Zajęcia dodatkowe dla dziecka – jakie, od kiedy, jak często?

Jakie zajęcia dodatkowe wybrać dla dziecka? Od kiedy zapisać na nie pociechę? Jak często powinna z nich korzystać? Przed nowym rokiem szkolnym rozwiewamy wątpliwości rodziców!

dziewczynki w butach do baletu i białych rajstopach


Podziel się na


Wielu rodziców zastanawia się jakie zajęcia dodatkowe wybrać dla dziecka, by były one przyjemnością, ale miały także walory edukacyjne i rozwojowe. Obecnie oferta takich aktywności jest niezwykle szeroka, powstaje jednak kilka dylematów – jak dokonać najlepszego wyboru? Od kiedy zapisać na nie dziecko? Jak często nasza pociecha powinna z nich korzystać? Postaramy się rozwiać te wątpliwości.

Jak wybrać zajęcia dodatkowe dla dziecka?

Odpowiedź jest prosta – angażując w ten wybór pociechę! Przecież to o jej wolny czas i jej zainteresowania chodzi. Dziecko powinno mieć więc coś do powiedzenia w tym temacie. Narzucanie czegoś z góry, nie biorąc pod uwagę zdania malucha może sprawić nawet, że wybrana przez rodziców, niedopasowana, aktywność stanie się dla niego źródłem frustracji.

Owszem, każdy rodzic widzi jakie zainteresowania ma jego dziecko, co je cieszy, co przychodzi z łatwością, ale wyboru najlepiej dokonać wspólnie. Koniecznie należy kierować się także usposobieniem dziecka, jego temperamentem – zadać sobie np. pytanie czy będzie dobrze czuło się w grupie, czy jednak na zajęciach indywidualnych.

Trzeba też, szczególnie z młodszymi dziećmi, przygotować się na to, że czasem coś, co w teorii wydawało się świetne, w praktyce nie będzie już tak przyjemne. Zanim znajdziemy odpowiednie zajęcia być może „odbijemy się” najpierw od kilku. Wybór będzie też oczywiście uzależniony od takich czynników, jak dostępność w naszym miejscu zamieszkania czy kwota, którą chcemy wydać. Na początku z pewnością warto się zorientować, czy przedszkole lub szkoła, do których chodzi dziecko nie oferuje zajęć dodatkowych.

Oferta zajęć dodatkowych

Oto niektóre z zajęć dodatkowych, na które można zapisać dziecko.

  • zajęcia sportowe: tu oferta jest naprawdę spora, ale warto pamiętać, że poza piłką nożną ciekawe mogą okazać się także pływanie, sporty walki (wbrew pozorom wcale nie uczą agresji, a wręcz pomagają rozładować emocje), jazda konna, taniec, gimnastyka, tenis, lekkoatletyka…;
  • języki obce;
  • zajęcia plastyczne – nauka rysunku, malowania czy nawet rzeźby;
  • zajęcia muzyczne – nauka gry na instrumencie, śpiew;
  • inne zajęcia artystyczne – kółko teatralne, balet;
  • robotyka, programowanie i inne zajęcia techniczne.
chłopiec siedzi przy stole i maluje farbami

Kiedy zapisać dziecko na zajęcia dodatkowe?

Zajęcia sportowe

Małe dzieci, w wieku wczesnoprzedszkolnym, najwięcej skorzystają z zajęć ogólnorozwojowych. Bardziej sprawdzą się zajęcia ruchowe, gimnastyka, rytmika, zabawy w basenie. Dla trzylatka jest jeszcze zdecydowanie zbyt wcześnie na piłkę nożną czy grę w tenisa… Na rozpoczęcie konkretnych zajęć z danej dyscypliny odpowiednim wiekiem będzie początek szkoły podstawowej – a w przypadku niektórych sportów nawet nieco później.

Języki obce

Jeśli chodzi o języki obce, dziecko może zacząć kontakt z nimi bardzo wcześnie, w formie zabawy – w sposób naturalny i niewymuszony. Istnieją już żłobki i przedszkola dwujęzyczne, które są ciekawym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na takim kierunku rozwoju pociechy. Bardzo małe dzieci chłoną język niesamowicie szybko zarówno ojczysty jak obcy.

dziewczynka z rakietą do tenisa na boisku do tenisa

Zajęcia muzyczne

Zajęcia muzyczne i umuzykalnianie można zacząć już u bardzo małych dzieci, jednak to co innego niż nauka gry na instrumencie. Tę zwykle zaczyna się, kiedy dziecko pójdzie do szkoły, czyli najwcześniej w wieku 6-8 lat. Wtedy będzie mogło skupić się na dłużej i rozpocząć systematyczną i usystematyzowaną naukę.

Zajęcia plastyczne

Całą masę zajęć plastycznych rodzice oferują dzieciom w domu już od bardzo młodego wieku. Stemplowanie, malowanie farbami, kredkami, lepienie… To wszystko świetnie wpływa na rozwój malucha. Kiedy jednak rozpocząć naukę malowania, rysunku i innych form plastycznych? Zwykle na zorganizowane zajęcia do najmłodszych grup przyjmowane są dzieci od czwartego roku życia.

dziewczynka stoi tyłem podczas zajęć z baletu

Balet

Zaleca się, by na balet zacząć posyłać dziecko, które ma minimum cztery lata.

Programowanie i robotyka

Już dziecko pięcioletnie może skorzystać z tego typu zajęć. W programowanie można wprowadzać od około 6-8 roku życia – dziecko powinno umieć czytać i pisać.

Jak często dziecko powinno korzystać z zajęć dodatkowych?

Wszystko zależy od chęci dziecka i naszych możliwości. Na pewno nie można pozwolić, by pociecha była przeładowana zajęciami i przemęczona. One mają być przede wszystkim przyjemnością i sposobem na poszerzenie zainteresowań oraz rozwój.

Oczywiście nie ma jednego rozwiązania dla każdego – jednemu dziecku wystarczy będzie raz w tygodniu, dla innego nawet 3-4 razy nie będą stanowiły problemu. Nie powinno jednak dojść do sytuacji, w której nasza pociecha dzień w dzień uczestniczy w różnych tego typu aktywnościach. Wspomniane 3-4 razy na tydzień zwykle przyjmuje się jako maksimum.