USG Doppler ocenia stan tętnic i żył dzięki obserwacji przepływu krwi w danym miejscu. Wykonuje się je też u kobiet w ciąży. Kiedy jest to wskazane?
Badanie USG Doppler pozwala ocenić stan tętnic i żył dzięki obserwacji przepływu krwi w danym miejscu i danym narządzie. Jest szczególnie ważne w przypadku osób ze zmianami miażdżycowymi i chorobą zakrzepową żył. Wykonuje się je jednak również u kobiet w ciąży. Kiedy jest to wskazane? Co dokładnie sprawdza się dopplerowskim USG u ciężarnych?
USG Doppler – na czym polega
USG dopplerowskie to badanie ultrasonograficzne wykorzystujące tak zwany Efekt Dopplera. Nie będziemy tu wchodzić w szczegóły tego zjawiska fizycznego, warto jednak wiedzieć, jak przekłada się ono na badanie USG. Otóż, w uproszczeniu, głowica aparatu USG emituje falę ultradźwiękową, która przechodzi przez ciało, a następnie odbija się od krwi (która cały czas płynie) i wraca do głowicy. Częstotliwość odbitej fali jest wyłapywana przez maszynę, a efekt można zobaczyć na monitorze podpiętym do USG.
Co można dzięki temu sprawdzić? Specjalista zauważy wszelkie niepokojące zmiany i odbiegające od normy „zachowanie”, jak m.in. wolniejszy, szybszy, zablokowany przepływ lub zjawisko cofania się krwi.
![mama w ciąży siedzi na łóżku trzymając się z ciążowy brzuch](https://ciazowy.pl/wp-content/uploads/3-38.png)
Kiedy USG Doppler jest wskazane?
To badanie jest bardzo pomocne w przypadku wszelkiego rodzaju chorób naczyniowych. Przede wszystkim wykonuje się je w przypadku podejrzenia, kontroli lub diagnozy miażdżycy, choroby zakrzepowej żył, czy obrzęków kończyn. Pozwala wykryć tętniaki, zatory, przetoki, zwężenia, niedrożności, a nawet wrodzone wady naczyń krwionośnych. USG Doppler pozwala także diagnozować tak zwane zespoły uciskowe, czyli sytuacje, kiedy tętnica jest uciskana tak, że powoduje niedokrwienie kończyny.
Warto nadmienić, że USG Doppler to badanie zupełnie nieinwazyjne, bezbolesne i bezpieczne – także dla kobiet w ciąży. Nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać.
![dziewczynka przytulająca się do mamy w ciąży](https://ciazowy.pl/wp-content/uploads/4-33.png)
USG Doppler u kobiet w ciąży – po co?
USG dopplerowskie to jedno z badań wykonywanych (w określonych przypadkach) u kobiet w ciąży. Badanie żył kończyn dolnych u kobiet w ciąży przeprowadza się, ponieważ ciężarne są bardziej narażone na zakrzepicę. Jeśli pojawią się objawy tego schorzenia należy koniecznie podjąć odpowiednie kroki i udać się do lekarza. Zakrzepica jest bowiem niezwykle groźna.
Kolejną sytuacją, w jakiej w ciąży można wykorzystać USG Doppler jest ocena przepływów łożyska i narządów płodu. Nie jest to jednak badanie traktowane jako rutynowe – wykonuje się je kiedy zaobserwowano pewne nieprawidłowości, lekarz chce pogłębić diagnostykę lub upewnić się. Badanie to w tym przypadku, m.in.:
- ocenia przepływ krwi z łożyska przez pępowinę;
- ocenia tętnicę maciczną, pępowinową, tętnice nerkowe, krążenie mózgowe, naczynia trzewne płodu;
- bada przepływy w małych naczyniach, niewidocznych podczas standardowego USG;
- ocenia żylne krążenie płodowe;
- może wykryć zaburzenia rytmu, wady i choroby serca u płodu, a także zaburzenia wzrostu;
- wykrywa konflikt serologiczny;
- wskazuje ryzyko przedwczesnego porodu.
![kobieta w ciąży trzyma się za brzuszek ciążowy](https://ciazowy.pl/wp-content/uploads/1-36.png)
Wskazania do wykonania USG Doppler w ciąży
Na USG dopplerowskie kobieta kierowana jest zwykle, gdy lekarz zauważy pewne nieprawidłowości. Wskazaniami są:
- powolny rozwój płodu, zaburzenia wzrostu;
- ciąża mnoga;
- historia poronień u kobiety;
- nadwaga, otyłość lub niedowaga;
- podejrzenie konfliktu serologicznego;
- nadciśnienie tętnicze;
- historia porodów przedwczesnych;
- ciąża wysokiego ryzyka;
- mała ilość płynu owodniowego;
- wady i choroby płodu.