Wizyta patronażowa położnej to ważny element opieki nad matką i noworodkiem po porodzie. Oto, czego można się spodziewać podczas wizyty położnej po porodzie!
Świeżo upieczona mama, wracając po porodzie do domu, często czuje się zagubiona i przerażona nowymi obowiązkami. Jest pełna obaw, czy poradzi sobie w nowej roli i – przede wszystkim – czy prawidłowo zaopiekuje się swoim dzieckiem. Wizyta położnej po porodzie jest doskonałym rozwiązaniem w tej sytuacji. Jak przebiega wizyty położnej po porodzie? Czy wizyta położnej po porodzie jest obowiązkowa? W
Pierwsza wizyta położnej po porodzie – kiedy
Wizyta położnej po porodzie ma na celu sprawdzenie stanu matki i dziecka, udzielenie ewentualnej pomocy i wsparcia rodzinie, znajdującej się w nowej sytuacji.
Pierwsza wizyta położnej po porodzie zazwyczaj odbywa się w ciągu kilku dni od opuszczenia szpitala lub kliniki po porodzie. Wizyta położnej w domu po porodzie pozwala ocenić zarówno stan matki, jak i noworodka w komfortowym środowisku domowym. Pierwsza wizyta położnej to często początek regularnej opieki patronażowej, która będzie kontynuowana w kolejnych tygodniach po porodzie.
Wizyta położnej – jak wygląda?
Spotkanie z położną po porodzie rozpoczyna się zwykle badaniem stanu dziecka i matki. Położna bada niemowlę, m.in.:
- określa stopień gojenia się pępka i przemywa ranę po odcięciu pępowiny;
- sprawdza ciemiączko;
- sprawdzi wagę dziecka, zrobi pomiar temperatury;
- przeprowadzi ogólne badanie skóry, oczu, uszu i narządów płciowych dziecka;
- ocenia początek rozwoju psychomotorycznego, sprawdzając odruchy neurologiczne niemowlęcia.
Położna może poprosić, byś przystawiła dziecko do piersi, aby sprawdzić jak radzisz sobie z opieką poporodową – czy w prawidłowy sposób karmisz dziecko i w razie potrzeby nauczyć, jak je trzymać, by okres laktacji był jak najmniej bolesny. Poinformuje również o wszystkich ważnych sprawach związanych z opieką nad noworodkiem. Wszystko to położna odnotuje w książeczce zdrowia dziecka (karcie oceny rozwoju dziecka).
Położna sprawdza również stan matki, m.in.:
- jak goi się krocze po porodzie (jeśli było nacinane) lub rana po cesarskim cięciu;
- na jakim etapie jest proces obkurczania macicy;
- zmierzy ciśnienie krwi, puls, wagę;
- dopyta o krwawienie połogowego, a także jak przebiegają ewentualne zmiany hormonalne.
Położna oceni również sytuację społeczną, relacje panujące w domu oraz umiejętności pedagogiczne rodziców. Swoje uwagi położna opisze w karcie środowiskowo-rodzinnej.
Wizyta położnej po porodzie – jak się przygotować?
Nie musisz być specjalnie przygotowana do wizyty położnej w domu po porodzie. Pamiętaj, że wizyta ma na celu nie tylko sprawdzenie stanu twojego i dziecka, ale także udzielenie ci pomocy w sytuacjach, z którymi sobie nie radzisz. Jeśli więc masz jakieś wątpliwości czy pytania, zapisz je na karteczce, by nie zapomnieć przedstawić ich położnej.
Wizyta położnej po porodzie ma na celu sprawdzenie stanu matki i dziecka, udzielenie ewentualnej pomocy i wsparcia rodzinie, znajdującej się w nowej sytuacji.
O co pytać podczas wizyty położnej po porodzie?
- Gdy zauważasz coś niepokojącego u dziecka (np. w sprawach fizjologicznych), masz problem z przewijaniem, karmieniem, kąpaniem czy ubieraniem niemowlaka, poproś położną o wskazówki i pokazanie, jak to robić.
- Warto też zapytać o najbliższe badania i szczepienia, a także o wskazówki, jak radzić sobie z kolkami, pierwszymi ząbkami czy jak i kiedy rozszerzyć dietę dziecka.
- Doświadczona położna udzieli ci fachowej pomocy także w sprawach dotyczących twojego powrotu do kondycji sprzed ciąży – udzieli informacji na temat diety, ćwiczeń, które pomogą ci wrócić do dawnej sylwetki, ale także antykoncepcji czy planowania kolejnych dzieci.
Przygotuj wszystkie dokumenty związane z twoją ciążą, porodem i opieką po porodzie, takie jak karta ciąży, wyniki badań, informacje o lekach, itp. Jeśli tego potrzebujesz, poproś kogoś bliskiego, aby towarzyszył ci podczas wizyty. Może pomóc w opiece nad dzieckiem podczas rozmowy z położną lub po prostu zapewnić dodatkowe wsparcie emocjonalne.
Wizyta położnej po porodzie – obowiązkowa?
Czy wizyta położnej po porodzie jest obowiązkowa? Wizyta patronażowa położnej środowiskowej jest dobrowolna. Chęć przyjęcia położnej po porodzie należy zgłosić do przychodni jeszcze w okresie ciąży. Możesz skorzystać z pomocy położnej, pracującej z twoim lekarzem rodzinnym, ale masz prawo poprosić też o konkretną pielęgniarkę, np. osobę polecaną ci przez znajome.
Wizyta położnej po porodzie – cena? Każda wizyta, nawet dodatkowa, jest bezpłatna, refundowana przez NFZ.
Ile wizyt położnej po porodzie?
Położna wizytuje rodzinę cztery razy, ale w praktyce spotkań jest często więcej – nawet sześć lub siedem (wszystko zależy od indywidualnych potrzeb matki i dziecka). W przypadku wykrycia zaniedbań, położna ma obowiązek skonsultować się z lekarzem pediatrą lub odpowiednią instytucją (np. Ośrodkiem Pomocy Społecznej).
Możesz w każdej sytuacji – po wcześniejszym ustaleniu dogodnych form – skontaktować się z położną, skonsultować problem czy poprosić o pomoc.
Dowiedz się także: