Wyrostek robaczkowy – fakty i mity

Nie jest groźny i na pewno nie należy się go bać. Nawet jeśli boli.

chłopiec na plaży przed atakiem wyrost robaczkowego


Podziel się na


Usunięcie wyrostka robaczkowego to naturalna procedura, którą stosuje się wtedy, kiedy dojdzie do jego zapalenia. A jednak, uciążliwy ból w prawej części brzucha uruchamia cały zestaw skojarzeń, związanych z owym specyficznym gruczołem. Które z nich są prawdziwe?

Mity na temat wyrostka robaczkowego

To NIE jest prawdą, że:

Wyrostek nie spełnia w naszym organizmie żadnej roli

To prawda, że jeszcze jakiś czas temu trudno było określić, jaką rolę pełni wyrostek w organizmie człowieka. Skoro po jego usunięciu organizm nadal funkcjonuje normalnie, prawdopodobnie nie ma zbyt wielkiego (a może żadnego) znaczenia dla naszego zdrowia. Dzisiaj już wiemy, że w owym gruczole znajduje się tkanka limfatyczna, chroniąca organizm przed bakteriami. Skoro więc wyrostek jest swego rodzaju „magazynem dobroczynnych bakterii”, jego posiadanie – z pewnością nie zaszkodzi.

Stan zapalny objawia się u wszystkich tak samo

U większości osób zapalenie zaczyna się od ogólnie złego samopoczucia i bólu (okolice pępka, nadbrzusze), który szybko postępuje, ogniskując się w prawej, dolnej części brzucha. Następnymi typowymi objawami są nudności, wymioty, stosunkowo wysoka temperatura, niekiedy biegunka bądź zaparcia. To jednak objawy typowe dla „normalnego” położenia wyrostka. Przy ułożeniu nietypowym, często przeważają dolegliwości związane z układem moczowym.

Wyrostek można usunąć jedynie za pomocą otwarcia powłok brzusznych

Istnieje także możliwość operacji techniką laparoskopową. Oczywiście warunkiem podstawowym jest to, aby proces zapalny nie był zbytnio zaawansowany. Niestety istnieje ryzyko, że metoda zawiedzie – po wprowadzeniu narzędzi do jamy brzusznej może się bowiem okazać, że stan zapalny jest poważniejszy i może dojść do jego pęknięcia. Wówczas niezbędne jest zastąpienie techniki laparoskopowej – tradycyjną. Jest to oczywiście możliwe w trakcie operacji.

Jeżeli do zapalenia wyrostka doszło podczas ciąży, zabieg odkłada się na później

Nawet jeśli pacjentka, u której zdiagnozowano zapalenie wyrostka, jest w ciąży, należy przeprowadzić operację. Co więcej, zabieg jest dopuszczalny niezależnie od stanu zaawansowania ciąży.

chłopiec na plaży przed atakiem wyrost robaczkowego

Małe dzieci nie chorują na zapalenie wyrostka robaczkowego

Zapalenie wyrostka może nas dopaść w każdym wieku, najczęściej pomiędzy 10. a 30. rokiem życia. To prawda, że rzadko występuje u małych dzieci (szczególnie tych, które nie ukończyły 2 lat), co jednak nie znaczy, że jest to wykluczone. Ponadto warto wziąć pod uwagę, że zapalenie wyrostka u dzieci może mieć ostrzejszy przebieg, w związku z czym wizyty u lekarza nie należy odkładać.

Po wycięciu wyrostka należy stosunkowo długo ograniczać wysiłek fizyczny

Po operacji wycięcia wyrostka należy ograniczyć znaczny wysiłek fizyczny, a więc podnoszenie ciężkich przedmiotów, uprawianie sportów wyczynowych, zbyt ciężkie ćwiczenia na siłowni. Jednak tego typu czynności, jak jazda na rowerze, pływanie czy tańczenie, są dozwolone już po około miesiącu od zabiegu. Natomiast po około trzech miesiącach od wycięcia wyrostka, można już w pełni wykonywać wszelkie czynności fizyczne.

Można mieć dwa wyrostki robaczkowe

Nie! Wyrostek, tak jak i serce – mamy tylko jeden. Przyznać jednak trzeba, że w porównaniu z owym, krwiście czerwonym organem (a raczej jego znaczeniem dla naszego życia), wyrostek robaczkowy – raczej wypada blado…

Fakty na temat wyrostka robaczkowego

Prawdą JEST, że:

Bez wyrostka robaczkowego możemy się obejść

Oczywiście dzisiaj nie usuwa się już wyrostka profilaktycznie, a więc „na wszelki wypadek”. Jeśli jednak konieczne jest usunięcie, nasz organizm nie odczuwa jego braku – możemy nadal funkcjonować normalnie.

Zapalenie wyrostka oznacza konieczność jego usunięcia

W momencie, kiedy lekarz podejrzewa zapalenie wyrostka, zwykle kieruje pacjenta do szpitala dlatego, że na zapalenie wyrostka nie stosuje się leków. Chory wyrostek trzeba po prostu usunąć.

chłopiec na plaży przed atakiem wyrost robaczkowego

Zapalenie wyrostka czasami jest skutkiem zapalenia w innym miejscu organizmu

Zakażenie rzeczywiście może się przenieść z innych elementów naszego organizmu: np. z jelit albo innych narządów. A jednak, najczęściej mamy do czynienia z sytuacją, kiedy np. wyrostek skręci się mechanicznie, wskutek czego następuje jego obrzęk.

W przypadku, kiedy przy zapaleniu wyrostka występuje zaparcie, nie należy zażywać środków przeczyszczających

Tego rodzaju środki mogą spowodować pęknięcie wyrostka robaczkowego. Lekarze odradzają także zażywanie leków przeciwbólowych, ponieważ utrudniają one postawienie diagnozy.

Po operacji wyrostka zdarzają się powikłania

Wycięcie wyrostka to zabieg podobny do innych – każda ingerencja chirurgiczna niesie ryzyko pewnych powikłań. Możliwe powikłania po usunięciu wyrostka to np. zakażenie rany pooperacyjnej, krwawienie, niedrożność jelit, zapalenie otrzewnej, ropień wewnątrzbrzuszny, przepuklina w bliźnie pooperacyjnej. Ryzyko powikłań zwiększa się oczywiście u osób, które są obciążone przewlekłymi schorzeniami ogólnoustrojowymi. Do wycięcia wyrostka nie ma jednak przeciwwskazań bezwzględnych i w każdym przypadku należy zabieg wykonać.