USG dopochwowe – jak przebiega? Co można dzięki niemu sprawdzić i wykryć? Ile kosztuje?
USG dopochwowe to jedno z najważniejszych i podstawowych badań ginekologicznych. Powinna je wykonywać regularnie każda kobieta. Jak wygląda badanie USG dopochwowe? Co wykrywa? Jak się do niego przygotować? Znajdziesz tu wszystko na temat badania: USG dopochwowe!
USG dopochwowe – co to?
USG dopochwowe, znane również jako ultrasonografia przezpochwowa lub ultrasonografia transwaginalna, to rodzaj badania ultrasonograficznego wykonywanego przez wprowadzenie sondy ultrasonograficznej do pochwy. Jest to jedna z metod diagnostycznych wykorzystywanych w ginekologii i położnictwie, do oceny narządów płciowych żeńskich, takich jak macica, jajniki i szyjka macicy.
USG dopochwowe powinno stanowić podstawowe, obok choćby cytologii, badanie ginekologiczne każdej kobiety. USG dopochwowe pozwala na dokładniejszą ocenę struktur narządów płciowych, ponieważ umożliwia bliższe podejście do badanych tkanek i organów. Jest szczególnie przydatne w diagnostyce stanów patologicznych takich jak:
- torbiele jajnika,
- mięśniaki macicy,
- nieprawidłowości w budowie macicy,
- nowotwory i guzy,
- ciąża pozamaciczna,
- endometrioza.
Ponadto, USG dopochwowe może być również stosowane do monitorowania rozwoju ciąży, oceny stanu płodu oraz wykrywania ewentualnych nieprawidłowości. Oprócz przeprowadzania go rutynowo, wykonuje się je także w przypadku trudności z poczęciem dziecka, zaburzeń cyklu, bólów i krwawień nieznanego pochodzenia.
Jak przebiega USG dopochwowe?
Podczas badania USG dopochwowego, pacjentka leży na leżance w pozycji leżącej zgiętej w kolanach. Lekarz lub technik ultrasonograficzny wprowadza cienką sondę ultrasonograficzną do pochwy. Owa sonda zawsze musi mieć na sobie jednorazową powłokę przypominającą prezerwatywę oraz lubrykant – żel ułatwiający jej wsunięcie do pochwy.
USG dopochwowe to badanie w pełni bezpieczne i nie ma ograniczeń w częstości jego wykonywania.
USG dopochwowe pozwala na uzyskanie lepszej jakości obrazu narządów płciowych niż w przypadku standardowego badania ultrasonograficznego przez powłoki brzuszne.
Czy badanie USG dopochwowe jest bolesne?
Wiele zależy od indywidualnych odczuć. Na wielu kobietach nie robi żadnego wrażenia, z kolei część podczas badania odczuwa pewien dyskomfort. Co jednak ważne, w żadnym momencie badania nie powinien wystąpić ból!
USG dopochwowe u dziewicy – jak wygląda?
W przypadku dziewic lub w przypadku osób z trudnościami w tolerowaniu badania przezpochwowego, istnieją alternatywne metody diagnostyczne, takie jak badanie ultrasonograficzne przez powłoki brzuszne. Ostateczna decyzja dotycząca wyboru metody badania należy do lekarza, który uwzględni indywidualne potrzeby i preferencje pacjentki.
Czym się różni USG dopochwowe od zwykłego USG?
Przez zwykłe USG rozumiemy tu USG wykonywane przez powłoki brzuszne. Zarówno ono, jak i USG transwaginalne ma swoje zalety i swoje zastosowanie w konkretnych przypadkach.
USG zwykłe wykonywane jest najczęściej u kobiet, które jeszcze nie rozpoczęły współżycia oraz u kobiet w ciąży (w I trymestrze można używać USG dopochwowego, później wykonuje się USG przez powłoki brzuszne).
Ile kosztuje badanie USG dopochwowe?
Jeśli wykonywane w prywatnym gabinecie, nie jest to badanie tanie. Standardowo kosztuje w granicach 200-350 zł.
Jak często wykonywać badanie USG dopochwowe?
U kobiet które współżyją, należy wykonywać je regularnie – maksymalnie co dwa lata, a najlepiej zgodnie z sugestią lekarza.
Dowiedz się więcej: