Wybieramy łóżko dla starszaka – oto nasze typy!

Jeśli widzimy, że dziecku robi się ciasno i jest już zwyczajnie za duże na spanie w łóżeczku, czas poszukać czegoś nowego. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając łóżko dla dziecka.

łóżka dla starszaka


Podziel się na


Spis treści
1. 
Na co zwrócić uwagę, wybierając łóżko dla dziecka?
2. 
Łóżko z wysuwaną szufladą
3. 
Łóżka podwójne
4. 
Łóżko domek i zjeżdżalnia
5. 
Łóżko, które rośnie razem z dzieckiem

Czas pożegnać się z dziecięcym łóżeczkiem? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając łóżko dla starszaka!

Na początek kluczowe pytanie: kiedy trzeba pomyśleć o przeniesieniu malca z dziecięcego łóżeczka do „zwykłego” łóżka? Wtedy, kiedy zauważymy, że dotychczasowe miejsce do spania nie jest już dla niego wygodne i komfortowe. Jeśli widzimy, że dziecku robi się ciasno i jest już zwyczajnie za duże na spanie w łóżeczku, czas poszukać czegoś nowego.

Kiedy zazwyczaj następuje ten moment? Wszystko zależy od danego dziecka. Od tego, jak rośnie (jedne dzieci rosną szybciej, inne wolniej) oraz jak śpi (jedne dzieci mogą całą noc przespać w jednej pozycji, inne potrafią zmieniać pozycję o 180 stopni kilka razy w ciągu jednej nocy). Dlatego też niektóre dzieciaki śpią w dziecięcych łóżeczkach nawet i przez pierwsze trzy lata życia (po wyjęciu jednej ściany ze szczebelkami), a inne wymagają przeniesienia do tradycyjnego łóżka już w okolicach drugich urodzin.

Na co zwrócić uwagę, wybierając łóżko dla dziecka?

Wygląd jest ważny, ale kluczowa jest wygoda i bezpieczeństwo dziecka oraz funkcjonalność mebla. Dobrze, jeśli będzie on też solidny i odporny na uszkodzenia, bo – jak łatwo się domyślić – dziecko będzie w nim nie tylko spało. Zacznijmy od wygody: o ile maluch do drugiego roku życia z powodzeniem zmieści się w łóżku o wymiarach 140 na 70 cm, dla starszaka warto już wybrać większy model, np. 160 na 80 cm czy nawet 200 x 100 cm. Warto wziąć pod uwagę, że łóżka nie wymienia się co roku – to dość spory wydatek, a poza tym często wiąże się on z koniecznością przemeblowania całego pokoju. Większe łóżko będzie nie tylko bardziej praktyczne, ale też bardziej wygodne i bezpieczne. Zakłada się, że optymalny wymiar powierzchni do spania to wzrost dziecka + 20 cm.

Bezpieczeństwo – kolejne ważne, jeśli nie najważniejsze przy wyborze łóżka, kryterium. Łóżko na pewno nie powinno być zbyt wysokie, by w razie upadku na podłogę dziecko nie zrobiło sobie krzywdy. W przypadku przedszkolaka warto wybrać model z barierkami zabezpieczającymi – większość z nich jest demontowalna, więc można z nich zrezygnować, kiedy przestaną być potrzebne. Dużą uwagę warto też zwrócić na materac, który jest ważny nie tylko dla komfortowego snu, ale także dla prawidłowego rozwoju dziecka. W przypadku 2 – 3 –latków najbardziej polecane są materace piankowe, pozwalające na odpowiednie kształtowanie się kręgosłupa (pianki poliuretanowe, termoelastyczne czy materace gryka-kokos). Jeśli chcemy, żeby łóżko było wytrzymałe i posłużyło na dłużej, postawmy na drewno sosnowe. Poniżej przedstawiamy kilka wartych uwagi propozycji.

Łóżko z wysuwaną szufladą

Łóżko z wysuwaną szufladą to jeden z najczęstszych modeli, jakie wybierają rodzice. To propozycja dla mniejszych dzieci, które potrafią już spać samodzielnie. Barierka zapewnia bezpieczeństwo malca w czasie snu, zapobiegając upadkowi, a szeroka wysuwana szuflada spokojnie pomieści pościel. W tym wypadku łóżko zaprojektowano jako mebel dwustronny, czyli z możliwością zamontowania barierki i szuflady po dowolnie wybranej przez siebie stronie, co jest dużą zaletą w przypadku aranżacji wnętrza.

łóżka dla starszaka

Nasze typy: Mirat łóżko Bambino; łóżko dziecięce NELA Lano Meble; Luletto łóżko Basic (szczebelki) Plus

Łóżka podwójne

Zamiast wysuwanej szuflady mamy tu drugi poziom do spania. To dobry wybór, jeśli w przyszłości planujemy powiększenie rodziny. Sprawdzi się też podczas nocowanek i usypiania malucha przez rodzica. W wielu modelach barierka zabezpieczająca jest w pełni ruchoma – można przesuwać ją w dowolną stronę oraz łatwa do demontażu– można z niej zrezygnować, kiedy przestanie być potrzebna.

łóżka dla starszaka

Nasze typy: łóżko wysuwane z szufladami Homnes; łóżko podwójne Tomi; łóżko Kubuś dwuosobowe 200×90 wysuwane

Łóżko domek i zjeżdżalnia

To doskonała propozycja dla osób ceniących wygodę, bezpieczeństwo, ale także piękny wygląd. Ciekawa konstrukcja łóżka w kształcie domku spodoba się także maluchowi, bo w ciągu dnia mebel z powodzeniem może służyć do zabawy. Barierki zabezpieczają przed wypadnięciem dziecka z łóżka, a wysuwane szuflady bez problemu pomieszczą pościel. Łóżko domek ze zjeżdżalnią sprawi, że sypialnia Twojego dziecka stanie się prawdziwą krainą zabawy.

łóżka dla starszaka

Nasze typy: łóżko na antresoli niskie z zjeżdżalnia – różowe Baby Stars; łóżko domek Lano Meble

Łóżko, które rośnie razem z dzieckiem

I na koniec ciesząca się popularnością propozycja od IKEA. Model jest niezwykle praktyczny, bo „rośnie” razem z dzieckiem – można regulować jego długość od 137 cm do 207 cm. Dzięki temu mebel sprawdzi się z powodzeniem przez kilka lat. Łóżko jest bardzo proste i minimalistyczne, dzięki czemu z łatwością wkomponuje się w każdą przestrzeń.

łóżka dla starszaka

Nasze typy: łóżko z regulacją długości Ikea; łożko rozsuwane Minnen Ikea

Powyższe warianty – łóżka z wysuwaną szufladą, wysuwanym materacem czy łóżka w kształcie domków znajdziemy w ofercie różnych producentów. Nasze propozycje służą jedynie zaprezentowaniu poszczególnych – wartych uwagi – modeli.