Jakie zioła można pić w ciąży? Które zioła są dozwolone w ciąży, a które zakazane! Sprawdź koniecznie!
Na początek, musimy sobie uświadomić, że środki lecznicze pochodzenia roślinnego mogą mieć zbawienne działanie terapeutyczne – ale mogą również poważnie zaszkodzić. Niektóre są polecane tuż przed porodem, inne trzeba bezwzględnie odstawić kilka tygodni wcześniej (mogą spowodować nadmierne krwawienie). Zioła w ciąży – jakie zioła można pić w ciąży? Poniżej wszystko w temacie: zioła w ciąży.
Zioła nie są obojętne dla organizmu i nie można ich stosować bez umiaru. Każda przyszła mama powinna podchodzić do nich z taką samą ostrożnością, jak do leków i witamin – oraz bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarskich. Szczególnie warty uwagi jest temat: zioła zakazane w ciąży i zioła dozwolone w ciąży.
Zioła w ciąży – zioła dozwolone w ciąży
Stosowanie preparatów ziołowych, które są dedykowane kobietom w ciąży, w porozumieniu z lekarzem i we właściwie dobranych dawkach może przynieść wiele dobrego. Pamiętajmy jednak, że zioła w ciąży są jedynie uzupełnieniem zrównoważonej diety, a nie jej podstawą. I najważniejsze – stosowanie ziół w czasie ciąży należy zawsze omówić z lekarzem prowadzącym.
Zioła dozwolone w ciąży stanowią wartościowe źródło łatwo przyswajalnych składników pokarmowych: witamin, mikroelementów i innych cennych substancji. Są dobrze przyswajane przez organizm, naturalne i skuteczne przy łagodzeniu wielu dolegliwości, które towarzyszą radosnemu okresowi oczekiwania na dziecko. Oczywiście dotyczy to herbatek czy preparatów ziołowych właściwie dobranych i stosowanych w odpowiednich dawkach, zakupionych w sprawdzonym sklepie, a najlepiej w aptece.
- rumianek można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie przez cały okres ciąży. Pomaga w łagodzeniu nudności, reguluje pracę układu pokarmowego i moczowego, wpływa łagodząco w przypadku różnych rodzajów bólu, niweluje napięcia w mięśniach i uspokaja. Dodatkowo ma właściwości przeciwhistaminowe, więc bywa pomocny przy łagodzeniu różnych objawów alergicznych i uczuleniowych. Dodatkowo stymuluje układ odpornościowy organizmu.
- koper włoski – najczęściej w zestawieniu z kminkiem, anyżkiem i czarnuszką – wspomaga laktację. Napary można spożywać od trzeciego trymestru ciąży i później w czasie karmienia maleństwa – ale w ograniczonych ilościach. Spożywanie zbyt dużych ilości tych ziół może źle wpływać na produkcję mleka i powodować kolki u dziecka.
- liście maliny właściwej – można spożywać przez cały okres ciąży, ale niektórzy lekarze zalecają picie naparów dopiero w ostatnich tygodniach. Są one bogate w witaminy i minerały, szczególnie w naturalne i łatwo przyswajalne związki żelazowe, które wzmacniają macicę oraz stymulują laktację.
- napar z majeranku (1 łyżeczka na szklankę wrzątku) – przynosi ulgę, kiedy pojawiają się wymioty, nudności i zgaga. Zamiast naparu można też doraźnie zjeść płaską łyżkę zioła.
- pokrzywa zwyczajna – zawiera wiele witamin i mikroelementów (w tym wapń i żelazo), w sposób umiarkowany pozwala pozbyć się nadmiaru wody z organizmu.
- mniszek lekarski – jest bogatym źródłem witaminy A, wapnia i żelaza. Dodatkowo wspomaga procesy trawienne i usuwa nadmiar płynów z organizmu, nie powodując równoczesnego wypłukiwania potasu – jak to ma miejsce w przypadku syntetycznych leków moczopędnych.
- nagietek w formie naparu – można pić od początku ciąży przez całą jej pierwszą połowę. Uważa się, że nagietek wzmacnia ciążę i zapobiega poronieniom. W formie maści pomaga leczyć żylaki w ciąży.
Poza wymienionymi wyżej ziołami warto wspomnieć, że istnieją inne naturalne środki, które pozwalają bezpiecznie łagodzić dolegliwości ciążowe. Na przykład suszone śliwki oraz miód to sprawdzone, zdrowe sposoby na zaparcia. Warto o tym wiedzieć, ponieważ wszelkie środki przeczyszczające (w tym zioła) mogą być bardzo szkodliwe podczas ciąży.
Zioła, które są najczęściej zalecane ciężarnym to: rumianek, koper włoski oraz liście maliny właściwej.
Zioła w czasie ciąży – zioła zakazane w ciąży
Istnieją zioła, których stosowanie podczas ciąży może spowodować skurcze i przekrwienie macicy oraz przedwczesny poród, krwotok po porodzie, wady płodu, odwodnienie – a nawet poronienie. Kobieta w ciąży powinna zdecydowanie unikać:
- szałwii;
- jemioły;
- piołunu;
- krwawnika;
- jałowca;
- melisy;
- bylicy zwyczajnej;
- przestępu;
- wrotycza;
- bagna zwyczajnego;
- sasanki;
- marzanny;
- przylaszczki;
- muszkatołowca;
- ruty;
- angeliki;
- aloesu;
- mięty polnej
- senesu;
- kruszyny;
- i wielu innych ziół w ciąży.
Większość z nas nie zbiera ziół samodzielnie, więc należy je kupować we właściwym miejscu – najlepiej w aptece, od renomowanego producenta. Niestety i w tym miejscu, można natknąć się na zioła, które były zbierane w nieodpowiednich miejscach – na przykład w pobliżu wysypiska śmieci czy autostrady. Wtedy mogą one być bardzo szkodliwe i zawierać wiele niebezpiecznych substancji.
Jeżeli przed ciążą nie stosowałaś żadnych ziół – koniecznie skonsultuj z lekarzem stosowanie ziół w ciąży. Niektóre rośliny zawierają silne alergeny! Jeżeli masz ochotę wypróbować egzotyczne mieszanki ziołowe – lepiej eksperymentować już po urodzeniu dziecka i zakończeniu karmienia. Substancje zawarte w ziołach mogą przedostawać się przez łożysko i do mleka kobiety karmiącej. Nie wolno o tym zapominać.
Wiele ziół wchodzi w reakcje z przyjmowanymi lekami, mogą też wypłukiwać witaminy lub powodować ich nadmiar (w połączeniu z preparatem witaminowym dla kobiet ciężarnych), dlatego zawsze należy przedyskutować ich stosowanie z lekarzem prowadzącym ciążę.
Napary, kąpiele, inhalacje a ciąża
Zioła w ciąży można stosować na wiele sposobów, często robimy to nieświadomie. Poza popularnymi herbatkami ziołowymi są też:
- napary do picia;
- zioła do kąpieli;
- płukanki;
- zioła w formie maści do smarowania zmienionych miejsc;
- zioła w formie tabletek;
- olejki eteryczne do inhalacji;
- maści (np. przeciwżylakowe z kasztanowcem);
- kosmetyki;
- a nawet pasty ziołowe do zębów.
Zioła w ciąży – umiar i zdrowy rozsądek
Stosowanie ziół w ciąży, w porozumieniu z lekarzem i we właściwie dobranych dawkach, może przynieść wiele dobrego. Pamiętajmy jednak, że zioła są jedynie uzupełnieniem zrównoważonej diety, a nie jej podstawą. Mocy roślin nie wolno lekceważyć. Tylko wtedy będziemy korzystali mądrze i zdrowo z dobrodziejstw natury.
Teraz już wiesz, jakie zioła można pić w ciąży. A czy Ty pijesz zioła w ciąży?
Dowiedz się także:
- Aromaterapia – również dla maluchów
- Chodźmy w las!
- Ciąża a kleszcze i komary
- Co teraz pyli? Kalendarz pylenia 2024
Zdjęcia autorstwa cottonbro z Pexels