Wyjazd w góry w ciąży (zimą)

Jeśli ciąża przebiega bez zarzutu, wyjazdy są jak najbardziej wskazane. Możesz bez przeszkód udać się zarówno nad morze, nad jezioro czy też w góry.

kobieta w ciąży na nartach w lesie w górach


Podziel się na


Góry zwykle kojarzą się z aktywnym odpoczynkiem, a przecież w twoim stanie nie wszystko jest wskazane. Tym bardziej, że wylegiwanie się na stoku nie wchodzi w grę, kiedy temperatura spada poniżej zera… Czy wyjazd w góry w ciąży w ogóle ma sens?

Jazda na nartach

Piękne ośnieżone stoki wyglądają tak zachęcająco…. To prawda, zdjęcia na ich tle będą wyglądać naprawdę pięknie! Niestety, to jedyne na co powinnaś sobie pozwolić w tym okresie, bo jazda na nartach w twoim przypadku nie jest bezpieczna. W czasie ciąży niewskazane są sporty, które grożą upadkiem lub kontuzją. W tym okresie zaburzone proporcje twojego ciała mogą szybko doprowadzić do zachwiania środka ciężkości, a tym samym – do stracenia równowagi.

Narty biegówki

Na szczęście jest alternatywa! To narty biegówki. Można w nich jeździć po leśnych ścieżkach i na nizinach, a technika jazdy przypomina tę, wykorzystywaną przy nordic walking. To sport, przy którym nie występuje przeciążenie stawów, a co więcej – jest to dyscyplina naprawdę mało urazowa. Jeżdżąc amatorsko nie osiągniemy prędkości, przy której trudno byłoby zapanować nad nartami. Powszechnie uważa się, że to aktywność odpowiednia także dla ciężarnych, choć w ich przypadku zaleca się pozostanie przy niezbyt długim spacerze o umiarkowanej szybkości.

kobieta w ciąży na spacerze w górach

Spacery

No właśnie, spacery – wolno czy nie? Jak najbardziej, ale tylko „na dole” lub – ewentualnie – po pagórkach. Oczywiście nawet nie podejrzewamy, że planowałabyś zdobywanie szczytów zimą, ale chodzi o to, że najlepiej, byś nie zapuszczała się zbyt wysoko ani zbyt daleko, nawet po tych „bezpiecznych” partiach.

Warto wziąć pod uwagę, że w górskim klimacie organizm ciężarnej pracuje nieco inaczej niż na co dzień. Zbytnie zmęczenie trasą to nie wszystko – dodatkowym zagrożeniem jest ryzyko upadku na śliskich, oblodzonych dróżkach. Najlepiej więc poprzestać na krótkich przechadzkach po górskich dolinach.

Nordic Walking

Skoro już była o nim mowa, warto może rozważyć i ten rodzaj sportu. Jest uznawany za jedną z najbezpieczniejszych form aktywności, dozwolonych zarówno kobietom w ciąży, jak i po porodzie. Tym bardziej, że jest to forma ruchu oparta na marszu, połączonym z techniką jazdy na nartach biegowych, o których pisaliśmy wyżej. Nordic walking pozwala przyszłym mamom zwiększyć wydolność organizmu, nie powoduje też bólów bioder ani kręgosłupa, które tak często się pojawiają w czasie normalnego chodzenia. W trakcie regularnego marszu ani kobieta, ani dziecko nie są narażeni na upadki czy kontuzje.

kobieta w ciąży na spacerze w górach

Jazda na łyżwach

Odradzamy ci dalekie spacery z uwagi na możliwe oblodzenie drogi, więc chyba nie masz wątpliwości, co powiemy o pomyśle jazdy na łyżwach, gdzie podłoże z zasady pokryte jest lodem? Nawet, jeśli jesteś pewna swoich łyżwiarskich umiejętności, w czasie ciąży bardzo trudno utrzymać równowagę na oblodzonej powierzchni. Dodatkowe zagrożenie to możliwość zderzenia się z innymi łyżwiarzami, dla których często są to pierwsze lekcje i którzy są bardzo niebezpiecznym partnerem.

Kolejka linowa

Kobietom w ciąży nie zaleca się przebywać na wysokościach większych niż 1500 m n.p.m. Im wyżej, tym przepływ krwi przez macicę się zmniejsza, co analogicznie powoduje obniżenie ilości tlenu, jaką dostarczasz dziecku. Im powietrze jest bardziej rozrzedzone, tym trudniej się oddycha, dlatego mogą pojawić się duszności i osłabienie – pamiętajmy, że kobieta w ciąży oddycha za dwoje! Co więcej, szybka zmiana ciśnienia, jaka ma miejsce podczas wyjazdu kolejką górską na szczyt, może być niebezpieczna.

Tylko pod kontrolą

I na koniec informacja najważniejsza – zanim zaplanujesz zimowy wypoczynek w górach, koniecznie skonsultuj ten pomysł ze swoim lekarzem prowadzącym. Twój ginekolog obserwuje twoją ciążę od samego początku i tylko on może zagwarantować, że w twoim przypadku wyjazd nie niesie żadnych zagrożeń. Jeśli właśnie to od niego usłyszysz, poinformuj o terminie wyjazdu i poproś o możliwość pozostawania w stałym kontakcie telefonicznym. Zapytaj też, na co w twoim przypadku należy szczególnie uważać.

Miłego wypoczynku!