Widok kobiety w ciąży wzbudza w nas pozytywne uczucia. Kiedy same staramy się o dziecko, ten widok może wywoływać zazdrość o ciążę.
Widok kobiety w ciąży zazwyczaj wzbudza w nas pozytywne odczucia. Kiedy same staramy się, jak na razie bezskutecznie, o dziecko, widok czyjegoś szczęścia może wywoływać zupełnie odwrotne emocje… Zazdrość o ciążę – czy to normalne? Jak sobie z radzić? Wszystko w temacie: zazdrość o ciążę!
Zazdrość o ciążę, czyli gdy cudze szczęście boli…
To może być kuzynka, koleżanka z pracy czy nawet zupełnie obca kobieta spotkana na ulicy. Widząc ją i jej rosnący brzuszek wprost gotujesz się ze złości i momentalnie „łapiesz doła”. Niby nic dziwnego, w końcu sama starasz się o maleństwo już tyle czasu, być może doświadczyłaś straty, upragniona ciąża wciąż jest poza twoim zasięgiem, ale jednak zastanawiasz się, czy zazdrość o czyjąś ciążę to normalne odczucie…
Mimo to, nie potrafisz oszukać własnych emocji – jest ci źle na myśl o tym, że ktoś ma to, czego ty nie możesz mieć. Myślisz:
Odsunę się, ograniczenie kontaktu to zminimalizowanie ryzyka spadku nastroju, dam radę.
Skuteczne? Jeśli rzecz dotyczy koleżanki, z którą widujesz się sporadycznie – tak. Jeśli w ciąży jest twoja najlepsza przyjaciółka, z którą kontakt masz stały, regularny i bardzo intensywny i wcale nie chcesz go ucinać – już nie do końca.
Zazdrość o ciążę – skąd się bierze i jak sobie z tym radzić?

Objawy zazdrości – u koleżanki pojawiła się ciążą!
Radość miesza się ze smutkiem, a życzenie szczęścia z zazdrością i żalem.
Czy z tej ambiwalencji odczuć względem ciąży przyjaciółki może wyjść coś dobrego?
Do tej pory rozmawiałyście o wszystkim. Mogłaś zwierzyć się jej z problemów, z jakimi się zmagacie, z pragnienia, jakim jest posiadanie potomstwa, postępów leczenia i nadziejach, które z nim wiążecie. Ona wspierała cię, pocieszała, radziła, była z tobą w najcięższych chwilach.
Nadal jest, tylko teraz i ona chciałaby porozmawiać o sobie, swoim szczęściu i oczekiwaniach, licząc na twoje wsparcie. A ty nie możesz, nie jesteś w stanie jej tego dać, bo na samą myśl o dziecku, które się w niej rozwija, odczuwasz żal i zazdrość o ciążę.
Choć zdajesz sobie sprawę, jak absurdalne są to emocje, czujesz się zdradzona i rozczarowana postawą koleżanki, która „ośmieliła się” mieć to, czego ty tak bardzo wyczekujesz, doskonale zdając sobie z tego sprawę. Próbujesz pokonać to uczucie, ale jest silniejsze.
Czy da się, a przede wszystkim czy powinno się pozbywać uczucia zazdrości? Jak radzić sobie z uczuciem: zazdrość o czyjąś ciążę?
Zazdrość o ciążę? Szczerość to podstawa
Zazdrość nie jest emocją motywującą, zawsze wprowadza zamęt. Choć jest to bardzo trudne, warto zrobić wszystko, by jej miejsce zajął zdrowy rozsądek. Jeśli ograniczenie spotkań nie wchodzi w grę, bo tak naprawdę bardzo chcesz uczestniczyć w radości przyjaciółki i dać jej wsparcie, którego ona ci udzieliła w twoich problemach, powinnaś porozmawiać z nią o swoich uczuciach.
Czas na poważne rozmowy!
To nie będzie łatwa rozmowa, w końcu trudno powiedzieć komuś, że nie cieszysz się z jego szczęścia tak jak tego oczekuje. Taka rozmowa może jednak nie tylko oczyścić atmosferę, ale przede wszystkim umożliwić dobrą komunikację, dać wzajemne zrozumienie i zamknąć drogę domysłom, oskarżeniom i rosnącym żalom.
Bądź szczera!
Poza tym, przyjaciółka z pewnością podejrzewa, co się w tobie dzieje i czeka na sygnał z twojej strony. Bądź z nią szczera, powiedz, że bardzo cieszysz się z jej szczęścia, ale jednocześnie jest ci trudno pogodzić się z własną sytuacją. Twoja otwartość z pewnością ułatwi dalszy kontakt i pozwoli wam wypracować model spotkań i rozmów, które będą wam obu najlepiej odpowiadać.
Porozmawiaj z kimś z zewnątrz!
Jeśli jednak emocje, które odczuwasz są tak silne, że nie potrafisz ich samodzielnie przemóc, spróbuj z kimś o tym porozmawiać. Stres, złość i zazdrość o czyjąś ciążę, nie wpływają pozytywnie na starania o dziecko, warto zrobić wszystko, by odzyskać spokój ducha i móc ze zdwojoną energią stawić czoła własnym problemom!
Dowiedz się więcej: