Biegunka i wymioty, zapalają u mamy niemowlaka czerwone światełko: uwaga, zarażam! A co, jeśli mama karmi piersią?
Biegunka i wymioty, zapalają u mamy niemowlaka czerwone światełko: uwaga, zarażam! A co, jeśli mama karmi piersią? Zatrucie pokarmowe matki a karmienie piersią – czy to się wyklucza? Ryzyko zarażenia istnieje, jednak nie wszystkie środki prewencyjne, jakie wówczas wdrażamy, okazują się konieczne. Karmienie piersią podczas choroby matki można kontynuować. Zatrucie pokarmowe a karmienie piersią się nie wyklucza!
Zatrucie pokarmowe matki a karmienie piersią
Wiele mam decyduje się na odstawienie malucha od piersi na tzw. wszelki wypadek:
Bo gdyby jednak mały miał się przez to zarazić?
Zanim wyjaśnimy, dlaczego nie ma takiego ryzyka, chcemy uczulić, że prewencyjne odstawienie od piersi nie tyle nie pomoże, co może wręcz zaszkodzić. W mleku matki znajdują się przecież przeciwciała odpornościowe, które w opisanym przypadku będą maluszkowi potrzebne bardziej, niż kiedykolwiek!
Bakteryjne i wirusowe zakażenie układu pokarmowego
Możemy wyróżnić bakteryjne zakażenie układu pokarmowego oraz wirusowe zakażenie układu pokarmowego. Zazwyczaj oba te schorzenia objawiają się bólem brzucha, osłabieniem, wymiotami lub biegunką.
Zatrucie pokarmowe matki a karmienie piersią w przypadku zakażenia bakteryjnego lub wirusowego nie powoduje, że w mleku matki znajdą się rzeczone bakterie lub wirusy. Bakterie czy wirusy nie są obecne we krwi (takie przypadki uogólnionego zakażenia zdarzają się, ale naprawdę rzadko – wówczas z karmienia należy zrezygnować), a co za tym idzie – nie dostają się również do mleka.
A co w sytuacji jeśli u mamy zdiagnozowana została salmonella a karmienie piersią jest stosowane u niemowlaka? Salmonella jest bardzo groźnym zakażeniem, ale można karmić dziecko przy zakażeniu. Biegunka przy karmieniu piersią, na którą cierpi mama, również nie jest niebezpieczna dla głodnego malucha.
Karmienie piersią podczas choroby – mleko nie zaraża, ale…
No właśnie. To, że przez mleko nie można się zarazić to jedna sprawa – nikt jednak nie powiedział, że nie zaraża sama mama. Jak nie zarazić dziecka karmiąc piersią? Warto zadbać o to, by chora mama spędzała z maluszkiem jak najmniej czasu – jeśli to możliwe tata powinien wziąć kilka dni wolnego (infekcja mija zazwyczaj po 2. – 3. dniach) i przejąć zwłaszcza obowiązki pielęgnacyjne.
Karmienie piersią podczas choroby jest możliwe, ale mama:
- powinna dokładnie myć ręce (ciepłą wodą z dodatkiem mydła przez około 30 sekund) nie tylko po wyjściu z toalety, ale przed każdym koniecznym kontaktem z dzieckiem (zwłaszcza karmieniem piersią!),
- nie powinna przygotowywać dla dziecka posiłków czy myć jego butelek.
Zatrucie pokarmowe a karmienie piersią-leki
O ile podczas zatrucia pokarmowego a karmienia piersią bakterie nie przenikają do mleka, o tyle stosowne leki mogą się tam przedostać. Dlatego karmiąca mama nie może w tym czasie stosować żadnych popularnych leków przeciwbiegunkowych. Stąd zatrucie pokarmowe a karmieni piersią – leki nie powinny być stosowane by hamować biegunkę. Należy pozwolić organizmowi pozbyć się uciążliwego wirusa.
Mama powinna przede wszystkim zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, a w celu uniknięcia groźnego odwodnienia przyjmować doustny płyn nawadniający. Ulgę przynieść mogą też herbatki ziołowe, np.:
- koperkowa,
- rumiankowa,
- miętowa (posiadają właściwości odkażające).
Jeżeli przyjęcie leków będzie konieczne należy dobierać je bardzo starannie – po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą i po poinformowaniu go o fakcie: zatrucie pokarmowe a karmienie piersią – leki dobrane przez lekarza nie będą przeciwskazaniem do karmienia piersią podczas choroby. Jeśli wystąpi zatrucie pokarmowe o gwałtownym przebiegu – należy pilnie zgłosić się do lekarza lub szpitala.
Zatrucie pokarmowe w ciąży
Ze względu na to, że ciąża to stan sprzyjający odwodnieniu, biegunka i wymioty w tym okresie wymaga wyjątkowej czujności – jeśli trwają klika dni, powodują utratę znacznej ilości płynów i elektrolitów koniecznych do prawidłowego rozwoju płodu, a przy tym powodują wypłukiwanie z organizmu potrzebnych mu witamin i minerałów.
Każdorazowo chęć zastosowania leków w ciąży należy skonsultować z lekarzem. Jeśli wystąpi zatrucie pokarmowe w ciąży o gwałtownym przebiegu – należy pilnie zgłosić się do szpitala.