Ciąża jest jednym z najważniejszych momentów w życiu każdej kobiety. Jest to okres szczęścia i miłości, a jednocześnie licznych wyzwań.
W czasie dziewięciu miesięcy bezpowrotnie zmienia się życie. Dotyczy to praktycznie każdej jej sfery. Zmienia się podejście do życia, zmieniają się priorytety. Przestają być ważne dotychczasowe problemy. Można powiedzieć, że dochodzi do przewartościowania życia. Oczkiem w głowie mamy staje się nie narodzone jeszcze dziecko.
Zmienia się kobieca psychika. Dojrzewa błyskawicznie do tej ważnej roli bez względu na wiek. Zarówno bardzo młode mamy jak i te nieco starsze w oka mgnieniu stają się odpowiedzialnymi za życie i zdrowie dziecka osobami. Nie da się ukryć, że okres ciąży jest stanem bardzo nasilonych emocji, napięcia i odczuwalnych zmian w organizmie. Nie ma ciężarnej, która nie odczuwa pewnych dolegliwości – tak fizycznych jak i psychicznych.
Zmiany w ciele
Ciąża i poród stawiają przed kobiecym organizmem liczne zadania i czasami utrudnienia. Aby organizm mógł je podjąć, w licznych narządach i układach zachodzą zmiany ciążowe. Są one objawem przystosowywania się organizmu do nowej roli, w jakiej się znalazł. Kobiecy organizm zmienia swoje uwarunkowania i funkcjonowanie na okres ciąży. Po porodzie zmiany te cofają się, a ciało przygotowuje na ewentualną kolejną ciążę.
Do zmian dochodzi pod wpływem dwóch głównych czynników. Po pierwsze, mechanicznego powiększania się macicy wraz z rosnącym płodem. Po drugie – pod wpływem znacznych zmian środowiska hormonalnego. Dotyczą one zarówno zmian w składzie i stężeniu hormonów kobiecego organizmu jak i pojawiających się nowych hormonów wytwarzanych przez płód i łożysko.
Zmiany zachodzące w trakcie dziewięciu miesięcy ciąży dotyczą przede wszystkim układu krążenia, narządów wydzielania wewnętrznego, zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych oraz piersi. Znaczne zmiany zachodzą także we wspomnianej wcześniej psychice. Nie można również zapomnieć o zmianach w układzie krwiotwórczym, pokarmowym oraz moczowym.
Obserwuj swoje ciało!
Nieprawidłowo przebiegająca ciąża oraz spotykane wady płodu są na ogół spowodowane brakiem adaptacji lub wadliwym przystosowaniem się kobiecego organizmu do tego okresu. Nie wolno oczywiście bagatelizować wpływu środowiska, nałogów oraz zaburzeń genetycznych rodziców na okresowe niepowodzenia. Zrozumienie zmian fizjologicznych zachodzących w organizmie przyszłej mamy w okresie ciąży jest podstawą wczesnego rozpoznania ewentualnych zagrożeń dla niej samej i jej przyszłego dziecka. Dodatkowo umożliwi dobre przygotowanie się do nowej roli i lepszą opiekę nad swoim organizmem w trakcie ciąży.
Należy pilnie obserwować swoje ciało i zmiany w nim zachodzące. Czasami najmniejszy szczegół okazuje się być najistotniejszy. Regularne wizyty u położnika i informowanie go o zaobserwowanych zmianach i ewentualnych nieprawidłowościach są podstawowym i jakże ważnym elementem współpracy przyszłej mamy z lekarzem prowadzącym.
Kobiety ciężarne powinny również pamiętać o zwykłym zdrowym rozsądku. Dzisiejsza medycyna podsuwa niezliczone informacje dotyczące ciąży. Nie sposób ich wszystkich przeczytać przez dziewięć miesięcy, a co dopiero się do nich stosować. Absolutnie konieczne są regularne wizyty u lekarza, zdrowy tryb życia oraz obserwowanie własnego organizmu. Zmiany fizjologiczne zachodzące w trakcie ciąży mają w większości przypadków charakter powolny i długotrwały. Wszelkie zmiany gwałtowne, krótkotrwałe i pojawiające się nagle są sygnałem alarmowym, którego nie można lekceważyć.
Twój instynkt i rozsądek są niezawodne
Ciążę należy potraktować jako okres spokoju, ciszy i ciepła. Jest on najważniejszym etapem rozwoju Twojego dziecka. Dlatego Twoje zdrowie i szczęście to także jego zdrowie i szczęście. Dbaj o siebie, obserwuj swoje ciało i rozmawiaj ze swoim lekarzem o tym, co widzisz, czego doświadczasz i co Cię niepokoi. Nikt bowiem lepiej niż Ty nie wie, co jest dobre dla Ciebie i Twojego dziecka.
Autor: lek. med. Witold Kłosiński