Żłobek – czy to dobra decyzja?

Mamy, które muszą wrócić do pracy i nie są w stanie być z dzieckiem cały czas przez pierwsze trzy lata jego życia, stają przed nie lada dylematem. Kto ma zająć się dzieckiem?Podziel się na


Jeśli mamy chętną babcię, a najlepiej – dwie, problem robi się o wiele mniejszy. Ale co, kiedy zostaniemy absolutnie zmuszone do oddania maluszka pod opiekę obcym osobom? Lepiej zatrudnić nianię czy może posłać dziecko do żłobka? Jakie są zalety, a jakie wady tego ostatniego? I czy naprawdę jest aż tak straszny, jak go malują?

Żłobkowy dylemat

Rozpacz, czerwona od płaczu twarz, choroby, zaniedbanie, trauma – to częste skojarzenia ze słowem „żłobek”. Wiele mam, które nie mogą sobie pozwolić na przebywanie z maluchem w domu przez jego pierwsze dwa, trzy lata absolutnie odżegnuje się od pomysłu posłania tam dziecka i szuka innych rozwiązań. Odczucia względem żłobka mogą być diametralnie różne. Jedne mamy uważają, że to straszne miejsce, podczas gdy inne chwalą je sobie. Gdzie w takim razie leży prawda? I czy można ze stuprocentową pewnością stwierdzić, że wysyłanie dziecka do żłobka to pomysł dobry lub zły?

Głosy przeciwko żłobkowi

O doświadczeniach żłobkowych mówi się wiele. Niektórym mamom włosy jeżą się na głowie, gdy myślą, co ich pociechę mogłoby tam spotkać: brud, samotność, zaniedbanie… Większość z takich zagrożeń to na szczęście bujdy. A jakie są prawdziwe i realne niebezpieczeństwa i minusy żłobka?

Choroby

To fakt. Dzieci chodzące do żłobka niestety chorują częściej, szczególnie na samym początku. Normą potwierdzaną przez lekarzy jest osiem infekcji w ciągu pierwszego roku w żłobku. Maluch styka się bowiem z zarazkami pierwszy raz w życiu. Pamiętajmy jednak, że to nie musi być tragedia. Choroby to przecież trening dla układu odpornościowego dziecka. Poza tym, wiedząc wcześniej, że maluch pójdzie do żłobka można zadziałać prewencyjnie.

Trudna aklimatyzacja

Aklimatyzacja dziecka w zupełnie nowym otoczeniu może być trudna. Wszystko zależy jednak od jego charakteru i postępowania mamy oraz personelu. Nie jest regułą, że każdy maluch przeżywa dramat i histeryzuje w „fazie przystosowawczej”. Co więcej, każda mama jest w stanie maksymalnie ułatwić swojemu dziecku przyzwyczajenie się do nowego miejsca.

Podzielna uwaga opiekunek

Każda opiekunka w żłobku ma pod opieką co najmniej kilkoro dzieci, co oznacza, że nie może poświęcać wszystkim wiele indywidualnego czasu. Musi mieć podzielną uwagę.

Brak kontroli nad dzieckiem

To spory problem dla wielu mam – poczucie, że nie mają kontroli nad dzieckiem, nie wiedzą co robi, jak się zachowuje, czy jest mu dobrze, czy wszystkie jego potrzeby zostały zaspokojone. Do opiekunki czy babci można dzwonić lub ustalać z nimi zajęcia malucha. W przypadku żłobka mamy ograniczone możliwości.

Ustalone godziny

Choć niewielki, to także minus. Żłobek ma ustalone godziny pracy i niestety, gdy rodzice pracują w innym trybie, czasem ciężko wszystko ze sobą zgrać.

Głosy za żłobkiem

Nie ma wątpliwości co do tego, że żłobek to rozwiązanie wybierane z braku innego, lepszego. Idealnie byłoby zostać z dzieckiem w domu prze te kilka najważniejszych dla niego, pierwszych lat. Mimo wszystko żłobek wcale nie jest tak zły, a oto lista jego zalet:

Kompetencja pracowników

Zostawiając dziecko w żłobku mamy pewność, że zajmują się nim osoby mające odpowiednie kwalifikacje. Powinna być także dostępna pielęgniarka, a czasem nawet dyżurujący lekarz
i psycholog, z którymi można się konsultować.

Towarzystwo innych dzieci

To bardzo ważne szczególnie, jeśli maluch jest jedynym dzieckiem. Przez kontakty z innymi dziećmi uczy się współpracować, rozwiązywać konflikty i oczywiście dzielić. Dzięki żłobkowi przyswoi wszystkie te umiejętności wcześnie i nie będzie miał z nimi problemów w przedszkolu.

Odpowiednio dobrany jadłospis

W dobrych żłobkach jadłospis dobrany jest do potrzeb małych dzieci. Mamy więc pewność, że dostarczane są im wszystkie niezbędne składniki. To ważne, gdyż w domu często nie ma czasu na przygotowanie idealnie zbilansowanych posiłków. Niania, którą wynajmiemy także nie musi owej wiedzy posiadać.

Akcesoria i zabawki

Podobnie jak w przypadku jadłospisu, zabawki w dobrym przedszkolu są odpowiednio dobrane do wieku i umiejętności dzieci. Zabawy, jakie prowadzą opiekunki są natomiast nakierowane na rozwój maluchów.

Cena

Umieszczenie dziecka w żłobku jest tańsze od wynajęcia dobrej opiekunki.

Najważniejsze: dobrze wybrać i mądrze wprowadzić

Odpowiedź na pytanie czy umieszczenie dziecka w żłobku to dobry pomysł nie jest jednoznaczna. Jeśli jest to dobry, sprawdzony żłobek i mamy pewność, że jego pracownicy są profesjonalistami, a dzieci są tam pod dobrą opieką- nie ma żadnych przeciwwskazań. Na szczęście dziś wcale o taki nie trudno.

Z drugiej strony, jeśli mamy do wyboru żłobek o niepewnej reputacji lub opiekunkę, być może lepiej zdecydować się na to drugie rozwiązanie. Nie trzeba bać się tego, że żłobek stanie się dla niego traumatycznym przeżyciem i po dwóch tygodniach jego przygoda z tą placówką definitywnie się skończy. Jest wiele sposobów na bezproblemowe wprowadzenie dziecka do żłobka.

Po pierwsze, najlepiej, aby pierwszego dnia w żłobku było, oprócz naszego, niewielu debiutantów. Dzięki temu opiekunki skupią się bardziej na naszym maluszku. Po drugie, warto zaplanować powrót do pracy już po aklimatyzacji dziecka w nowym miejscu. Dzięki temu początkowo będziemy w stanie skrócić jego pobyt w żłobku do kilku godzin dziennie.