Kobietę będącą w ciąży otacza masa nakazów i zakazów. Podpowiadamy, jakie zabiegi kosmetyczne są bezpieczne dla kobiet w ciąży!
Aby wiedzieć jakie zabiegi są polecane w czasie ciąży, należy mieć świadomość tego, jak zmienia się skóra w tym okresie. Najczęstsze problemy, jakie się pojawiają to przesuszenie, odwodnienie skóry oraz wypryski (tu winne są hormony) i przebarwienia (spowodowane większą wrażliwością na promieniowanie UV). Jeśli chodzi o skórę ciała – tutaj oczywiście rozstępy, pojawiające się głównie na brzuchu, udach i piersiach, a także rozszerzone naczynka. Wiele ciężarnych skarży się także na to, że skóra na brzuchu jest przesuszona i swędzi. Sprawdźmy więc, jakie zabiegi są dozwolone w ciąży!
Masaż ciała i twarzy w ciąży
Masaże są jak najbardziej polecane dla kobiet w ciąży. Masaż relaksacyjny twarzy potrafi niesamowicie zrelaksować i odstresować. Co do masażu ciała – w przypadku ciężarnych wykonuje się go inaczej, m.in. – kobieta siedzi lub leży na boku, unika się też intensywnych ruchów i nacisku, stosuje odpowiednie techniki. Osoba wykonująca masaż musi znać wytyczne dotyczące masażu ciała kobiety w ciąży.
Nawilżające, odżywcze, pielęgnacyjne zabiegi na twarz w ciąży
Zabiegi o działaniu odżywczym, nawilżającym, dotleniającym, przywracające równowagę skórze z zaburzonym mikrobiomem, a także te o działaniu anti-aging czy nawet na bazie witaminy C są jak najbardziej możliwe do wykonania w ciąży. Chodzi nie tyle o typ zabiegu, ale sposób wprowadzania substancji czynnych. Najbezpieczniej robić to manualnie, za pomocą masażu twarzy. Zabronione jest bowiem używanie w ciąży prądu, ultradźwięków czy fal radiowych.
Na szczęście w przypadku większości zabiegów tzw. kosmetyki białej, opartej na prostym schemacie – demakijaż i oczyszczenie, peeling, serum (wprowadzane manualnie masażem), maska, krem – nie będzie problemu. Warto zawsze udać się do doświadczonej kosmetyczki, ponieważ w ciąży skóra może zareagować na dane składniki aktywne inaczej niż zwykle, gdyż jest w tym okresie bardziej wrażliwa.
Zabiegi na ciało w ciąży
Co do zabiegów pielęgnacyjnych na ciało, sytuacja jest podobna. Nie ma zwykle przeciwwskazań do wykonywania w ciąży peelingu ciała, masażu (pamiętając jednak o zasadach dotyczących ciężarnych), nakładania produktów typu serum czy masek algowych. Zabiegi muszą być jednak delikatne, o działaniu odżywczym, nawilżającym i kojącym. Skóra ciężarnej jest bowiem zwykle bardziej wrażliwa i sucha. Odpowiednie odżywienie i uelastycznienie jej takimi procedurami ma mnóstwo korzyści – przywróci komfort, lecz także pomoże uniknąć rozstępów.
Oczyszczanie manualne twarzy w ciąży
W ciąży, cera może, niestety, spłatać nam figla i zaskoczyć pojawieniem się niedoskonałości. Nie da się ukryć, że możliwości walki z nimi w salonie kosmetycznym mamy wtedy mniej, ponieważ odpada zarówno retinol i zabiegi złuszczające na jego bazie, jak i peelingi chemiczne. Na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, by u przyszłej mamy wykonać tradycyjne oczyszczanie manualne.
Mikrodermabrazja w ciąży
Kolejny zabieg, który może okazać się zbawienny dla wielu kobiet w ciąży. Polega na delikatnym złuszczaniu, ścieraniu naskórka za pomocą specjalnych diamentowych głowic. Efektem jest oczyszczona, odświeżona skóra i pomoc w redukcji zaskórników. Mikrodermabrazja pomaga też w przenikaniu składników aktywnych z preparatów nałożonych później. Zarzutem w stosunku do tego zabiegu wykonywanego u ciężarnych jest jedynie fakt, że skóra może być bardziej narażona na promienie UV (dlatego konieczne jest nakładanie kremów z wysokim filtrem!).
Zabiegi antybakteryjne, oczyszczające w ciąży
Zabiegi regulujące skórę, polegające na rozpulchnieniu, oczyszczeniu skóry, mające działanie normalizujące i antybakteryjne są w ciąży dozwolone.
Oksybrazja w ciąży
To rodzaj mikrodermabrazji, podczas której złuszczamy martwy naskórek ale w tym wypadku przy pomocy strumienia rozproszonych kropelek soli fizjologicznej. Są wypuszczane pod ciśnieniem, a jednocześnie odbywa się aplikacja tlenu. Dzięki oksybrazji cera będzie oczyszczona, odświeżona, rozjaśniona, wygładzona, stany zapalne złagodzone.
Infuzja tlenowa w ciąży
Ta procedura wykorzystuje tlen pod ciśnieniem, by wtłaczać składniki aktywne z serum w skórę. Serum należy dobrać do potrzeb cery – może być odżywcze, nawilżające, dotleniające, energetyzujące…
Zabiegi oparte o infuzję tlenową są bezpieczne, nawet dla kobiet w ciąży, i niedrażniące.
Zabiegi z wykorzystaniem kwasu laktobionowego w ciąży
Mimo, że jest to kwas, nie przypomina w swoim działaniu kwasów złuszczających. Wręcz przeciwnie! Koi, nawilża, zmiękcza skórę, pomaga w regeneracji, działa bardzo łagodnie i polecany jest w pielęgnacji cery nawet bardzo wrażliwej.
Zabiegi na naczynka w ciąży
W ciąży może powstać problem rozszerzonych naczynek. Na pomoc przyjdą wtedy zabiegi pielęgnacyjne skomponowane specjalnie dla cery naczynkowej, z rumieniem. Zwykle ich bazą są takie substancje, jak witamina C, rutyna, ekstrakt z kasztanowca. Uwaga! Tych zabiegów nie wykonuje się przyszłym mamom
Zabiegi kosmetyczne zakazane w ciąży
Istnieje spora grupa zabiegów, których nie można stosować u kobiet w ciąży. Są to:
- peelingi chemiczne – kwasy – nie stosuje się ich przede wszystkim ze względu na o wiele większe ryzyko powstania przebarwień;
- zabiegi wymagające przerwania ciągłości naskórka – czyli m.in. mezoterapia mikroigłowa;
- zabiegi z użyciem retinolu;
- karboksyterapia;
- zabiegi wykorzystujące prąd, ultradźwięki, fale radiowe, (czyli m.in. peeling kawitacyjny, jonoforeza, sonoforeza).
Warto jednak pamiętać, że każda kobieta jest inna, każda boryka się z innymi problemami – warto więc wybrać zaufany lub polecany przez inne ciężarne gabinet kosmetologiczny i umówić się na wcześniejszą konsultację.
Drogie Mamy, czy korzystacie z zabiegów w gabinetach kosmetologicznych? Jakie zabiegi najczęściej wybieracie?