Badania dowodzą iż picie kilku filiżanek zielonej herbaty dziennie codziennie pomaga kontrolować masę ciała. To, co – herbatki?
O zielonej herbacie, napoju o niezwykłych właściwościach, piszą specjaliści NutriCenter.
Ta grupa herbat obejmuje największą ilość gatunków, które różnią się między sobą wyglądem zewnętrznym, smakiem, aromatem i jakością. Część z nich jest aromatyzowana, głównie kwiatami jaśminu i lotosu. Obecnie na świecie wytwarza się rocznie około 600 000 ton zielonej herbaty, z czego około 75% w Chinach.
W celu otrzymania zielonej herbaty, podczas produkcji świeżo zebrane liście pozostawia się do przeschnięcia i poddaje obróbce cieplnej, co powstrzymuje fermentację. Dlatego nazywamy ją niefermentowaną, nie przechodzi ona procesu utleniania. Dzięki zastosowaniu takiej obróbki, liście zachowują zielony kolor. Zachowują też prawie wszystkie właściwości lecznicze świeżych liści herbacianych – aromat jest najbardziej zbliżony do naturalnego. Posiadają także dużo większą zawartość witaminy C w porównaniu do innych rodzajów herbat.
Właściwości zielonej herbaty
Skład chemiczny liści herbaty jest bardzo bogaty i obejmuje związki garbnikowe, alkaloidy: teofina, teobromina, związki purynowe, lecytyna, kumaryny, witaminy B1, B2, B5, K, PP, olejek lotny i bardzo liczne związki mineralne zawierające wapń, magnez, żelazo, sód, fosfor, miedź, fluor, mangan, krzem i jod oraz barwniki: chlorofil, ksantofil, karoten, tealawinę i tearubiginę.
Według najnowszych badań – napar z zielonej herbaty podwyższa spalanie tłuszczu, czyli termogenezę. Herbata ta powoduje także spadek poziomu lipidów takich jak cholesterol, szczególnie LDL (tzw. zły cholesterol). Blokuje jego utlenianie i zmniejsza znacznie ryzyko miażdżycy, która jest powodowana przez odkładanie się cholesterolu w naczyniach krwionośnych.
Herbata podwyższa poziom HDL, obniża poziom cukru we krwi, m.in. trójglicerydów, co sprzyja zmniejszaniu się tkanki tłuszczowej i chudnięciu.
Oczyszczająca moc zielonej herbaty
Zaletą naparu z zielonych liści jest jego pozytywny wpływ na układ pokarmowy i proces trawienia. Sprzyja trawieniu ciężkich posiłków, usuwa uczucie przepełnionego żołądka. Jest to spowodowane pobudzeniem do wydzielania większej ilości soków żołądkowych. Ma odczyn zasadowy, co zapobiega nadmiernemu zakwaszeniu organizmu, zatem przy niewielkich „dietetycznych potknięciach” jest niezastąpiona, gdy trzeba wyrównać poziomu cukru i tłuszczu w organizmie.
Liście zielonej herbaty są bogatym źródłem witamin i minerałów, przyspieszają i ułatwiają usuwanie toksycznych substancji z organizmu dzięki właściwościom moczopędnym. Większość z nas ma skłonność do zatrzymywania wody w organizmie, w czym także może pomóc herbata zielona. Oczyszcza cerę, usuwa szkodliwe substancje, które są przyczyną cellulitu, czyli nieestetycznych grudek, które pojawiają się pod skórą na udach, ramionach, brzuchu.
Systematyczne picie zielonej herbaty dzięki swoim właściwościom może skutecznie zapobiega efektowi jo-jo, z którym borykają się osoby walczące o szczupłą figurę. Innymi słowy herbata zielona jest nieodzownym naparem w dążeniu do pięknej urody i smukłej sylwetki. Wśród różnych postaci herbaty najbardziej wartościowa jest herbata liściasta. Suszone liście należy zalać gorącą ale nie wrzącą wodą (70 stopni Celsjusza), parzyć pod przykryciem nie dłużej niż 3 minuty. Po tym czasie przecedzić napar przez sitko i wlać do wyparzonego wrzątkiem dzbanka. Badania dowodzą iż picie kilku filiżanek zielonej herbaty dziennie codziennie pomaga kontrolować masę ciała.
autor: mgr Jolanta Karwat; NutriCenter
lista cytowań: Lutomski J., Kenza B.; Ocena aktywności biologicznej roślin o działaniu adaptogennym. Postępy Fitoterapii. 2, 2000, 31. Jarosz M.; Suplementy diety a zdrowie, porady lekarzy i dietetyków, Wyd. Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.s 45-46