Zabawki sensoryczne – co wybrać?

Zabawki są nieodłączną częścią dzieciństwa. Towarzysząc maluchom od pierwszych dni życia, zajmują ich uwagę, wpływają na zachowanie i umilają czas. Jakie wybrać?

dziecko bawiące się zabawkami sensorycznymi


Podziel się na


Każdy rodzic pragnie, by oprócz garści dobrej zabawy jego dziecko otrzymało jednak coś więcej. To „więcej” oferują właśnie zabawki sensoryczne. Czym są i jak je wyłowić z kopalni dziecięcych gadżetów?

Rozwojowa zabawa

Sklepy i działy dziecięce oferują dziś tak bogaty asortyment, że młodzi rodzice mają prawo czuć się w obliczu takiego wyboru zagubieni. Półki uginające się od kolorowych i fantazyjnych gadżetów wcale nie gwarantują przecież, że znajdziemy wśród nich coś wartego uwagi, a przede wszystkim – wartego naszego malucha.

Naprzeciw oczekiwaniom rodziców, pragnących od samego początku wspierać rozwój swojego dziecka, wychodzą producenci zabawek sensorycznych. Takie zabawki są stworzone w celu stymulowania rozwoju malucha, a środkiem do tego celu jest dostarczanie mu różnorodnych doznań sensorycznych . Zabawki sensoryczne wywołują określone bodźce zmysłowe, przy czym w odróżnieniu od zwykłych gadżetów, wpływają na wszystkie zmysły, i to nawet jednocześnie. Wszystko to wspomaga sprawność fizyczną malucha, ale przede wszystkim stymuluje jego rozwój umysłowy, pobudza wyobraźnię i kreatywność.

dziecko bawiące się zabawkami sensorycznymi

Zabawki działające na zmysły

Zabawki sensoryczne nie wyróżniają się na sklepowej półce. Wręcz przeciwnie – na tle kolorowych, święcących i głośnych zabawek często wypadają blado i nieatrakcyjnie. Wykonane z różnych materiałów, o nierzadko dziwacznych kształtach i dźwiękach wydobywających się w zupełnie nietypowy sposób bez trudu podbijają jednak dziecięce serca. I zmysły – bo to one pełnią tu najważniejszą rolę.

Wzrok reaguje na kalejdoskop barw naniesionych na zabawkę, słuch wyłapuje najdrobniejszy szelest, pisk i grzechotanie, a dotyk uczy rozróżniać takie materiały jak miękki aksamit, „nierówną” wełnę, dżins czy satynę, a także idealne do podgryzania drobne, gumowe elementy. Niektóre zabawki działają nawet na zmysł węchu – tu maluch uczy się rozpoznawać i odróżniać podstawowe zapachy (przyjemny – nieprzyjemny), i zmysł smaku – gdy do dyspozycji małego odkrywcy znajdują się słone, słodkie, kwaśne i gorzkie przekąski.

Dziecko bawiące się w taki sposób wciąż poznaje nowe, odkrywa świat za pomocą jego podstawowych elementów, materiałów i faktur.

zabawki sensoryczne w kształcie żołędzi

Grzechotki, pluszaki, a może maty?

Zabawki stymulujące zmysły dziecka sprawdzają się najlepiej w 1. roku życia, gdy maluch poznaje świat, a wszystko, z czym się styka, jest dla niego nowe i niezmiernie ciekawe. Najpopularniejszym wyborem rodziców świadomie stawiających na zabawki sensoryczne jest mata edukacyjna. Na takiej macie można położyć już kilkudniowe niemowlę, które z zaciekawieniem będzie obserwowało obracające się i zawieszone jego główką elementy. Inwestując w taki gadżet, mamy pewność, że posłuży dziecku co najmniej kilka miesięcy – przez ten czas maluch będzie odkrywał coraz to nowe funkcje poznanych już przedmiotów, dzięki czemu mata nie znudzi mu się tak szybko jak zwykłe zabawki i pochłonie jego uwagę na dłużej.

Rozglądając się za zabawkami sensorycznymi, nie trzeba wcale rezygnować z uwielbianych przez dzieci maskotek. Wystarczy wybrać takie, które wykonane są z różnych materiałów i posiadają wielofunkcyjne elementy (np. wypustki, które można ugniatać, gryźć, pociągać itp.). Dobrym wyborem są także zabawki oferujące wyjątkowe doznania wizualne, np. kalejdoskopy, kolorowe bączki czy kule z poruszającymi się przy potrząśnięciu elementami w środku, które dodatkowo stymulują sprawność ruchową dziecka.

Zabawki sensoryczne stymulują rozwój dziecka, oddziałując na jego zmysły i dostarczając rozmaitych bodźców. Taka zabawa jest dla malucha nie tylko atrakcyjna, ale i pożyteczna.

dzieci bawiące się zabawką sensoryczną na kanapie

Aby wspomóc rozwój zmysłu słuchu, warto wybrać zabawki wyposażone w elementy dźwiękowe (nie muszą to być wcale gadżety hałasujące, uprzykrzające życie całej rodzinie, ale subtelnie oddziałujące na dziecięcy słuch, np. delikatnie brzęczące przy dotyku). Małe dzieci uszczęśliwi wszystko, co zajmie ich uwagę na dłużej, a szczególnym upodobaniem cieszyć się będą takie zabawki, które jednocześnie cieszą oczy kolorami i światełkami, wydobywają z siebie dźwięki i poruszają się w dłoniach. Taka zabawa to prawdziwa przyjemność – dla dziecka, które spędza radosny czas, i rodzica – pewnego, że oprócz dobrej rozrywki, oferuje dziecku także pożyteczne, wspomagające rozwój zabawki.