Zapalenie narządów miednicy mniejszej brzmi tajemniczo, choć wcale nie powinno. Co to za schorzenie?
Zapalenie narządów miednicy mniejszej to typowo kobieca dolegliwość, z którą spotkać może się każda z nas. Warto zapoznać się z jej specyfiką, którą prezentujemy poniżej.
Co to jest zapalenie narządów miednicy mniejszej?
Zapalenie dotyczy wewnętrznych narządów rozrodczych, takich jak: jajowody, wyściółka macicy i jajniki. Rozwija się najczęściej u kobiet w wieku okołomenopauzalnym oraz często zmieniających partnerów seksualnych.
Jakie są objawy zapalenia?
Do charakterystycznych objawów zalicza się ból w podbrzuszu, upławy z pochwy, wystąpienie bólu podczas stosunku płciowego, nieregularne miesiączkowanie i zmiany w cyklu miesięcznym kobiety. Do tych symptomów nierzadko dołącza ogólne złe samopoczucie oraz gorączka, podwyższone OB, mdłości i wymioty.
Przyczyny zapalenia narządów miednicy mniejszej
Zapalenie narządów miednicy mniejszej spowodowane jest przez zakażenie bakteryjne. Połowa zakażeń jest spowodowana bakteriami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak chlamydia. Nierzadko pojawia się po usunięciu ciąży czy założeniu spirali antykoncepcyjnej, zdarza się jednak, że występuje po przebytej ciąży. Choroba rozpoznawana jest przez internistę lub ginekologa.
Leczenie zapalenia
Leczenie oparte jest na antybiotykoterapii i sporadycznie kuracji hormonalnej, doraźnie stosuje się leki przeciwbólowe. Zalecony jest odpoczynek i konieczna wizyta kontrolna u lekarza. Zwykle wystarcza leczenie ambulatoryjne, jednak w przypadku cięższego przebiegu choroby, leczenie może trwać nawet 6 tygodni w warunkach szpitalnych. Ważne – do chwili pełnego powrotu do zdrowia należy zachować wstrzemięźliwość seksualną!
Powikłania po zapaleniu narządów miednicy mniejszej
Niezwykle istotne jest rozpoczęcie leczenia natychmiast po rozpoznaniu choroby i przeprowadzenie kuracji do samego końca. Zapalenie narządów miednicy mniejszej może powodować uciążliwe powikłania, takie jak: problemy z zajściem w ciążę, czy ryzyko ciąży pozamacicznej. Ponadto, występuje ryzyko pojawienia się przewlekłych bólów podbrzusza, a co za tym idzie – bólu podczas stosunku.