Wojny domowe – jak mądrze spierać się w małżeństwie?

Spory są tak stare, jak długie są małżeństwa. Co więc zrobić, żeby burzliwe kłótnie zamienić w twórcze wymiany zdań?

małżeństwo po kłótni myje zęby


Podziel się na


Cała sztuka w tym, żeby małżeńskie spory służyły porozumieniu, a nie były jedynie rozwiązywanym życzeniowo środkiem rozładowania emocji. W ten sposób staną się przecież jednokierunkową drogą prowadzącą donikąd – a tego żaden z partnerów na pewno nie chce.

Na ubitej ziemi

Zacznijmy od ustalenia czasu i miejsca akcji – jeśli mamy warunki, a atmosfera domowa wciąż nam służy – wybierzmy domowe zacisze. Jeśli nasze temperamenty są bliskie wenezuelskim telenowelom lub są zdolne do rozpętania III wojny światowej – wybierzmy się do kawiarni z dyskretnymi lożami. Może to właśnie świadomość trzymania nerwów na wodzy pozwoli dotrzeć dalej, niż się spodziewamy. Jeśli już ustaliliśmy konkretne miejsce i czas – respektujmy je i nie wywierajmy presji, kładąc na przykład nacisk na przyśpieszenie rozmowy – nie chodzi przecież o dominację, ale o dialog.

Pozbierać myśli

W czasie sporu mówmy przede wszystkim spokojnie, nie przerywając sobie. Mówmy o własnych uczuciach, a nie podejrzeniach, szczególnie na temat myśli i zachowań naszego partnera. Przeważnie są to strzały kulą w płot (i nic więcej jak twórczość własna wątpliwej jakości). Wychodzi z tego krytyka – oględna, asekurancka, a na dobitkę nieszczera. I to jest wielki błąd, bo dyskusja ma być wymianą naszych uczuć i poglądów, nie katalogiem wyrzutów i samonakręcającą się spiralą agresji, w której szukamy potwierdzenia winy. To coś na kształt słynnego stwierdzenia, że „nikt nie wmówi nam, że białe jest białe, a czarne jest czarne”, ale tym razem to nie przejęzyczenie. Jeśli więc poczujemy, że schodzimy na niewłaściwe tory, a dyskusja zamienia się w kłótnię i sztukę dla sztuki – poprośmy o chwilę przerwy, zanim rozpętamy piekło na ziemi. Przecież nasza rozmowa ma nam pomóc, wspólnie nas dokądś doprowadzić.

małżeństwo po kłótni na kanapie

Mów, co Ci leży na sercu

Nigdy nie udawaj, że nic się nie dzieje. Jeśli coś Ci leży na sercu, nie wstydź się i nie oszukuj siebie i innych, bo wtedy także Ty ponosisz część winy za zaistniałą sytuację. Żaden związek nie przetrwał bez nieporozumień – szczególnie, jeśli przybywa rodzicielskich obowiązków, tak jak żaden człowiek nie jest bez skazy, chyba że na pomniku (a nawet te mają rysy).

Tak samo nie gódź się z sytuację, kiedy po – zdawałoby się – załatwieniu wszystkich problemów i wynegocjowaniu porozumienia, druga strona nie wywiązuje się z ustaleń. Najpierw raz, potem drugi i takie „wyjątki” w braniu odpowiedzialności za własne słowa staja się normą. Nie rzucajmy więc słów na wiatr i miejmy wzgląd na siebie, bo łatwiej nam będzie być z kimś, kogo kochamy, kochać kogoś, kogo szanujemy, a szanować tę osobę, którą naprawdę rozumiemy (a przynajmniej staramy się). I nigdy nie kłóćmy się przy dzieciach – one nie powinny być częścią małżeńskich sporów.

małżeństwo po kłótni na kanapie

Obwód otwarty – obwód zamknięty

Podstawowa różnica między kobietą a mężczyzna w kryzysowych sytuacjach to język, jakim się porozumiewamy. Podczas gdy kobiety mówią o swoich uczuciach i emocjach, o tym jak odbierają dane sytuacje, co budzi w nich takie czy inne skojarzenia, mężczyźni nie wnikają w niuanse i po prostu analizują sytuację na zasadzie problem – rozwiązanie.

Dla faceta rozważania partnerki to „paplanina” i rozwodnione dywagacje; w tym czasie dla płci pięknej typowo męska logika to gruboskórny i toporny mechanizm o konstrukcji cepa. Aby więc zaskoczyło śmigiełko, zapaliła lampka czy zamknął się obwód (jak kto woli) – dołóżmy jak najwięcej starań, żeby poznać ten drugi – tylko z pozoru – obcy nam język. Warto.