Wady wzroku u dzieci

Ocena wzroku powinna wchodzić w skład kompleksowych badań, jakim poddajemy naszego malucha. Pewne zaburzenia, np. astygmatyzm, można bowiem zauważyć już u dwulatków.



Podziel się na


Wczesne wykrycie wad wzroku jest bardzo istotne. Pomoże w porę zająć się ich korekcją i zapobiegnie w przyszłości poważniejszym chorobom. Profilaktyka to podstawa, badania pokazały bowiem, że dzieci z wadami wzroku mają trudności z nauką i czytaniem.

Kluczowa profilaktyka

Profilaktyka jest niezwykle istotna gdy chodzi o wady wzroku u dzieci. Zbadać wzrok naszego malucha możemy już gdy skończy dwa lub trzy latka. Ważne jest jednak, aby zrobić to jeszcze zanim pociecha pójdzie do szkoły. Dzięki temu uda nam się zapobiec ewentualnemu pogorszeniu wzroku i wielu poważnym nieprawidłowościom. Dzieci z wadami wzroku uczą się bowiem gorzej od rówieśników, mają trudności z przyswajaniem wiedzy i z nauką czytania. Właśnie dlatego, w myśl mądrego przysłowia – lepiej zapobiegać niż leczyć.

Obserwuj dziecko

Twój maluch nie powie Ci, że źle widzi. Nie zrobi tego, bo przecież nie wie co to znaczy „dobrze” albo „źle widzieć”. Dla niego taki stan jest po prostu normalny. Dlatego musisz być wyczulona na różne symptomy, które mogą oznaczać, że wzrok dziecka się pogarsza. Przykładowo, może chcieć siedzieć bardzo blisko telewizora lub niemalże trzymać nos w książce i reagować niechętnie na wszelkie zabawy wymagające wyszukania czegoś wzrokiem, np. pewnych szczegółów na obrazku. Malec może także szybko męczyć oczy i odczuwać częste bóle głowy. Jednak wady wzroku niekoniecznie muszą powodować tak widoczne objawy. Bez względu na to, czy zauważymy pogorszenie wzroku u dziecka czy nie, warto udać się więc na badania.

Zadbaj o oczy malucha

Aby zapobiec wadom wzroku warto wprowadzić w życie kilka prostych zasad. Po pierwsze, ograniczmy czas, który dziecko spędza przed telewizorem, a w szczególności przed komputerem. Niezależnie od tego jak nowoczesny mamy monitor, długie wpatrywanie się w niego nie przyniesie niczego dobrego. Dziecko, siedząc blisko, napina mięśnie oczu, co bardzo negatywnie wpływa na wzrok.

Zamiast tego, warto zachęcać pociechę do zabawy na świeżym powietrzu i, kiedy nieco podrośnie, do uprawiania sportu – jazdy na rolkach, rowerze, hulajnodze. Jak się bowiem okazuje – sport poprawia wzrok.

Po drugie, trzeba zadbać o oczy od wewnątrz – podając dziecku odpowiednie witaminy i minerały. Chodzi o beta karoten, który znajdziemy w zielonych i pomarańczowych owocach i warzywach, oraz o witaminę E, w którą bogate są orzechy, migdały i oleje. Postaw także na jagody, które, oprócz pysznego smaku, poprawiają wzrok i mikrokrążenie w gałce ocznej.

Najczęstsze wady wzroku u dzieci

U dzieci trafiających do okulisty bardzo często stwierdzane są nadwzroczność, krótkowzroczność lub astygmatyzm. Te trzy wady występują u dzieci najczęściej i zazwyczaj są już wrodzone. Astygmatyzm może dodatkowo występować razem z nadwzrocznością lub krótkowzrocznością.

Nadwzroczność

Nadwzroczność jest bardzo częstą wadą wzroku, z którą dziecko już się rodzi. Na początku to około +3 dioptrie. Potem wada powinna zmaleć. Nadwzroczność oznacza, że dziecko lepiej widzi obiekty oddalone, a te znajdujące się blisko – niewyraźnie. Można ją rozpoznać, kiedy maluch nie lubi puzzli, męczy go zbyt duża ilość szczegółów i ma kłopoty z czytaniem.

Krótkowzroczność

Krótkowzroczność powstaje zazwyczaj u starszych dzieci, około siedmioletnich. Polega na tym, że obiekty oddalone widzi się słabo, a lepiej te, które znajdują się blisko. Właśnie dlatego maluch będzie mrużył oczy chcąc dojrzeć coś w oddali.

Astygmatyzm

Astygmatyzm jest wywołany nieprawidłową budową rogówki. W takim przypadku obraz widziany przez malucha jest niewyraźny zarówno, jeśli obiekt jest blisko, jak i gdy znajduje się dalej. Można go podejrzewać, jeśli dziecko wkłada wyraźmy wysiłek w to, aby wyraźniej widzieć, męczy go to, skarży się na bóle głowy, trudno mu skupić się na szczegółach i przedmiotach znajdujących się blisko.

Leczenie

Lekarz, stwierdziwszy wadę wzroku będzie chciał ją skorygować. Najczęściej wiążę się to z przepisaniem dziecku odpowiednich szkieł okularowych. Ważne, aby dziecko nosiło je regularnie według wskazań specjalisty. W przeciwnym razie, wada może się znacznie pogłębić i w konsekwencji doprowadzić nawet do niedowidzenia czy zeza. Korekcja wad wzroku jest najprostsza i najtańsza u dzieci w wieku od 3 do 6 lat.