Już niebawem zaczynacie przygodę ze żłobkiem, a ty nadal nie wiesz, co będzie wam potrzebne? Podrzucamy listę rzeczy potrzebnych do żłobka!
Mimo, że w pierwszej chwili hasło „wyprawka do żłobka” może wywoływać nie lada panikę (a przynajmniej konsternację), uspokajamy – ta do szpitala była z pewnością zdecydowanie większym wyzwaniem. Prawdopodobnie większość potrzebnych rzeczy masz już w mieszkaniu – i to zapewne w kilku egzemplarzach.
Co będzie potrzebne w żłobku?
Sporo zależy od tego, czy dziecko będzie chodziło do żłobka państwowego czy prywatnego (często w tym drugim więcej przedmiotów zapewnia sama placówka). W większości żłobków rodzice zapisujący dziecko otrzymują specjalną rozpiskę, na której znajdują się wszystkie potrzebne przedmioty.
Jeśli w waszym żłobku jest inaczej, możecie poprosić personel o wskazówki albo skorzystać z naszej listy – przedstawiamy spis rzeczy, które powinny się znaleźć w każdej wyprawce:
Przybory toaletowe:
- szczoteczka i pasta do zębów oraz kubeczek;
- szczotka/grzebień do włosów;
- ręcznik do rąk;
- pampersy (w zależności od żłobka: cała paczka albo zapas na określony czas np. na tydzień) lub nocnik, chusteczki nawilżane, krem do pupy;
- pościel (kołdra, poszewki, prześcieradło) i piżamka (najlepiej dwuczęściowa).
Ubrania:
- obuwie zmienne (najlepiej kapcie na zatrzaski bądź rzepy, ale bez sznurówek, z twardą piętką, przewiewne, wykonane z oddychających materiałów) oraz worek na kapcie;
- zapasowe ubranka (bluzki, koszulki, spodenki, majtki, skarpetki, rajstopki) – przede wszystkim wygodne, niekrępujące ruchów; ubranka można donosić codziennie lub przynieść więcej ubranek na początku;
- ubranka na zewnątrz – buty, kalosze, kurtka, płaszczyk przeciwdeszczowy, czapka, spodnie nieprzemakalne, a w zimie także rękawiczki i szalik;
- materiałowe woreczki na przedmioty dziecka.
Dodatkowo:
- ulubiona maskotka/zabawka/kocyk;
- smoczek – jeśli dziecko jeszcze z niego korzysta;
- mleko modyfikowane i butelka – jeśli dziecko jeszcze z niej korzysta;
- ulubiony kubek/bidon/niekapek;
- śliniaki.
Pamiętaj – jeśli zdarzy się, że dziecko zabrudzi czy przesiusia ostatnie spodenki, nie będzie chodziło półnagie czy w samej w pieluszce – żłobki zazwyczaj są przygotowane na takie sytuacje i mają na stanie zapasowe ubranka oraz inne akcesoria.
Podpisywać czy nie?
W wielu placówkach istnieje wymóg, by wszystkie przedmioty należące do dziecka były podpisane jego imieniem i nazwiskiem. Artykuły plastikowe, jak np. przybory toaletowe można opisać niezmywalnym pisakiem lub markerem, a ubranka oznaczyć np. haftem, wszywką, „wprsowanką” czy tasiemką z imieniem. Można też pokusić się o specjalne personalizowane naklejki. W innych miejscach takie wymaganie nie istnieje – ubranka są po prostu chowane do szafki dziecka. Jeśli jednak zależy nam na tym, by jakaś rzecz się nie zapodziała (i nie odnalazła po pół roku u innego malucha – dzieci mogą mieć podobne lub identyczne ubranka czy akcesoria), zawsze można „asekuracyjnie” oznaczyć rzeczy należące do naszej pociechy. Do wyprawki dziecka zawsze warto też dołączyć informacje o jego nawykach, preferencjach żywieniowych oraz wskazówki, co pomaga mu zasnąć albo się uspokoić.
Drodzy rodzice, mający już przygodę ze żłobkiem za sobą – co jeszcze dodalibyście do naszej listy?