Zdrowie mężczyzny, czyli co zmniejsza płodność u mężczyzn

Mężczyzno – planujesz zostać ojcem? To właściwy czas na zmianę twojego stylu życia!

co zmniejsza płodność u mężczyznie taty


Podziel się na


Mężczyzno – planujesz zostać ojcem? To właściwy czas na zmianę twojego stylu życia! Zdrowie mężczyzny, który chce zostać tatą jest ważne! Dotychczas to tylko na karb matek składano odpowiedzialność za zdrowie przyszłego dziecka. Naukowcy są zgodni – styl życia ojca może również znacząco wpływa na zdrowie jego dziecka. Pora dowiedzieć się, co zmniejsza płodność u mężczyzn! Pogadajmy o zdrowiu mężczyzny!

Zdrowie mężczyzny. Zdrowie taty 

Dawniej uważano, że za kwestie płodności i zdrowia potomstwa odpowiedzialna jest przede wszystkim kobieta. A co z przyszłym ojcem? Zdrowie mężczyzny – temu tematowi nie poświęcano wcześniej większej uwagi. Tymczasem okazuje się, że aby urodziło się zdrowe dziecko muszą o to zadbać zarówno przyszła matka, jak i ojciec. Zachowania typu:

 • niezdrowy tryb życia,
 • nieprawidłowa dieta,
 • używki,
 • nałogi

wpływają niekorzystnie na organizm mężczyzny, co może przełożyć się na zaburzenia płodności oraz skutkować nieprawidłowościami w rozwoju dziecka, o które się stara. Co wpływa na płodność mężczyzny? Co zmniejsza płodność u mężczyzn? Oto odpowiedzi!

Przyszły tato – planując potomstwo musisz przeprowadzić generalny „remanent” swojego dotychczasowego stylu życia. Pamiętaj:

 • ćwiczenia fizyczne,
 • zdrowa dieta,
 • mniej stresu,

Starania o dziecko a spożywanie alkoholu przez mężczyzn 

Butelka wina do kolacji, drinki na imprezie, kilka puszek piwa podczas oglądania meczu? Brzmi niewinnie? Tylko wtedy, gdy te ilości alkoholu są naprawdę niewielkie! Planując dziecko, powinieneś ograniczyć spożywanie dużych ilości alkoholu. Dlaczego? Według naukowców komórki płciowe – komórka jajowa i plemnik – mają delikatną i złożoną budowę. To oznacza, że są wrażliwe na wszelkie trucizny – a w wysokim stopniu również na alkohol. Czy alkohol uszkadza plemniki? Tak – poważne uszkodzenia DNA w spermie mogą wpływać na wady wrodzone u dzieci mężczyzn spożywających duże ilości alkoholu.

Starania o dziecko a spożywanie alkoholu przez mężczyzn – to nie idzie w parze! Okazuje się, że takie defekty stwierdza się dziś u dzieci 60 proc. mężczyzn regularnie pijących. Jak wynika z badań prowadzonych przez ośrodki w Europie i Ameryce, dzieci ojców nadużywających alkoholu charakteryzują się bardzo niską wagą urodzeniową, co wpływa na ich dalszy rozwój. Zakaz spożywania alkoholu powinien dotyczyć więc nie tylko przyszłych mam, ale również mężczyzn planujących dziecko.

zdrowie mężczyzny

Palenie papierosów a płodność u mężczyzn

Chciałbyś zostać ojcem, a palisz papierosy? Czy wiesz, że każdy wypalany przez Ciebie papieros zmniejsza szanse na poczęcie?! Palenie papierosów a płodność u mężczyzn – oto wyniki badań. Nie ma co ukrywać, że palenie tytoniu, choć nie powoduje zmniejszenia liczby plemników, znacząco je upośledza, co może spowodować wystąpienie u dziecka wielu wad wrodzonych. Badania wykazują, iż dzieci rodziców palących są bardzo podatne na:

 • choroby układu oddechowego,
 • mają niższą wagę urodzeniową,
 • a w przyszłości mogą cierpieć na nadwagę.

Istnieje również większe prawdopodobieństwo, iż same w przyszłości będą palaczami. Chyba nie chciałbyś tego dla swojego malucha?

Palenie papierosów skutki u mężczyzn? Proszę bardzo! Palenie papierosów wywiera ogromny wpływ na fizjologię erekcji. Statystyki są bezlitosne: z 10 proc. mężczyzn, którzy cierpią na impotencję, 75 proc. to palacze. Jednak problemy z erekcją i jakością nasienia to nie jedyne problemy palaczy starających się o dziecko. Pamiętaj, że dym jest trucizną dla twojej partnerki, której ciało również przygotowuje się do ciąży. Jeżeli powyższe argumenty nie przekonują cię do „rzucenia” papierosów, to przynajmniej staraj się nie palić w obecności partnerki.

Zdrowie mężczyzny planującego dziecko – wpływ narkotyków na nasienie 

Narkotyki, nawet te „miękkie”, drastycznie obniżają ilość i ruchliwość plemników. Marihuana, kokaina oraz narkotyki o podobnym składzie przyczyniają się również do produkcji wadliwych plemników. Narkotyki to również przyczyny niepłodności u mężczyzn. Poza oczywistym pogorszeniem parametrów nasienia wywołują również znacznie zaburzenia seksualne – dla przyszłego tatusia, zwolennika używek – erekcja może być zatem problemem. Pamiętaj o tym – przyszły tato – zanim kolejny raz sięgniesz po narkotyki.

Dieta dla mężczyzny na płodność

Staracie się o dziecko? Codziennie obserwujesz, jak twoja partnerka pieczołowicie dobiera produkty zawierające mnóstwo witamin i minerałów, by przygotować organizm do ciąży. Myślisz, że ciebie, jako przyszłego tatę dieta nie obejmuje? Zamiast warzyw wybierasz golonkę? Błąd.

Dieta a płodność mężczyzny – co na ten temat mówią badania? Zdrowie mężczyzny planującego dziecko, to również dieta, która powinna być tak samo dobrze zbilansowana, urozmaicona i odżywcza, jak jego partnerki. Okazuje się wręcz, że mężczyźni, którzy nie potrafią obejść się bez mięsa – mają spermę niskiej jakości, a ich plemniki są słabej kondycji. Według ekspertów najlepszą płodnością odznaczają się mężczyźni, którzy spożywają mięso i jego przetwory nie częściej niż dwa razy w tygodniu.

A jaka jest dieta dla mężczyzny na płodność? Na płodność i jakość spermy najlepiej wpływają również produkty bogate w antyoksydanty, witaminę C i E oraz określone minerały. Zdrowe, pełnowartościowe posiłki zapewniają właściwe BMI. BMI mniejsze niż 20 kg/m2 może prowadzić do niepłodności, podczas gdy BMI powyżej 25 kg/m2 może prowadzić do obniżenia liczebności plemników aż o 22 proc. Panowie – czas zapełnić swoją lodówkę wartościowymi produktami i na jakiś czas zrezygnować z „nałogowych” wizyt w „fast foodach”.

wpływ narkotyków na nasienie 

Zdrowie mężczyzny – uraz jąder a płodność  

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Aktywność fizyczna jest bardzo potrzebna, ale starając się o dziecko, należy trochę ostrożniej podchodzić do wszelkich sportów kontaktowych, np.:

 • hokej,
 • baseball,
 • jazda konna.

Jeżeli nie chcesz z nich rezygnować, zadbaj chociaż o zabezpieczenia, które chronią przed różnymi obrażeniami (np. ochraniacze na genitalia). Co powoduje niepłodność u mężczyzn? Uraz jąder.

Wielu lekarzy odradza częste wyprawy rowerowe w okresie starań o dziecko. Dlaczego? Okazuje się, że nadmierny ucisk wywoływany przez siodełko rowerowe może uszkodzić tętnice i nerwy krocza! Uraz jąder a płodność to nienajlepsze połączenie. Przyszły tato – aktywność fizyczna – jak najbardziej, ale z umiarem.

Zdrowie mężczyzny – zdrowie taty i zdrowie malucha 

Warto wiedzieć, co wpływa na płodność mężczyzny. Warto również zadbać o swoje zdrowie i kondycję. Siłownia, zdrowa dieta, ograniczenie używek – poprawią nie tylko twoje życie seksualne. Dbając o swoje zdrowie będziesz miał pewność, że zrobiłeś wszystko, by twoje dziecko urodziło się silne i zdrowe! Do dzieła – przyszły tato!