Wybór przedszkola dla malucha

Przedszkole to dla dziecka bardzo ważny etap. Tam poznaje rówieśników, uczy się współpracować, bawić i dzielić z innymi oraz przyswaja pierwszą „szkolną” wiedzę.

jak wybrać dobre przedszkole


Podziel się na


Spis treści
1. 
Co daje dobre przedszkole?
2. 
Dobre – czyli jakie?
3. 
Wybór przedszkola krok po kroku

To także dla niego pierwszy krok ku samodzielności. Dobre przedszkole, w którym maluch będzie miał możliwość rozwoju, wpłynie pozytywnie na całe jego dalsze życie. Właśnie dlatego wybór odpowiedniej placówki jest tak ważny.

Co daje dobre przedszkole?

Dla dziecka przedszkole to przede wszystkim pierwsze na tak dużą skalę kontakty z rówieśnikami. To dla niego pierwsza, poza rodziną, ważna grupa, której staje się członkiem. Dzięki obcowaniu z innymi dziećmi, nasz maluch uczy się współpracy, dzielenia się i odkrywa radość płynącą z zabawy w większym gronie. Zawiera pierwsze przyjaźnie, a może nawet przeżywa pierwsze miłości.

Dobre przedszkole pozwoli mu rozwinąć się pod każdym względem. Właśnie tam przyswoi sobie także prawa rządzące życiem społecznym. To pierwszy tak poważny krok w dorosłość – oderwanie od rodziny i otwarcie się na inne osoby. Przedszkole kształtuje i rozwija umysł dziecka, pobudza jego kreatywność i wpaja pierwszą wiedzę. To niezwykle ważne zadania, których nie możemy w związku z tym powierzyć byle komu.

wybór przedszkola

Dobre – czyli jakie?

Ale co to właściwie znaczy „dobre” przedszkole? Drogie? Z dziesiątkami zajęć pozaszkolnych? Z ekologicznym jedzeniem? Otóż przedszkole powinno spełniać różne kryteria, aby można je było zaklasyfikować jako „dobre”. Poniżej znajduje się wykaz tych najważniejszych, na które należy zwrócić szczególną uwagę wybierając odpowiednią placówkę dla naszego dziecka.

  • Ilość dzieci w grupie – oceniając przedszkole warto sprawdzić, w jak licznych grupach będą funkcjonować dzieci. Nie może być ich za dużo (więcej niż 20 maluchów to już tłok), a na każdą dziesiątkę powinna przypadać jedna nauczycielka. Istotną informacją jest także, czy dany nauczyciel opiekuje się grupą przez cały okres przedszkolny czy też opiekunowie zmieniają się co rok.
  • Bezpieczeństwo – to absolutna podstawa. Chodzi nie tylko o zabezpieczone drzwi i okna, ale także sale, w których dzieci się bawią, uczą, jedzą. Każda z tych przestrzeni i elementy w nich się znajdujące powinny być dla dzieci bezpieczne.
  • Jadłospis – wybierając przedszkole warto zapoznać się z przykładowym jadłospisem i ocenić jego jakość. Posiłki w przedszkolu muszą być nie tylko smaczne, ale także rozsądnie skomponowane. Należy się dowiedzieć, czy dana placówka dostosowuje jadłospis do specjalnych potrzeb (np. gdy dziecko ma na coś alergię) i czy pozostawia maluchom względną swobodę w wyborze tego – co i ile zjedzą w ramach danego posiłku. To wbrew niektórym opiniom dobra praktyka – w ten sposób dzieci uczą się odpowiedzialności.
  • Pracownicy – wybór przedszkola to tak naprawdę przede wszystkim wybór nauczycielki naszego malucha. Powinna być ciepła, sympatyczna, otwarta, motywująca i przede wszystkim – wykształcona (najlepiej po studiach wyższych). To ona bowiem w największym stopniu wpłynie na to, jak dziecko będzie się w przedszkolu czuło i czego się nauczy.
  • Położenie – dobrze, aby przedszkole było położone w bezpiecznej i w miarę spokojnej okolicy, najlepiej w pobliżu parków i innych miejsc, w których dzieci będą mogły odbywać spacery.
  • Oferta – podstawa programowa przedszkola musi być zatwierdzona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Oprócz tego przedszkola mają różne programy autorskie. Istnieją placówki o profilach: językowym, sportowym, ekologicznym, muzycznym itp. Warto dowiedzieć się jakie dodatkowe zajęcia proponuje dana placówka i zastanowić się, jakie zdolności powinno i chce rozwijać nasza pociecha.
  • Opinie innych – opinie znajomych, bliższych i dalszych, powinny także mieć swój udział w naszej decyzji. Zapytajmy co polecają – jak sprawdziło się ich przedszkole lub czego radzą unikać. Doświadczenia znanych nam osób to cenne źródło informacji. Trzeba jednak pamiętać, aby nie bazować tylko i wyłącznie na zdaniu innych.

Wybór przedszkola krok po kroku

Jak zabrać się do wyboru przedszkola? Po pierwsze, zrób listę interesujących cię przedszkoli. Weź najpierw pod uwagę te, które znajdują się blisko miejsca zamieszkania lub ewentualnie blisko miejsca pracy jednego z rodziców albo takie, w których realizowany jest interesujący program autorski. Kolejny etap to zebranie informacji na temat każdej z tych placówek. Można, jeśli jest czas, udać się do wszystkich.

Idealna sytuacja to taka, w które uda nam się porozmawiać z dyrektorem placówki – wszak to on ma największy wpływ na jej funkcjonowanie. Dobrze, jeśli zdołamy uciąć sobie pogawędkę z potencjalną wychowawczynią naszego malucha. To, jakie wrażenie na nas zrobi powinno być jednym z decydujących kryteriów. Nie zaszkodzi także mała wycieczka po przedszkolnych salach, na którą możesz zabrać nawet malucha.

Cały proces wyboru przedszkola może wydawać się żmudny, ale pamiętajmy, że będzie to środowisko, które w dużym stopniu ukształtuje nasze dziecko.