Wakacyjne podróże z niemowlakiem – pociąg, autokar, samolot, taksówka

Czy dziecko w taksówce powinno podróżować w foteliku? A w pociągu? Podpowiadamy, jakie zasady obowiązują maluchy w środkach komunikacji.

samolot z dzieckiem bilety


Podziel się na


Spis treści
1. 
Podróż pociągiem z dzieckiem
1.1. 
Bilet na pociąg dla dziecka
1.2. 
Czy w pociągu potrzebny jest fotelik dla dziecka?
2. 
Podróż autobusem z dzieckiem
2.1. 
Bilet na autobus dla dziecka
2.2. 
Czy w autobusie potrzebny jest fotelik dla dziecka?
3. 
Podróż autokarem z dzieckiem
3.1. 
Bilet na autokar dla dziecka
3.2. 
Czy w autokarze potrzebny jest fotelik dla dziecka?
4. 
Podróż samolotem z dzieckiem
4.1. 
Bilet i bagaż dla dziecka w samolocie
4.2. 
Czy w samolocie potrzebny jest fotelik dla dziecka?
5. 
Przejazd taksówką z dzieckiem

Planując wakacyjną podróż z niemowlakiem, rodzice często zastanawiają się nad najbardziej odpowiednim środkiem transportu. Każda z opcji – pociąg, autobus, autokar, samolot czy taksówka – ma swoje specyficzne wymagania, zarówno pod względem bezpieczeństwa, jak i formalności związanych z biletami. W tym artykule przybliżymy najważniejsze informacje, które pomogą w przygotowaniu się do podróży z dzieckiem!

Podróż pociągiem z dzieckiem

Bilet na pociąg dla dziecka

W przypadku większości pociągów (a prawdopodobnie we wszystkich, choć nie można wykluczyć, że któraś zagraniczna linia zrobiła ten niekorzystny wyjątek) niemowlę podróżuje pociągiem bezpłatnie – do lat 4. Jeśli jednak chcemy, by nasz mały turysta podróżował za darmo, wymagane jest pobranie darmowego biletu zerowego. Warto upewnić się, że linia kolejowa, którą podróżujemy, również honoruje tę zasadę. Dziecko podróżuje wtedy na kolanach rodzica.

Czy w pociągu potrzebny jest fotelik dla dziecka?

Jak już wspomnieliśmy, dziecko w pociągu możemy przewozić na własnych kolanach i nie jest wymagane montowanie dla niego specjalnego fotelika. Co więcej, skorzystanie z podobnego sprzętu wiąże się z dodatkowymi kosztami – malec zajmuje nie tylko fotelik, ale i osobne siedzenie, które – jak już wiemy – swoje kosztuje. I nieważne, ile lat (miesięcy) ma mały pasażer. Biorąc jednak pod uwagę bezpieczeństwo dziecka, warto poważnie przemyśleć zakupienie takiego biletu.

Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzemy, najlepiej zająć miejsca tyłem do kierunku jazdy. To nieprawda, że podróż w ten sposób wiąże się z jakimkolwiek dyskomfortem, a co więcej – jest znacznie bezpieczniejsza. W przypadku ewentualnego ostrego hamowania pasażerowie siedzący przodem do kierunku jazdy są wyrzucani siłą bezwładności do przodu, ci zaś, którzy siedzą tyłem – nie ruszają się z miejsc.

taxi z dzieckiem

Podróż autobusem z dzieckiem

Bilet na autobus dla dziecka

W niektórych miastach autobusem miejskim przewieziemy za darmo nie tylko niemowlę, ale i dziecko, które – mówiąc fachowo – nie rozpoczęło jeszcze obowiązku szkolnego. W innych bezpłatny przejazd przysługuje jedynie do ukończenia przez dziecko 4. roku życia (od tego momentu do lat 7. obowiązuje 50 proc. zniżki). Jedno jest pewne – niemowlę wszędzie pojedzie za darmo.

Czy w autobusie potrzebny jest fotelik dla dziecka?

W przypadku autobusów miejskich mowa zazwyczaj o przemierzaniu niewielkich dystansów, dlatego nie jest konieczne montowanie dziecku własnego fotelika – zresztą warto zauważyć, że tego typu pojazdy nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa, które by taki fotelik „trzymały”. Tym bardziej jednak, należy szczególnie zadbać o to, by dziecku w czasie podróży nic nie zagrażało. Z tego właśnie względu, niemowlę należy przewozić w wózku – nie bierzemy malca na ręce, nie sadzamy też sobie na kolanach.

Zgodnie z prowadzonymi eksperymentami, głęboki wózek najbezpieczniej ustawić przodem do kierunku jazdy, blokując tylne koła hamulcem. Wózek spacerowy należy ustawić odwrotnie – tyłem do kierunku jazdy (koła także należy zablokować). Bez względu za zabezpieczenie wózka hamulcem, rodzic powinien dla pewności trzymać pojazd za rączkę.

Podróż autokarem z dzieckiem

Bilet na autokar dla dziecka

Tutaj wszystko zależy od przewoźnika, ale z reguły nawet niemowlę musi za swoją podróż zapłacić. Zazwyczaj nie jest to pełna kwota – do ukończenia ustalonego wieku (np. 7 lat, 12 lat) dziecko często pojedzie za część ceny pełnego biletu. Czasami regulacje są jeszcze bardziej szczegółowe, np. w przypadku jednego z przewoźników na polskich trasach krajowych dzieci do ukończenia 7 r. ż. płacą za bilet 80 proc. ceny, zaś dzieci do ukończenia 16 r. ż. – 40 proc. Warto uważnie wczytać się w regulamin przewozu.

Czy w autokarze potrzebny jest fotelik dla dziecka?

Wcześniej obowiązujące prawo mówiło, że dziecko do lat 12. musi podróżować autokarem w foteliku samochodowym – obecnie przepis ten nie jest już aktualny. Przepisy w Polsce nie wymagają stosowania fotelików samochodowych w autobusach i autokarach. Jednakże, dla większego bezpieczeństwa, warto rozważyć użycie przenośnego fotelika, jeśli konstrukcja siedzeń na to pozwala. Warto jeszcze zaznaczyć, że istnieją linie autobusów rejsowych, które oferują możliwość skorzystania z fotelików samochodowych – można je zamówić przed podróżą. Zdecydowane brawa za takie udogodnienie.

dziecko w autokarze

Podróż samolotem z dzieckiem

Bilet i bagaż dla dziecka w samolocie

Zazwyczaj dziecko w wieku do lat 2. podróżujące na kolanach rodziców płaci za bilet do 20 proc. ceny normalnego lotu, zaś w przypadku korzystania z fotelika samochodowego (o czym niżej) – 50 do nawet 100 proc. ceny, jaka obowiązuje tzw. normalnego pasażera. W większości linii lotniczych bezpłatny bagaż podręczny przysługuje dopiero dzieciom, które ukończyły 2. rok życia. Dla niemowląt podróżujących na kolanach rodziców albo nie można zabrać żadnego bagażu albo jest on ograniczony solidnym limitem.

Czy w samolocie potrzebny jest fotelik dla dziecka?

Oczywiście można zabrać ze sobą wózek czy fotelik – zazwyczaj są one przewożony w luku bagażowym. W większości linii lotniczych możemy skorzystać z fotelika samochodowego. Zanim zabierzmy go na lotnisko upewnijmy się jednak, czy model, jaki posiadamy można stosować także w samolotach – takie oznaczenie znajdziemy na foteliku, opakowaniu bądź w instrukcji (prawdopodobnie większość nowoczesnych modeli jest już do tego przystosowana).

Samolot jest wyposażony w specjalne szelki dla niemowląt, które pełnią rolę pasów bezpieczeństwa i które należy zapinać po każdym komunikacie. Drugi sposób, z jakiego możemy skorzystać przewożąc malca w wieku do 2. roku życia na pokładzie samolotu to posadzenie go na własnych kolanach. Uwaga! Możliwość zamontowania fotelika nie istnieje we wszystkich liniach lotniczych – w niektórych nie można nawet wykupić osobnych miejsc dla niemowląt. Przed wylotem uważnie przeczytajmy regulamin!

Przejazd taksówką z dzieckiem

Czy w taksówce potrzebny jest fotelik dla dziecka? Tutaj sytuacja wygląda różnie. W licencjonowanych taksówkach powinna znajdować się specjalna stała przegroda, która oddziela przednie siedzenia samochodu od tylnych. W takich pojazdach dzieci – bez względu na wiek, w jakim się znajdują – mogą podróżować bez fotelika (dzieci do lat 3. wyłącznie na tylnym siedzeniu, dzieci starsze także na przednim, pod warunkiem zapięcia pasów). W przypadku, gdy pojazd takiej przegrody nie posiada, wówczas traktujemy go jak „normalny” samochód i stosujemy się do zasad mówiących, że dziecko, które nie przekroczy 135 cm wzrostu, może podróżować wyłącznie w foteliku samochodowym. To, które ma więcej niż 135 cm, ale mniej niż 150 można już przewozić bez fotelika, ale tylko na siedzeniu tylnym. Dziecko, które przekroczy 150 cm wzrostu może podróżować bez fotelika także na przednim siedzeniu – bez względu na to, ile ma lat.

We wszystkich przypadkach zapięcie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe. Coraz więcej firm taksówkarskich oferuje foteliki na życzenie, więc warto zapytać o taką możliwość podczas zamawiania taksówki.

Przyjemnej i bezpiecznej podróży! 

Dowiedz się także: