Niektóre znamiona u dzieci, np. pieprzyki pojawiają się niezauważenie z wiekiem. Inne, takie jak myszki, są od zawsze i nie zastanawiamy się, jak powstały. Czy usuwać znamiona u dzieci? Sprawdzamy!
Niektóre znamiona na skórze u dzieci pojawiają się niezauważenie, wraz z wiekiem. Inne znamiona u niemowląt obecne są już od urodzenia. Wiele z nich zanika w ciągu kilku pierwszych miesięcy życia, inne pozostają na pamiątkę, drażniąc lub stanowiąc znak rozpoznawczy. Czym są znamiona wrodzone u dzieci? Czy usuwać znamiona u dzieci? Które z nich to niebezpieczne znamiona u dzieci?
Znamiona u dzieci i niemowląt
Świeżo upieczeni rodzice są zdziwieni, że na delikatnej skórze ich dziecka pojawiają się przebarwienia bądź znamiona. Pierwszym odruchem jest strach i zaniepokojenie. Jednak już po pierwszej konsultacji z lekarzem okazuje się, że najczęściej są to naturalne znamiona wrodzone u dzieci, które znikną niebawem i nie wyrządzą maluchowi krzywdy. Jak jednak rozpoznać znamiona na skórze u dzieci i nie pomylić ich z problemem skórnym?
Znamiona u niemowlaka można podzielić na:
- znamiona wrodzone u dzieci powstałe w wyniku rozszerzania bądź przerostu naczynek,
- oraz znamiona barwnikowe wrodzone u dzieci.
Znamiona u dzieci – znamiona wrodzone u dzieci
Znamiona na skórze u dzieci, które pojawiają się najczęściej to znamiona naczynkowe, powstałe wskutek rozszerzania naczynek oraz znamiona barwnikowe u dzieci, czyli zmiany na tle barwy. Jakie znamiona u dzieci od urodzenia wyróżniamy w tej grupie?
Uszczypnięcie bociana
Uszczypnięcie bociana to najczęstsze znamiona poporodowe u dzieci. Wyglądem przypominają różowy bądź czerwony trójkąt – odciśnięty dziób bociana. Jego barwa nieco zanika przy dotknięciu, ale intensyfikuje się, podczas płaczu lub napinania miejsca na ciele, na którym występuje znamię u niemowlaka. Te znamiona u dzieci na twarzy, znane pod nazwą uszczypnięcie bociana, najczęściej występują na czole. Znamiona u dzieci na głowie i karku, podobnie jak te na twarzy, zanikają naturalnie w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Nie są to niebezpieczne znamiona u dzieci.
Pocałunek anioła u niemowlaka
Pocałunek anioła znamię u noworodka podobne nieco do opisywanego wcześniej „uszczypnięcia bociana” to plama, pojawiająca się na powiekach o czerwonym zabarwieniu. Znamię u dziecka od urodzenia ma charakterystyczny, trójkątny kształt, przypominający odciśnięcie warg, stąd nazwa – pocałunek anioła.
Pocałunek anioła u noworodka nie jest bolesny, nie swędzi i nie wymaga leczenia – tego typu znamiona wrodzone u dzieci zazwyczaj znikają samoistnie w wieku przedszkolnym. Należy je jednak obserwować i chronić przed urazami oraz słońcem. Należy jednak pamiętać, że konsultacja z lekarzem jest wymagana, gdy czerwone znamię u noworodka:
- krwawi,
- boli,
- powiększa się
- lub zmienia kolor.
Znamię port wine
Czerwone znamiona u dzieci, zwane znamię port wine powstają w wyniku wady naczyń włosowatych. Inna nazwa to znamię naczyniowe płaskie. Znamiona u dzieci na twarzy najczęściej występują na:
- skroni
- lub policzkach.
To czerwone znamię u noworodka lokalizuje się również na:
- szyi,
- dekolcie
i mogą mu mogą towarzyszyć dodatkowe objawy, jak świąd i pieczenie. Pojawiają się w pierwszym miesiącu życia dziecka i niestety, nie znikają, choć z czasem mogą nieco zblednąć.
Znamię truskawkowe – malina
Te znamiona wrodzone u dzieci przypominają z wyglądu truskawkę lub malinę. To czerwone znamię u noworodka może mieć nawet kilkucentymetrową średnicę, która twardnieje pod wpływem temperatury (gorączka u dziecka), a blednie i spłaszcza się w procesie wzrostu. Znamię truskawkowe pojawia się ok. 3-4 tygodnia życia i zanika najczęściej pół roku później.
Znamiona barwnikowe u dzieci
Pieprzyki u niemowlaka
Pieprzyki u niemowlaka pojawiają się zarówno po urodzeniu, jak i przez całe życie (np. wskutek zbyt długiego wystawiania ciała na słońce) na całym ciele. Pieprzyki u niemowlaka są znamionami o różnych wielkościach i zwykle większość z nich jest niegroźna. Tylko niektóre znamiona barwnikowe wrodzone u dzieci – zazwyczaj pod wpływem intensywnego promieniowania UV – przekształcają się w zmiany na tle nowotworowym (np. czerniaki). Inne, jeśli nie swędzą, nie zmieniają wielkości, kształtu czy barwy, nie powinny niepokoić. Jeżeli z pieprzyka wyrasta włosek – nie należy go wyrywać ani podcinać.
Brodawki u dziecka
Brodawki u dziecka to przypominające grudki, jasne znamiona na skórze u dzieci, które często powstają w wyniku zarażenia wirusem brodawczaka. To płaskie, stanowiące jedynie odbarwienie skóry – znamiona u dzieci na twarzy lub wypukłe, zwane kurzajkami znamiona u dzieci obserwowalne na kończynach. Nie zagrażają zdrowiu, jednak zaleca się ich usuwanie:
- chirurgicznie,
- drogą zimnolecznictwa,
- metodami chemicznymi
- lub metodami domowymi.
Piegi u dziecka
Piegi u dziecka są uwarunkowane genetycznie i najczęściej obserwowane są u osób z jasną karnacją. Często nabywa się je wskutek długotrwałego wystawiania skóry na słońce (prowadzi to także do zintensyfikowania barwy już istniejących). Piegi u dziecka występują na:
- twarzy,
- ramionach,
- dekolcie;
- plecach.
Choć nie są to niebezpieczne znamiona u dzieci, zdarza się, że są źródłem oparzeń słonecznych i zmian nowotworowych. Praktycznie nie występują u niemowląt, ale u dzieci dwu- bądź trzyletnich już tak. Choć zwykle stanowią ozdobę i znak rozpoznawczy, gdy dziecko dorośnie mogą być usuwane maściami złuszczającymi i odbarwiającymi, a dziś coraz częściej – zabiegiem mikrodermabrazji.
Myszka u noworodka
Myszka u noworodka to znamiona wrodzone u dzieci, często uważane są przez właścicieli za wątpliwą ozdobę. Jeśli znajdują się w miejscach, które można przykryć ubraniem i nie są narażone na otarcia, nie stanowią zagrożenia i nie należy ich usuwać. Jeśli jednak myszka u dziecka występuje w miejscu wystawianym na słońce, np. na:
- twarzy,
- dekolcie.
warto pomyśleć o korekcie. Nie zawsze, ale zdarza się, że takie znamię jest źródłem czerniaka, szczególnie w przypadku, gdy dziecko jest obciążone genetycznie chorobami nowotworowymi skóry (które zdarzały się w rodzinie choćby we wcześniejszych pokoleniach).
Plamki na główce dziecka
Plamki na główce dziecka są to znamiona na skórze u dzieci o charakterze łojowym i zwykle usuwane są przed 1. rokiem życia podczas prostego zabiegu laserowego.
Plama mongolska u dzieci
Plama mongolska u niemowlaka to pokaźnego rozmiaru:
- szaro-barwna
- lub bladoniebieska (przypominająca siniaka) plama,
która często pojawia się:
- na pośladkach,
- w części lędźwiowej kręgosłupa,
- a także na zewnątrz dłoni i stóp.
Plamka mongolska najczęściej zanika samoistnie po kilku latach (do 5. roku życia), czasem po kilkunastu.
Plama po kawie z mlekiem
Plama po kawie z mlekiem to jasnobrązowa, mleczna plamka pojawiająca się w różnych częściach ciała. Te znamiona na skórze u dzieci mogą być różnej wielkości. Gdy występują pojedynczo nie zagrażają zdrowiu dziecka, jeśli jednak plamek jest więcej (ponad 5) warto skonsultować takie znamię u niemowlaka, może bowiem świadczyć o wystąpieniu nerwiakowłókniakowatości.
Plama soczewicowa
Plama soczewicowa to znamię u noworodka w kolorze ciemnobrązowym, pojawiające się często w okresie niemowlęcym. Ma średnicę ok. 1 cm i nie powinna narażać dziecka na problemy czy zmiany nowotworowe. Plama soczewicowa ma kilka odmian, m.in.:
- słoneczną (pojawia się wskutek intensywnego promieniowania słonecznego, najczęściej u osób starszych),
- i „kroplę atramentu” (o nieregularnych liniach, niewielkiego rozmiaru i ciemniejszej barwie).
Znamiona u dzieci – czy usuwać znamiona u dzieci?
Na koniec najważniejsze pytania – kiedy i czy usuwać znamiona u dzieci? Znamiona na skórze u dzieci w większości nie zagrażają zdrowiu dziecka, wystarczy ich dokładna obserwacja. Niektóre z nich mogą zostać usunięte za pomocą zabiegów laserowych bądź chemicznych.
Znamiona na skórze głowy u dzieci i innych częściach ciała zazwyczaj zanikają samoistnie w ciągu kilku miesięcy. Należy jednak w każdym przypadku pokazać je lekarzowi pierwszego kontaktu podczas najbliższej wizyty z dzieckiem. Dla większej pewności można wybrać się także do dermatologa, który po wykonaniu badania dermatoskopowego (nieinwazyjnego badania optycznego) zbada szczegółowe cechy znamienia i określ stopień zagrożenia dla skóry i organizmu.
Kontrola tego typu zmian na pewno nie zaszkodzi, a i pomoże, jeśli okaże się, że problem na skórze nie jest zwykłym znamieniem (np. zmienia się z czasem). Najlepiej po prostu się do nich przyzwyczaić. Wprawdzie wykonywane są zabiegi laserowe w celu usunięcia znamion, ale jeśli nie uprzykrzają one w widoczny sposób życia dziecka, należy je pozostawić i obserwować.