Wiele przyszłych mam jest przekonanych, że leczenie stomatologiczne w czasie ciąży jest bezwzględnie zabronione. Tymczasem zęby w ciąży leczyć nie tylko wolno, co wręcz trzeba!
W ciąży twój organizm domaga się szczególnej uwagi. Funkcjonowanie poszczególnych narządów ma bowiem wpływ nie tylko na twoje samopoczucie, ale i rozwój maluszka. Dlatego powinnaś pamiętać także o tak oczywistych i elementarnych czynnościach jak staranne mycie zębów. Jak dbać o higienę jamy ustnej w ciąży?
Dlaczego zdrowie jamy ustnej w ciąży jest ważne?
Dbanie o właściwą higienę jamy ustnej jest w ciąży istotne z dwóch powodów. Pierwszym jest wpływ chorób przyzębia i dziąseł, kamienia nazębnego oraz próchnicy na rozwój dziecka. Według najnowszych badań schorzenia te, szczególnie gdy występują w I trymestrze ciąży, mogą rzutować na kształtowanie się małego organizmu i w konsekwencji przyczynić się do przedwczesnego porodu oraz niskiej masy urodzeniowej dziecka. Choroby jamy ustnej zwiększają też ryzyko zakażeń okołoporodowych.
Drugim powodem, dla którego warto zadbać o zdrowie jamy ustnej w ciąży, jest problem, który pojawia się gdy zaistnieje konieczność leczenia stomatologicznego. W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych i poważniejszych zmian w obrębie zębów pacjent decyduje się zwykle na znieczulenie, a stomatolog śmiało korzysta z możliwych form diagnostyki (RTG zęba) i leczenia (antybiotyk). W ciąży nie jest to takie proste. Problemy, jakie mogą wystąpić w obu przypadkach mogą niekorzystnie wpłynąć na ciążę i dziecko, dlatego należy zrobić wszystko, by zęby były przygotowane na ciążę i w czasie jej trwania nie nastręczały dodatkowych kłopotów, a przede wszystkim – stresu.
Krwawienie dziąseł w ciąży
Właściwa higiena jamy ustnej jest szczególnie istotna w przypadku krwawienia dziąseł. Staranne, delikatne i dłuższe niż zwykle szczotkowanie zębów ochroni wrażliwe dziąsła i zachowuje zdrowy stan jamy ustnej. Jeśli przed rozpoczęciem starań wybrałaś się na konsultację stomatologiczną i podjęłaś leczenie, to już połowa sukcesu. Musisz jednak pamiętać, że charakterystyczna dla ciąży burza hormonalna ma także wpływ na stan jamy ustnej. Najczęstszą dolegliwością ciążową w tym obszarze są krwawiące dziąsła. Problem pojawia się nawet przy bardzo ostrożnym szczotkowaniu zębów, bowiem dziąsła – wskutek rozszerzonych naczyń krwionośnych – są szczególnie wrażliwe na nacisk.
Jak sobie z nimi radzić? Kluczem jest staranne i delikatne mycie zębów. Wiele ciężarnych, chcąc ochronić dziąsła przed bólem, szczotkuje zęby krótko i niedokładnie, a to jest dla jamy ustnej jeszcze bardziej szkodliwe niż krwawienie dziąseł. O wiele lepszym sposobem jest dłuższe, nawet 4- lub 5-minutowe, szczotkowanie z użyciem miękkiej szczoteczki, przy jak najmniejszym nacisku (ale nie omijaniu) dziąseł. Ważne, by pamiętać także o higienie języka, a także stosowaniu przeciwbakteryjnego płynu do płukania jamy ustnej (bezpiecznego dla kobiet w ciąży!) oraz nici dentystycznej.
Czasem problem z krwawiącymi dziąsłami lub inne dolegliwości w obrębie jamy ustnej w ciąży powodują konieczność wizyty u stomatologa. Nie musisz się ich bać. Poinformowany o twoim szczególnym stanie specjalista, dołoży wszelkich starań, by rozwiązać twój problem przy zachowaniu jak największej ostrożności. Jeżeli doszło do zapalenia dziąseł, dentysta poleci ci specjalistyczną pastę i/lub żel łagodzący ból.
Leczenie zębów w ciąży
W przypadku poważniejszych zabiegów, również nie ma powodów do zmartwień. Oczyszczanie i wypełnianie ubytków jest możliwe i sprawnie wykonywane przez większość stomatologów. Możesz również otrzymać znieczulenie miejscowe, choć nieco inne niż standardowo (nieobkurczające dodatkowo naczyń krwionośnych). Nie ma także przeciwwskazań do leczenia ortodontycznego i protetyki – zakładania koron, mostów i protez.
Leczenie kanałowe w ciąży
Więcej trudności przynosi dopiero leczenie kanałowe, do którego stomatolog potrzebuje zdjęcia rentgenowskiego zęba i założenia antybiotyku. W naprawdę koniecznych przypadkach prześwietlenie wykonuje się z zachowaniem dodatkowych środków ostrożności (osłonięcie brzucha specjalnym fartuchem oraz zastosowanie nowoczesnych metod rentgenowskich), a antybiotyk przygotowuje się na bazie substancji z grupy penicylin lub innych, bezpiecznych dla matki i dziecka.
Warto jednak pamiętać, by wizyty u dentysty w ciąży ograniczyć do minimum. Wszelkie zabiegi, które mogą poczekać – choćby wybielanie czy zakładanie implantów – lepiej odłożyć na spokojny i bezpieczny czas po urodzeniu dziecka. Dzięki temu unikniesz dodatkowych zmartwień i skupisz się na tym, co w tym czasie najważniejsze – zdrowiu maluszka i dobrym samopoczuciu.