Zimowe kosmetyki niemowlaka

Mimo, że skóra naszego maluszka wydaje się być niezwykle delikatna i wrażliwa, zadbanie o jej pielęgnację, nawet zimą, wcale nie jest trudne.

kosmetyki


Podziel się na


Na co w szczególności należy zwrócić uwagę? Jakich kosmetyków używać? Kiedy zacząć przygotowania do zimowego spaceru?

Wydawać się może, że przed wyjściem na zimowy spacer zadbać należy o te partie ciała, które podczas wyprawy pozostaną odsłonięte: buźka, nosek, rączki. Tymczasem, w tym szczególnym okresie, szczególnej pielęgnacji wymaga całe ciało dziecka. Suche powietrze, jakie zwykle mamy w mieszkaniach, może bardzo niekorzystnie wpływać nie tylko na drogi oddechowe dziecka, ale także na jego delikatną skórę. Kaloryfery, emanujące ciepłym powietrzem, to mało sprzyjający towarzysz zimy, którego niestety uniknąć nie sposób. Skóra maluszka może w tym czasie szybko się wysuszać, a to powoduje często różnego typu podrażnienia, swędzenie, objawiać się może także nerwowością maluszka. Spokojnie, jest na to sposób.

Jakich kosmetyków dla dzieci używać zimą?

Jeśli maluszek nie ma problemów ze skórą ani nie jest alergikiem, kosmetyków na zimową wyprawę nie trzeba kupować w aptece. Znajdziemy je także w drogerii czy w markecie na dziale dziecięcym. Upewnić się jednak należy, czy specyfiki posiadają atest bądź certyfikat pediatryczny i oczywiście – sprawdzić skład. Każdy maluszek inaczej reaguje na dany składnik. W przypadku kremu do twarzy zwracajmy szczególnie uwagę na to, aby produkt nie zawierał wody. Krem nawilżający to w okresie zimowym nienajlepszy pomysł. Wybieramy więc krem tłusty, chroniący przed wiatrem i mrozem (kremu nie wcieramy, ale wklepujemy). Co więcej, ważne, aby krem ten zawierał filtr przeciwsłoneczny. Jest on ważny nie tylko latem! Zimą śnieg odbija promienie słoneczne, a te niekorzystnie działają na buźkę maluszka.

kosmetyki

Na usta dziecka można nałożyć zwykłą pomadkę ochronną, cienką warstwę kremu lub wazelinę. Rączki posmarować wystarczy zwykłym kremem do rąk. Jak jednak wspomniano, zadbać należy nie tylko o te odkryte partie ciała. Ciałko maluszka po kąpieli można smarować preparatami nawilżającymi specjalnie przeznaczonymi dla dzieci. Do samej kąpieli najlepiej wybrać tzw. emolienty, czyli preparaty, które mają na celu odbudowywać warstwę lipidową naskórka. Ponadto do wody warto wlać kilka kropel np. oliwki dla dzieci, tłustego olejku, emulsji z ciekłą parafiną bądź oleju sojowego. W czasie zimy nie kąpiemy maluszka zbyt długo.

Kiedy nakładać kosmetyki na ciało i twarz dziecka zimą?

Tłusty krem na twarz nakładamy nie przed samym wyjściem, ale najlepiej 20-30 minut przed. Dzięki temu preparat zdąży się wchłonąć i wytworzyć specjalną ochronną warstwę na skórze malca. Usta można posmarować później, dzięki czemu pomadka utrzyma się dłużej. Warto zabrać ją ze sobą, ponieważ dziecko może zlizywać kosmetyk. Jeżeli chodzi o balsamy i kremy do stosowania po kąpieli nie należy ich używać codziennie – najlepiej co kilka (np. co 3) dni. Zbyt częste aplikowanie kosmetyków nawilżających może podziałać podobnie jak w przypadku kremu do twarzy.

kosmetyki

Pamiętajmy także, że o skórę niemowlaka dbać możemy nie tylko kosmetykami, ale także odpowiednimi praktykami. Ważne, aby dziecko nie tylko na spacerze nie zmarzło, ale także – nie uległo przegrzaniu. Najlepiej więc ubrać malca na cebulkę i w razie potrzeby zdjąć lub rozpiąć jedną warstwę. Zadbajmy także, by szalik nie dotykał buzi malca, ponieważ może to poskutkować odmrożeniem.