Uszczypliwy bocian – o znamionach u dzieci

Niektóre znamiona, np. pieprzyki pojawiają się niezauważenie z wiekiem. Inne, takie jak myszki, są od zawsze i nie zastanawiamy się, jak powstały.

niemowlę


Podziel się na


Tymczasem z większością z nich się rodzimy. Wiele zanika w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia, inne pozostają na pamiątkę, drażniąc lub stanowiąc nasz znak rozpoznawczy.

Nie taka gładka i różowa…

Często świeżo upieczeni rodzice są zdziwieni, że już na delikatnej skórze ich dziecka pojawiają się przebarwienia bądź właśnie znamiona. Pierwszym odruchem jest zaniepokojenie: czy to może świadczyć o chorobie? Jednak już po pierwszej konsultacji z lekarzem okazuje się, że najczęściej są to naturalne zmiany skórne, które znikną niebawem i nie wyrządzą maluchowi krzywdy. Jak jednak rozpoznać znamiona i nie pomylić z problemem skórnym? Wyróżnia się dwa rodzaje znamion: znamiona powstałe w wyniku rozszerzania bądź przerostu naczynek oraz zmiany o charakterze barwnikowym.

Znamiona naczynkowe

Najczęściej pojawiającymi się znamionami są znamiona naczynkowe, powstałe wskutek rozszerzania naczynek oraz barwnikowe, będące zmianami na tle barwy.

Uszczypnięcie bociana

To jedno z najczęściej występujących u niemowląt znamion. Wyglądem przypomina różowy bądź czerwony trójkąt przypominający odciśnięty dziób bociana (stąd nazwa). Jego barwa nieco zanika przy dotknięciu, ale intensyfikuje się gdy dziecko płacze lub napina dany fragment ciała. Występuje przeważnie na czole lub karku. Zanika naturalnie w ciągu roku.

Pocałunek anioła

Podobna do „uszczypnięcia bociana” plama, pojawiająca się na powiekach.

Plama czerwonego wina

Powstaje w wyniku wady naczyń włosowatych, inaczej zwana znamieniem naczyniowym płaskim. Najczęściej pojawia się na skroni bądź policzku w pierwszym miesiącu życia dziecka i, niestety, nie znika (choć może nieco zblednąć).

Malina (znamię truskawkowe)

Przypominająca z wyglądu malinę lub truskawkę czerwona plamka o nawet kilkucentymetrowej średnicy, która twardnieje pod wpływem temperatury (gorączka u dziecka), a blednie i spłaszcza się w procesie wzrostu. Pojawia się ok. 3-4 tygodnia życia i zanika pół roku później.

mama i dziecko

Znamiona barwnikowe

Pieprzyki

Pojawiają się zarówno po urodzeniu, jak i przez całe życie (np. wskutek zbyt długiego wystawiania ciała na słońce) na całym ciele. Są znamionami o różnych wielkościach i zwykle większość z nich jest niegroźna i stanowi ozdobę dla ciała. Tylko niektóre – zazwyczaj pod wpływem intensywnego pro-mieniowania UV – przekształcają się w zmiany na tle nowotworowym (np. czerniaki). Inne, jeśli nie swędzą, nie zmieniają wielkości, kształtu czy barwy, nie powinny niepokoić. Jeżeli z pieprzyka wyrasta włosek – nie należy go wyrywać ani podcinać.

Brodawki

To przypominające grudki jasne znamiona, które często powstają w wyniku zarażenia wirusem brodawczaka. Mogą być płaskie, stanowiące jedynie odbarwienie skóry – te pojawiają się najczęściej na twarzy – lub wypukłe, zwane kurzajkami – obserwowalne na kończynach. Nie zagrażają zdrowiu skóry, jednak często są usuwane z powodów estetycznych (chirurgicznie, drogą zimnolecznictwa, metodami chemicznymi lub domowymi).

Piegi

Pojawiają się najczęściej u dzieci z jasną karnacją i uwarunkowane są genetycznie. Często nabywa się je wskutek długotrwałego wystawiania skóry na słońce (prowadzi to także do zintensyfikowania barwy tych już istniejących); występują na twarzy, ramionach, dekolcie i plecach. Zdarza się, że są źródłem oparzeń słonecznych i zmian nowotworowych. Praktycznie nie występują u niemowląt, ale u dzieci dwu- bądź trzyletnich już tak. Choć zwykle stanowią ozdobę i znak rozpoznawczy, bywają usuwane maściami złuszczającymi i odbarwiającymi, a dziś coraz częściej – zabiegiem mikrodermabrazji.

Myszki

Myszki przychodzą na świat razem z dzieckiem i często uważane są przez właścicieli za wątpliwą ozdobę. Jeśli znajdują się w miejscach, które można przykryć ubraniem i nie pozwalającym na otarcia (pasek od spodni czy biustonosza), nie stanowią zagrożenia i nie należy ich usuwać. Jeśli jednak są w miejscu wystawianym na słońce (np. na twarzy czy dekolcie) – warto pomyśleć o korekcie. Nie zawsze, ale zdarza się, że takie znamię jest źródłem czerniaka, szczególnie w przypadku, gdy dziecko jest obciążone genetycznie chorobami nowotworowymi skóry (które zdarzały się w rodzinie choćby we wcześniejszych pokoleniach).

Plamki na główce

Są to znamiona o charakterze łojowym i zwykle usuwane są przed 1. rokiem życia podczas prostego zabiegu laserowego.

Plama mongolska

To pokaźnego rozmiaru szaro-barwna lub bladoniebieska (przypominająca siniaka) plama, która często pojawia się na pośladkach, w części lędźwiowej kręgosłupa, a także na zewnątrz dłoni i stóp. Zanika po kilku latach (do 5. roku życia), czasem po kilkunastu.

Plama po kawie z mlekiem

Jasnobrązowa, mleczna plamka pojawiająca się w różnych częściach ciała i różnej wielkości. Występująca pojedynczo nie zagraża zdrowiu dziecka, jeśli jednak plamek jest więcej (ponad 5) warto skonsultować znamię z lekarzem, może bowiem świadczyć o wystąpieniu nerwiakowłókniakowatości.

Plama soczewicowa

Plama o kolorze ciemnobrązowym, pojawiająca się często w okresie niemowlęcym. Ma średnicę ok. 1 cm i nie naraża skóry na problemy czy zmiany nowotworowe. Ma kilka odmian, m.in. słoneczną (pojawia się wskutek intensywnego promieniowania słonecznego, najczęściej u osób starszych) i „kroplę atramentu” (o nieregularnych liniach, niewielkiego rozmiaru i ciemniejszej barwie).

Usuwać?

Większość znamion nie zagraża zdrowiu dziecka, wystarczy więc obserwacja, czy nie ulegają niepokojącym zmianom. Niektóre z nich są usuwane za pomocą zabiegów laserowych bądź chemicznych.

Większość znamion zanika samoistnie w ciągu kilku miesięcy. Nie mniej jednak należy w każdym przypadku pokazać je lekarzowi pierwszego kontaktu podczas najbliższej wizyty z dzieckiem. Dla większej pewności można wybrać się także do dermatologa, który po wykonaniu badania dermatoskopowego (nieinwazyjnego badania optycznego) potrafi przedstawić szczegółowe cechy znamienia i określić stopień zagrożenia dla skóry i organizmu. Kontrola tego typu zmian na pewno nie zaszkodzi, a i pomoże, jeśli okaże się, że problem na skórze nie jest zwykłym znamieniem (np. zmienia się z czasem).

Co jednak robić ze znamionami, które pozostają i przeszkadzają w codziennej higienie i życiu (np. brodawki, myszki)? Najlepiej po prostu się do nich przyzwyczaić. Wprawdzie wykonywane są zabiegi laserowe w celu usunięcia znamion, ale jeśli nie uprzykrzają one w widoczny sposób życia dziecka, należy je pozostawić, obserwować, pilnować, by maluch nie rozdrapywał znamienia, a przede wszystkim kontrolować wystawianie ich na słońce, aby uniknąć zagrożenia nowotworowego (tyczy się to także wszelkich pieprzyków).