe USG wystarczy do ogólnej oceny stanu jajników i macicy, czy wykrycia i uwidocznienia pewnych (większych) nieprawidłowości. Jednak nie da się zaprzeczyć, że jest to metoda mniej dokładna z opisywanych dwóch.

kobieta w koku

Do czego służy i co może wykryć?

USG dopochwowe powinno stanowić podstawowe, obok choćby cytologii, badanie ginekologiczne każdej kobiety. Jest bowiem szybkie i dokładne, pozwala od razu zauważyć wiele możliwych nieprawidłowości i ocenić stan oraz budowę jajników, jajowodów i macicy. Co może wykryć?

  • wady anatomiczne – nieprawidłowości w budowie narządów płciowych, kości oraz mięśni macicy;
  • polipy;
  • mięśniaki;
  • torbiele;
  • nowotwory i guzy;
  • nieprawidłowości w grubości endometrium;
  • ciąże pozamaciczną.

Oprócz przeprowadzania go rutynowo, wykonuje się je także w przypadku trudności z poczęciem dziecka, zaburzeń cyklu, bólów i krwawień nieznanego pochodzenia.

Ile kosztuje?

Jeśli wykonywane w prywatnym gabinecie, nie jest to badanie tanie. Standardowo kosztuje w granicach 200-350 zł.

Jak często je wykonywać?

U kobiet które współżyją, należy wykonywać je regularnie – maksymalnie co dwa lata, a najlepiej zgodnie z sugestią lekarza.

Pamiętaj, że niezbędnym dla każdej kobiety badaniem jest też cytologia.