Wózkowe dostawki

Dostawka do stania, dostawka do siedzenia, wózek bliźniaczy, a może dwa wózki? Jak przewozić dwoje dzieci w różnym wieku?

rodzina na spacerze z dziećmi w wózku i na dostawce


Podziel się na


Jak przewozić dwoje dzieci w różnym wieku w wózkach? Pierwsza opcja – teoretycznie najprostsza, to dwa wózki. Zanim jednak zdecydujecie się na zakup kolejnego tradycyjnego modelu zastanówcie się, jak będzie wyglądała wasza codzienna opieka nad maluchem.

Dwa wózki to rozwiązanie optymalne dla osób, które często zajmują się dziećmi wspólnie – razem wychodzą na spacery, zakupy itp. Podobnie w sytuacji, gdy rodzicom pomagać będzie babcia, jeszcze starsze dziecko, siostra czy kuzynka. Wówczas każda osoba będzie prowadzić jeden wózek. W przypadku, gdy wspólne wyjścia z dziećmi będą należeć do rzadkości (jedno z rodziców codziennie pracuje, a na stałą pomoc innej osoby trudno liczyć), nie jest to rozwiązanie warte rozważenia. Wprawdzie dwa wózki zawsze można złączyć klamrą, ale wówczas ich szerokość „razem wzięta” jest większa, niż w przypadku wózka bliźniaczego.

Wózek bliźniaczy

Jak się okazuje, podwójny wózek to produkt przeznaczony nie tylko dla rodziców bliźniaków. Istnieją różne modele tego rodzaju pojazdów, z których najbardziej znane są wózki typu „tandem” oraz typu „obok siebie”. Na czym polega różnica? Jak łatwo wywnioskować z nazwy – na sposobie ułożenia wózków. W przypadku pierwszego, jedno dziecko siedzi za drugim lub naprzeciwko niego. Wśród zalet tego modelu wymienia się jego lekkość, wymiary (ułożenie to sprawdza się w tłumie czy przy wąskich przejściach) oraz fakt, że dzieci nie przeszkadzają sobie nawzajem (nie mają kontaktu). Istnieje też jednak kilka wad, a zalicza się do nich długość wózka (problemy ze sprawnym manewrowaniem), rozłożenie oparć (jako, że nie można rozłożyć obydwu oparć jednocześnie, dzieci nie mogą spać w tym samym momencie) oraz to, co wyżej wskazywane było jako zaleta – brak kontaktu między dziećmi. Bardziej zżyte maluchy muszą w czasie jazdy odchylać się po to, by złapać ze sobą kontakt. Ponadto, nie ma co ukrywać, dziecko siedzące z tylu ma nieco gorszy widok (oparcie siedziska brata czy siostry), więc podróż może się dla niego okazać nudna i nużąca.

mama na spacerze w lesie z dzieckiem w wózku

Wózek typu „obok siebie” to klasyczny wózek bliźniaczy – dzieci siedzą obok siebie. Można zdecydować się na jedną dużą gondolę albo dwie osobne – na wspólnym stelażu. Wśród zalet produktu wymienia się fakt, że maluchy mają ze sobą stały kontakt, jak jednak wspominaliśmy wyżej – może to być zarówno zaletą, jak i wadą (jedno dziecko przeszkadza drugiemu, budzi je itp.). Minusy tego rodzaju wózków to z pewnością wymiary oraz waga. Wózek jest duży (to w zasadzie dwa wózki obok siebie), co bywa kłopotliwe podczas przechodzenia przez drzwi, czy chociażby na chodnikach. Taki pojazd – ze względu na szerokość, jest ciężki do manewrowania, kłopotliwe jest też jego umieszczenie w bagażniku.

Dostawka do wózka

Warto jednak zauważyć, że o ile opisane modele sprawdzą się w przypadku bliźniaków oraz dzieci w podobnym wieku, wykorzystywanie ich do podróżowania z niemowlęciem i trzylatkiem może się okazać nieco trudniejsze. W takiej sytuacji znacznie lepiej sprawdzi się dostawka do wózka (doczepka, przyczepka). To element na dwóch kółkach (najlepiej, kiedy są ruchome, bo znacznie ułatwia to manewry), który doczepia się do tradycyjnego wózka. Uniwersalne mocowanie pozwala na doczepienie dostawki do podwozia dowolnego modelu – jest to zwykle pasek, który pozwala na szybkie odczepienie dostawki i powieszenie jej na uchwycie wózka kiedy staje się niepotrzebna bądź chwilowo utrudnia podróżowanie. Dostawka pozwala na przewożenie w wózku pasażera „na gapę” bez zaburzania komfortu młodszej pociechy – maluszek siedzi/leży na właściwym miejscu, a starsze dziecko (zależy od danego modelu, ale dostawki są zwykle przeznaczone dla dzieci w wieku od dwóch do pięciu lat) stoi lub siedzi na dostawce.

Istnieje oczywiście kilka wad tego cudownego wynalazku. Dostawka umieszczona jest między wózkiem, a przestrzenią przeznaczoną dla rodziców na prowadzenie wózka i stawianie kroków. Dlatego niektórzy użytkownicy tego produktu radzą, by prowadzić wózek z dostawką z boku, przy pomocy jednej ręki. Oczywiście w czasie prowadzenia takiego wózka trzeba jeszcze bardziej uważać – podczas podjeżdżania na krawężnik, wchodzenia do sklepów z podwyższonym wjazdem, zjazdu ze schodów podjazdem dla wózków. Problematyczne jest także poruszanie się po powierzchniach ruchomych – piasku, żwirze itp.

Istnieją różne wersje dostawek – nie tyko montowane za wózkiem, ale także przed (starsze dziecko może rozmawiać z młodszym, zabawiać je, a jednocześnie widzi mamę czy tatę) lub obok wózka (wówczas ma postać składanego siedzenia, które jest montowane z boku wózka i rozkładane w razie potrzeby; taka dostawka jest zwykle przeznaczona dla dzieci w wieku do 3 lat, ma pasy bezpieczeństwa i składany podnóżek).

A Wy, jak radzicie sobie z przewożeniem dwójki maluchów w różnym wieku? Czekamy na Wasze doświadczenia!