Kiedy brzuszek zaczyna się powiększać, przyszłe mamy nie tyle zastanawiają się, czy warto poduszkę kupić, ale raczej – jaki model wybrać?
Kiedy brzuszek zaczyna się powiększać, przyszłe mamy nie tyle zastanawiają się, czy warto poduszkę kupić, ale raczej – jaki model poduszki ciążowej wybrać? Poduszka ciążowa to obecnie obowiązkowy “gadżet” każdej ciężarnej. Jaką poduszkę ciążową wybrać? Poduszka ciążowa – ranking.
Poduszka ciążowa – po co?
Poduszka ciążowa to nie tylko wygoda, ale także profilaktyka – dobrze dobrana skutecznie redukuje napięcie w mięśniach, zmniejszając tym samym dolegliwości bólowe. Ułatwia przyjęcie, w czasie snu w ciąży, najzdrowszej pozycji, pozwala uniknąć kłopotów z zaśnięciem, bólu pleców, kręgosłupa, karku czy łydek.
Podpowiadamy, jaka poduszka ciążowa sprawdzi się w ciąży najlepiej. Bo warto bowiem wiedzieć, że jej wybór nie powinien być podyktowany wyłącznie względami estetycznymi!
Jaką poduszkę ciążową wybrać?
Na rynku znajdziemy poduszki ciążowe o różnych kształtach, ale cel większości jest podobny. Ogólnie rzecz biorąc, zadaniem poduszki ciążowej jest podparcie najważniejszych części ciała i ułatwienie przyjęcia w czasie snu optymalnej pozycji. Opierając się na niej zmniejszamy nacisk na naczynia krwionośne, dzięki czemu ułatwiamy swobodny przepływ krwi do łożyska i płodu.
Rodzaje poduszek ciążowych
Oto kilka rodzajów poduszek ciążowych, które warto rozważyć:
- poduszka rogal (kształt C) – poduszki te zapewniają wsparcie dla całego ciała. Poduszka ciążowa w kształcie litery C, czyli poduszka rogal, jest zaprojektowana tak, aby otaczać boki i plecy kobiety w ciąży. Poduszka rogal przyda się również po porodzie, jako wsparcie podczas karmienia dziecka.
- poduszka wałek – najprostsza poduszka ciążowa, jest długa, prosta, w kształcie wałka lub litery I, która podtrzymuje brzuch w pozycji leżącej na boku, nie podpiera jednak pleców ani kręgosłupa. Poduszki w kształcie walca mogą być umieszczone pod brzuchem lub między kolanami
- poduszka dziewiątka – poduszka ma bardziej zakręconą jedną końcówkę, w efekcie czego przypomina cyfrę 9. Zapewnia ona podparcie całej linii ciała, a przede wszystkim brzucha i pleców. Cechuje się dwiema strefami twardości: miękka zapewnia komfort dla głowy, brzucha oraz pleców, twarda separuje nogi, czym odciąża stawy biodrowe. Poduszka zapewnia swobodę ruchów – ułatwia zmianę pozycji ciała na prawy bok i plecy. Na taką poduszkę warto się zdecydować jeśli chcemy, by posłużyła nam także po porodzie – dzięki temu, że można się nią „owinąć”, sprawdza się w czasie karmienia piersią i może być pomocna jako zabezpieczenie dzieck
- poduszka elka/siódemka – krótszy bok tej poduszki zwykle jest spłaszczony, dzięki czemu wygodnie układa się na nim głowę, dłuższy bok wkłada się pomiędzy nogi, jednocześnie opierając na niej brzuch, w pozycji leżącej na boku poduszka nie podpiera jednak pleców
- poduszka ciążowa w kształcie U – poduszki w kształcie litery U dodatkowo dają podparcie plecom w pozycji na boku, a ich dwustronna „zabudowa” umożliwia przekręcanie się z boku na bok bez konieczności przekładania poduszki. Dolny łuk znajduje się pod głową, jedno ramię za plecami, zaś drugie wkłada się pomiędzy kolana, dzięki czemu poduszka otacza ciało z każdej strony.
Niektóre poduszki ciążowe są regulowane pod względem kształtu i długości, co pozwala na dostosowanie ich do indywidualnych preferencji i potrzeb.
Wypełnienie i rozmiar poduszki
Przy wyborze poduszki ciążowej warto również wziąć pod uwagę materiał, z którego jest wykonana, oraz ewentualną możliwość prania.
Jeśli chodzi o materiał, z którego poduszka jest wykonana, producenci tak „specjalistycznych” gadżetów z reguły dbają o to, by ich jakość była odpowiednia. Na pewno musi być w miarę lekka, przewiewna, najlepiej wykonana z naturalnych materiałów – także jeśli chodzi o obszycie (bawełna, bambus itp.). Zwróćmy też uwagę, czy obszycie łatwo zdjąć – chodzi o to, by móc bez problemu wyprać czy odświeżyć poszewkę.
Ważną kwestią jest rodzaj wypełnienia – by poduszka była wygodna, nie może być ono ani zbyt twarde ani zbyt miękkie. Dobrze sprawdzają się włókna poliestrowe oraz silikonowe, które zapewnią poduszce dobrą sprężystość oraz odpowiednią wentylację, a przy okazji są hipoalergiczne i „nie zużywają się”. Wypełnienie styropianowe nie jest szczególnie polecane, ponieważ „nie oddycha”, szybko się zużywa, a przy tym może szeleścić przy zmianie pozycji (kulki się o siebie ocierają). Czym innym jest tzw. mikroperła styropianowa – poza tym, że nie wydaje żadnych dźwięków, jest też bezpieczna dla zdrowia.
Niektóre poduszki, jak np. wspomniana w kształcie litery U, mają kilkukomorową konstrukcję – to spore udogodnienie, ponieważ wówczas każda część jest oddzielona poprzeczną przegrodą, co zabezpiecza wypełnienie przed przesuwaniem się w czasie nacisku. Czasami takie poduszki posiadają dwie strefy twardości: twarda pomiędzy kolana, by dobrze i pewnie stabilizować biodra, a miękka pod brzuch, głowę i plecy.
Warto jeszcze zwrócić uwagę na rozmiar poduszki. Ważne, by przyszła mama dopasowała ją do swojego wzrostu, bo zbyt długa może się okazać niewygodna dla osoby niskiej i na odwrót.
Poduszka ciążowa – ranking
Każda przyszła mama wie, że na rynku znaleźć możemy przeróżnie wyprofilowane poduszki ciążowe, ale nie każda zdaje sobie sprawę z tego, że ich wygląd ma znacznie nie tylko estetyczne. Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaka poduszka spełni najlepiej swoją rolę – każda z nas ma inne preferencje, oczekiwania, a często doświadczamy także różnych dolegliwości. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na zakup danego rodzaju, poszukajmy rankingów i opinii mam w internecie.
Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem wydaje się być poduszka w kształcie cyfry 9 – daje bowiem wsparcie na całej linii ciała, dzięki temu przyszła mama może swobodnie zmieniać pozycje z tej na lewym boku na tzw. pośrednią. Jeśli jednak w waszym przypadku bardziej sprawdziła się poduszka w innym kształcie, czekamy na komentarze!
Dowiedz się także: