Zdrowe nawyki żywieniowe powinny towarzyszyć nam każdego dnia.
W dobie pośpiechu, szybkich obiadów i przekąsek, zapominamy niestety nie tylko o swoim właściwym odżywianiu ale i właściwej diecie naszych dzieci. Tymczasem bardzo ważne jest, aby wyrabiać u nich dobre nawyki jak najwcześniej. Zachęcajmy nasze pociechy szczególnie do spożywania warzyw, owoców oraz soku – to zdrowe przyzwyczajenie będzie bowiem procentowało przez całe życie.
Gdzie leży problem?
Dziecko to bardzo dobry obserwator. I najczęściej – wzoruje się na dorosłych, czyli swoich rodzicach. Naśladuje ich zachowanie, słownictwo, a także nawyki żywieniowe. Dlatego warto dać mu dobry przykład, ponieważ zdrowa dieta jest szczególnie ważna dla dzieci w wieku do lat 16 – w okresie ich dorastania oraz intensywnego rozwoju. Czego nauczą się w dzieciństwie to zaprocentuje właściwą formą i zdrowiem w przyszłości. Jak zatem dobrać odpowiednie proporcje, by dziecko otrzymało wszystkie niezbędne składniki, a jednocześnie nie wpędzić je w zbędne kilogramy?
„Istotną zasadą diety dla dziecka jest pełne urozmaicenie, ale w każdym posiłku powinny znajdować się produkty zbożowe, warzywa i owoce. Ważne są również produkty dostarczające pełnowartościowego białka np. ryby, chude mięsa i wędliny oraz nabiał dostarczający wapnia. Posiłki powinny być równomiernie rozłożone co 3-4 godz., a ich ilość powinna stanowić 4-5 posiłków na dzień. Należy dbać o odpowiednie nawodnienie dziecka, w zależności od jego aktywności ruchowej dziecko powinno wypijać co najmniej 1,5 – 2 litry dziennie płynów. Oprócz wody, powinny być to soki i nektary” – radzi dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywienia i Żywności, ekspert kampanii „5 porcji warzyw, owoców lub soku”.
Raz wpojone zdrowe nawyki będą dawały efekty przez długi czas! Pamiętajmy o właściwych proporcjach – regularnych posiłkach i 5 porcjach warzyw, owoców lub soku dziennie. Przekonanie dziecka do częstego sięgania po owoce, warzywa oraz soki jest bardzo ważne dla jego zdrowia. Warzywa i owoce mają bowiem wszechstronne korzystne działanie, zawierają cenne składniki: witaminy, składniki mineralne oraz błonnik pokarmowy.
A ponadto, dieta bogata w warzywa, owoce oraz soki zapewnia dobrą formę – także dzieci.

Sposoby na małego łakomczucha
Jak przekonać jednak małego uparciucha, aby chrupał owoce i warzywa oraz popijał sok? Oczywiście – zawsze warto dawać dobry przykład. Ale nie tylko. Dziecko to mały esteta. Musimy dbać o to, by do naszych posiłków nie wkradła się nuda. Ziemniaki podawane do każdego obiadu można nieraz zastąpić warzywami z grupy zielonej: brokułami, brukselką, szparagami lub kalafiorem reprezentującym grupę białą. Dodawaj małe cząstki warzyw lub owoców do posiłków, tak by stały się one kolorowe i atrakcyjne. Do obiadu zrób małe tulipanki z rzodkiewki lub pomidorka, wykorzystaj listek sałaty, na którym możesz wyłożyć kotlecika, posyp potrawy świeżym szczypiorkiem lub pietruszką. Im więcej drobiazgów tym lepiej – dzięki temu przemycisz dziecku dodatkową porcję witamin, a ponadto jest to też sposób, by zauważyć, co się dziecku podoba i po co najchętniej sięga.
Wykorzystaj walory estetyczne owoców, warzyw i soków – ich kolory, kształty i smaki. Dziecka nie powinno się zadręczać liczbami i formalnościami: nie wbijaj mu na siłę do głowy, że dla jego zdrowia konieczne jest 5 porcji warzyw, owoców lub soku dziennie, ponieważ mały człowiek nie zrozumie, co kryje się za trudnymi nazwami witamin czy samej porcji, a ich spożywanie może potraktować jako kolejny narzucony obowiązek. Niech 5 porcji będzie zabawą na każdą porę dnia!
Drużyna 5
Przedstaw 5 porcji warzyw, owoców lub soku jako drużynę 5 wspaniałych bohaterów, którzy mają misję do wykonania: dostarczenie siły i energii (czyli witamin) do jego organizmu. Wybierz wspólnie z dzieckiem owych bohaterów – niech samo zdecyduje, czy woli jabłko czy gruszkę, sok jabłkowy czy pomarańczowy. Staraj się jednak zadbać o to, by porcje były zróżnicowane i dziecko zjadło w ciągu dnia zarówno owoce, jak i warzywa oraz sięgnęło po sok. Pomysłów na drużynę 5 może być więcej – wszystko zależy od twojej wyobraźni. Wykorzystaj fakt, że warzywa, owoce i soki można przydzielić do 5 grup kolorystycznych: zielonej, białej, czerwonej, pomarańczowo-żółtej i czarnej. Może dziecko lubi któryś z tych kolorów najbardziej?

Kolorowe stworki-głodomorki
Kanapki z warzywami, które podajesz dziecku jako przekąskę, możesz przemienić w śmieszne stworki – nie jest to trudne i wbrew pozorom wcale nie zajmuje wiele czasu. Wystarczy kilka minut, by kanapka z rzodkiewką, pomidorkiem, serkiem i sałatką przemieniła się w śmiesznego stworka – z pomidorków i rzodkiewek zrób oczka, dorób nosek z ogórka, uśmiech ze szczypiorku, a sałatka niech udaje czuprynę. To tylko jeden z pomysłów. Warzywa i owoce możesz też podać dziecku osobno – zrób krokodylka z ogórka, z pomidorków i kalarepki zrób małe grzybki, z połówek brzoskwini – łódeczki, banan może być małym jamnikiem, jeśli dorobisz mu łapki z cząstek mandarynki. Poproś dziecko o pomoc – niech zabawa rozwinie jego wyobraźnię. Pyszne sokowe koktajle smakują każdemu maluchowi, dlatego pozwól dziecku na zrobienie swojej specjalnej kompozycji z różnych soków. Może mieszać ze sobą różne soki, dzięki czemu może próbować nowych smaków i do nich się przekonywać. Taki nowy smak może być często dla naszego dziecka zaskakującą nowością, która z czasem może stać się ulubionym przysmakiem.
Najważniejsi są rodzice…
„Należy podkreślić, że odpowiedzialność za prawidłowe odżywianie dziecka spoczywa przede wszystkim na rodzicach. To oni powinni wybierać czas spożywania posiłków oraz ich skład, natomiast dzieci powinny decydować o objętości posiłku. Nie należy przekarmiać dzieci. Często nagradzamy je słodyczami. Warto i w tym przypadku kształtować właściwe wybory, albowiem różnego rodzaju łakocie można zastępować bardziej korzystnymi dla zdrowia, a miłymi dla podniebienia przegryzkami, nie zabraniając przyjemności – np. suszonymi owocami, orzechami itd. To najbliżsi kształtują upodobania smakowe i kulinarne dziecka” – twierdzi dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywienia i Żywności, ekspert kampanii „5 porcji warzyw, owoców lub soku”, nakłaniając nas do dbania o odpowiednie żywienie naszych dzieci.
Jedną z najlepszych metod zapobiegania otyłości u dzieci pozostaje wpajanie im zdrowych nawyków i pokazanie, że zdrowa żywność może być również atrakcyjna. Pamiętajmy, że to my znamy swoje dziecko najlepiej – starajmy się zawsze trafiać do niego sposobami, które są dla niego atrakcyjne i w danym czasie odpowiednie: różne dla mniejszych dzieci, inne dla podlotków. Dzieci, które ukończyły 10 rok życia mają już odmienne zainteresowania: wybierają swoich idoli, zamiast postaci z bajek i wybierają swoje hobby i zainteresowania. Dlatego warto sprawić, aby 5 porcji warzyw, owoców lub soku znalazło dogodne miejsce w rytmie ich dnia i pomagało im się rozwijać, by mogły realizować rodzące się marzenia i plany.
Aby dowiedzieć się więcej na temat kampanii „5 porcji warzyw, owoców lub soku”, zapraszamy na stronę: www.5porcji.pl.