Hej, rodzice! Już niedługo zaczyna się przedszkole i żłobek! Podpowiadamy, w co warto wyposażyć dziecko, które rozpoczyna swoją przygodę!
Wrzesień już za rogiem! Jeśli jeszcze nie skompletowaliście pełnej wyprawki do żłobka czy przedszkola, rzućcie okiem na nasze propozycje. Mamy mówią, że to się sprawdza!
Na początek ważna uwaga: zanim zaczniecie rajd po sklepach/stronach, w poszukiwaniu potrzebnych przedmiotów, zorientujcie się, co tak naprawdę przyda się waszemu maluchowi. Każda placówka ma nieco inne wymogi i inną listę niezbędników. Może się okazać, że to, w co sąsiadka musi zaopatrzyć swoje dziecko samodzielnie, u was jest zapewniane przez samo przedszkole bądź finansowane z zebranych przez rodziców pieniędzy. Jeśli takich informacji nie znajdziemy na stronie internetowej placówki, z pewnością otrzymamy ją w czasie spotkania organizacyjnego.
Poniżej kilka przedmiotów, które mogą się przydać maluchowi, rozpoczynającemu swoją żłobkową lub przedszkolną przygodę.
Plecak lub worek
Plecaczek raczej nie znajdzie się na wyprawkowej liście otrzymanej od placówki, ale naszym zdaniem to absolutny numer jeden! Dlaczego? Dlatego, że pakowanie swojego pierwszego własnego plecaka to dla dziecka zwyczajna frajda! Możliwość decydowania, co ze sobą zabrać, a co zostawić w domu da dziecku tak uwielbiane przez nie poczucie samodzielności i swego rodzaju namiastkę dorosłości.
Plecaczek powinien być lekki, wygodny i niewielki – nie chodzi o to, żeby zmieścić w nim całą kolekcję piesków z Psiego Patrolu, ale przykładowo bidon, ulubioną książeczkę i jakieś drobiazgi czy ewentualnie ukochanego pluszaka. Warto poszukać modeli, które poza uroczym designem posiadają też specjalny pas piersiowy, który zapobiega zsuwaniu się szelek z ramion. Wybory naszych mam poniżej.

Nasze typy: plecaczek LittleLife Animal Pack Żyrafa Tublu; plecak Lis DobreLiski; bawełniany plecak worek beżowy – Babai Edukatorek; Konges Slojd Worek Nush – Poppy Ecobobo.
Kapcie
Dziecko będzie w nich spędzało kilka godzin dziennie, dlatego warto dobrze przemyśleć ich wybór. Pantofelki do przedszkola muszą posiadać antypoślizgową podeszwę, sztywny zapiętek, szerokie noski i wygodne zapięcie, które pozwoli dziecku samodzielnie zdjąć i założyć butki, np. po powrocie ze spaceru. Dobrze, jeśli butki mają też profilowaną wkładkę zapobiegającą płaskostopiu oraz otwory umożliwiające swobodną cyrkulację powietrza.
Buty zawsze kupujemy razem z dzieckiem – nie chodzi tylko o to, by malcowi spodobał się nasz wybór, ale też o to, by mógł zmierzyć kapcie i samodzielnie ocenić ich wygodę. Jeśli decydujemy się na zakupy przez internet, zadbajmy o zapas czasu – po to, by w razie potrzeby zdążyć wymienić kapcie na inny rozmiar. Oto wybory naszych mam.

Nasze typy: sandał domowy profilaktyczno – korekcyjny Mrugała; kapcie dla dzieci Slippers Family Lolly Pop; Kapcie SUPERFIT; Trampki CIENTA
Pościel lub śpiworek
Nieodłącznym elementem dnia małego przedszkolaka jest leżakowanie. Przedszkola mają w tym zakresie różne praktyki: w niektórych pościel nie jest potrzebna – wystarczy sama poduszka i śpiworek, w innych potrzebne są jedynie same poszewki, a w jeszcze innych wymagany jest cały komplet pościeli wraz ze wsadem.
Jeśli nasze przedszkole praktykuje leżakowanie w śpiworkach, warto poszukać takiego, który w komplecie ma też małą poduszeczkę. Śpiworek musi łatwo się rozsuwać i najlepiej, jeśli będzie dopasowany do wzrostu dziecka (w przypadku przedszkolaków 120×60 cm lub 140×70 cm). Jeśli okaże się, że wystarczą same poszewki, upewnijmy się koniecznie, że rozmiar tych, które kupujemy, odpowiada poduszce i kołderce, jakich dzieci używają w przedszkolu. Nie jest tajemnicą, że maluchy początkowo mają trudności z zaśnięciem w nowym miejscu, dlatego akcesoria do spania powinny być nie tylko wygodne, ale też budzić ciepłe, pozytywne skojarzenia.

Nasze typy: śpiworek przedszkolaka w zwierzątka LaMilani; śpiworek do spania z poduszką Zuzpol; śpiworek velvet karmelowy Smyk; komplet pościeli bawełnianej BabyMetka; pościel do przedszkola Szwalnia Snów
Bidon na wodę
W niektórych placówkach bidony nie są potrzebne – dzieci w czasie posiłków piją z kubeczków, a w razie potrzeby mają do dyspozycji dystrybutor z wodą. W innych placówkach praktykuje się jednak przynoszenie przez dzieci własnych bidonów na wodę/herbatę. Jeśli w naszym jest taki zwyczaj, dopytajmy, czy są w tym zakresie jakieś wymagania, np. określona pojemność, określone tworzywo, określony rodzaj (słomka/ustnik/kubek niekapek). Jeśli nie, wybierzmy taki model, do którego przyzwyczajone jest nasze dziecko i z którego pije mu się najwygodniej. Wybory naszych mam poniżej.

Nasza typy: butelka Noski Noski; bidon Lisek Dadum; bidon Leniwiec EkoMaluch; butelka dla dzieci Contigo; kubek ze słomką do picia PinkOrBlue
Posyłając dziecko do przedszkola bądź żłobka, należy też pamiętać o czytelnym oznaczeniu należących do niego przedmiotów. A w jaki sposób to zrobić, pisaliśmy dla was tutaj.