Wakacyjne podróże z niemowlakiem – pociąg, autobus, autokar, samolot, taksówka

Podpowiadamy, jakie zasady obowiązują maluchy w środkach komunikacyjnych.

mama z dzieckiem na rękach


Podziel się na


Pociąg

Bilet

W przypadku większości pociągów (a prawdopodobnie we wszystkich, choć nie można wykluczyć, że któraś zagraniczna linia zrobiła ten niekorzystny wyjątek) niemowlę podróżuje pociągiem bezpłatnie – zazwyczaj za bilet nie płaci dziecko do lat 2., czasami do lat 4. Jeśli jednak chcemy, by nasz mały turysta podróżował za darmo, musimy trzymać go na własnych kolanach. Często taki przejazd wymaga pobrania w kasie biletowej jednorazowego bezpłatnego biletu, którego brak może być traktowany jako przejazd „na gapę” oraz okazania dokumentu potwierdzającego wiek dziecka (np. książeczka zdrowia, paszport).

W przypadku, kiedy marzy nam się wygodna podróż i chcemy, aby malec zajął miejsce obok nas – musimy za nie zapłacić (zgodnie z cennikiem danej linii kolejowej). Zauważmy jednak, że podobny pomysł nie przyjdzie nam prawdopodobnie do głowy, jeśli zamierzamy podróżować z niemowlęciem.

dziecko śpi

Fotelik

Jak już wspomnieliśmy, niemowlę możemy przewozić na własnych kolanach i nie jest wymagane montowanie dla niego specjalnego fotelika. Co więcej, skorzystanie z podobnego sprzętu wiąże się z dodatkowymi kosztami – malec zajmuje nie tylko fotelik, ale i osobne siedzenie, które – jak już wiemy – swoje kosztuje. I nieważne, ile lat (miesięcy) ma mały pasażer. Biorąc jednak pod uwagę bezpieczeństwo dziecka, warto poważnie przemyśleć zakupienie takiego biletu. Bez względu na to, które rozwiązanie wybierzemy, najlepiej zająć miejsca tyłem do kierunku jazdy. To nieprawda, że podróż w ten sposób wiąże się z jakimkolwiek dyskomfortem, a co więcej – jest znacznie bezpieczniejsza. W przypadku ewentualnego ostrego hamowania pasażerowie siedzący przodem do kierunku jazdy są wyrzucani siłą bezwładności do przodu, ci zaś, którzy siedzą tyłem – nie ruszają się z miejsc.

Autobus

Bilet

W niektórych miastach autobusem miejskim przewieziemy za darmo nie tylko niemowlę, ale i dziecko, które – mówiąc fachowo – nie rozpoczęło jeszcze obowiązku szkolnego. W innych bezpłatny przejazd przysługuje jedynie do ukończenia przez dziecko 4. roku życia (od tego momentu do lat 7. obowiązuje 50 proc. zniżki). Jedno jest pewne – niemowlę wszędzie pojedzie za darmo.

Fotelik

W przypadku autobusów miejskich mowa zazwyczaj o przemierzaniu niewielkich dystansów, dlatego nie jest konieczne montowanie dziecku własnego fotelika – zresztą warto zauważyć, że tego typu pojazdy nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa, które by taki fotelik „trzymały”. Tym bardziej jednak, należy szczególnie zadbać o to, by dziecku w czasie podróży nic nie zagrażało. Z tego właśnie względu niemowlę należy przewozić w wózku – nie bierzemy malca na ręce, nie sadzamy też sobie na kolanach.

Zgodnie z prowadzonymi eksperymentami, głęboki wózek najbezpieczniej ustawić przodem do kierunku jazdy, blokując tylne koła hamulcem. Wózek spacerowy należy ustawić odwrotnie – tyłem do kierunku jazdy (koła także należy zablokować). Bez względu za zabezpieczenie wózka hamulcem, rodzic powinien dla pewności trzymać pojazd za rączkę.

dziecko śpi

Autokar

Bilet

Tutaj wszystko zależy od przewoźnika, ale z reguły nawet niemowlę musi za swoją podróż zapłacić. Zazwyczaj nie jest to pełna kwota – do ukończenia ustalonego wieku (np. 7 lat, 12 lat) dziecko często pojedzie za połowę ceny pełnego biletu. Czasami regulacje są jeszcze bardziej szczegółowe, np. w przypadku jednego z przewoźników na polskich trasach krajowych dzieci do ukończenia 7 r. ż. płacą za bilet 80 proc. ceny, zaś dzieci do ukończenia 16 r. ż. – 40 proc. Warto uważnie wczytać się w regulamin przewozu.

Fotelik

Wcześniej obowiązujące prawo mówiło, że dziecko do lat 12. musi podróżować autokarem w foteliku samochodowym – obecnie przepis ten nie jest już aktualny. Warto jednak pamiętać, że jeśli autokar posiada pasy bezpieczeństwa, należy ich użyć pod groźbą mandatu (i zagrożenia życia dziecka w przypadku ewentualnej kolizji). Biorąc jednak pod uwagę, że jazda w foteliku podnosi zdecydowanie bezpieczeństwo podróży, warto przemyśleć zabranie fotelika i samodzielne zamontowanie go w autokarze – zwłaszcza, jeśli wybieramy się w dłuższą podróż. Warto jeszcze zaznaczyć, że istnieją linie autobusów rejsowych, które oferują możliwość skorzystania z fotelików samochodowych – można je zamówić przed podróżą. Zdecydowane brawa za takie udogodnienie.

Samolot

Bilet i bagaż

Jako że ceny biletów lotniczych są zdecydowanie wyższe niż w przypadku autobusów czy autokarów, raczej nie ma mowy o darmowym przelocie. I znowu wszystko zależy od danej linii lotniczej. Zazwyczaj dziecko w wieku do lat 2. podróżujące na kolanach rodziców płaci za bilet do 20 proc. ceny normalnego lotu, zaś w przypadku korzystania z fotelika samochodowego (o czym niżej) – 50 do nawet 100 proc. ceny, jaka obowiązuje tzw. normalnego pasażera. W większości linii lotniczych bezpłatny bagaż podręczny przysługuje dopiero dzieciom, które ukończyły 2. rok życia. Dla niemowląt podróżujących na kolanach rodziców albo nie można zabrać żadnego bagażu albo jest on ograniczony solidnym limitem. Oczywiście można zabrać ze sobą wózek – zazwyczaj jest on przewożony w luku bagażowym.

Fotelik

W większości linii lotniczych możemy, a nawet powinniśmy skorzystać z fotelika samochodowego. Zanim zabierzmy go na lotnisko upewnijmy się jednak, czy model, jaki posiadamy można stosować także w samolotach – takie oznaczenie znajdziemy na foteliku, opakowaniu bądź w instrukcji (prawdopodobnie większość nowoczesnych modeli jest już do tego przystosowana). W przeciwnym razie nie dość, że fotelika nie zamontujemy, to jeszcze będziemy musieli dopłacić za jego przewóz. Stosowanie fotelika w samolocie zaleca się szczególnie z uwagi na możliwość (i duże prawdopodobieństwo) wystąpienia turbulencji w czasie lotu.

W momencie, kiedy samolot wpada w strefę turbulencji i znienacka opada w dół, przytrzymanie dziecka przez rodzica na kolanach może nie wystarczyć – istnieje ryzyko, że malec uderzy głową w lukę bagażową. Samolot jest też wyposażony w specjalne szelki dla niemowląt, które pełnią rolę pasów bezpieczeństwa i które należy zapinać po każdym komunikacie. Drugi sposób, z jakiego możemy skorzystać przewożąc malca w wieku do 2. roku życia na pokładzie samolotu to posadzenie go na własnych kolanach. Takie rozwiązanie jest z pewnością znacznie tańsze, a może i mniej kłopotliwe, ale na pewno nie bezpieczniejsze. Uwaga! Możliwość zamontowania fotelika nie istnieje we wszystkich liniach lotniczych – w niektórych nie można nawet wykupić osobnych miejsc dla niemowląt. Przed wylotem uważnie przeczytajmy regulamin!

Taksówka

Tutaj sytuacja wygląda różnie. W licencjonowanych taksówkach powinna znajdować się specjalna stała przegroda, która oddziela przednie siedzenia samochodu od tylnych. W takich pojazdach dzieci – bez względu na wiek, w jakim się znajdują – mogą podróżować bez fotelika (dzieci do lat 3. wyłącznie na tylnym siedzeniu, dzieci starsze także na przednim, pod warunkiem zapięcia pasów). W przypadku, gdy pojazd takiej przegrody nie posiada, wówczas traktujemy go jak „normalny” samochód i stosujemy się do zasad mówiących, że dziecko, które nie przekroczy 135 cm wzrostu, może podróżować wyłącznie w foteliku samochodowym. To, które ma więcej niż 135 cm, ale mniej niż 150 można już przewozić bez fotelika, ale tylko na siedzeniu tylnym.

Dziecko, które przekroczy 150 cm wzrostu może podróżować bez fotelika także na przednim siedzeniu – bez względu na to, ile ma lat. We wszystkich przypadkach zapięcie pasów bezpieczeństwa jest obowiązkowe. Zamawiając taksówkę warto zaznaczyć, że jednym z pasażerów będzie niemowlę i zapytać o możliwość wysłania samochodu z fotelikiem, ale trzeba się liczyć z tym, że podobnego pojazdu nie będzie „na stanie” (niektóre firmy przewozowe w ogóle nie oferują takiego udogodnienia) i konieczne będzie zabranie własnego sprzętu.