Co robić z dziećmi w styczniu?

Kino, wystawa, łyżwy…. Podpowiadamy, jak ciekawie spędzić czas z dzieckiem w styczniu!

dzieci w styczniu na sankach


Podziel się na


Podrzucamy kilka propozycji na ciekawe spędzenie czasu z dzieckiem w nadchodzącym miesiącu.Styczeń w Krakowie nie może być nudny – bez względu na pogodę!

Święta, święta, a po świętach… czas na aktywny (i nieco mniej aktywny) wypoczynek.  Co warto zrobić z dzieckiem w styczniu?

Obejrzeć pokonkursową wystawę szopek krakowskich

Tradycja szopek krakowskich jest fenomenem na skalę światową. Czy wiecie, że w tym roku konkurs był organizowany już po raz 79? Prezentacja prac konkursowych miała miejsce w niedzielę 5 grudnia pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym, gdzie mogliśmy zobaczyć na żywo szopkarzy prezentujących swoje dzieła. Następnie zostały one przeniesione do wyremontowanego Pałacu Krzysztofory. Tutaj można oglądać prace już na spokojnie i bez pośpiechu, delektując się kolorowymi, wręcz hipnotyzującymi „teatrzykami”. Smukłe sylwetki szopek wzorowane są bowiem na znanych zabytkach miasta, w niezwykły sposób łącząc kanon z nieograniczoną wyobraźnią konstruktorów. Scena Bożego Narodzenia obudowana jest w nich wątkami z legend oraz wydarzeń historycznych.

Pokonkursową wystawę szopek krakowskich można oglądać aż do 27 lutego w Pałacu Krzysztofory, przy Rynku Głównym 35, od wtorku do niedzieli w godz. 9-18. Za normalny bilet zapłacimy 14 zł, za ulgowy 10 zł, przy czym dzieci do lat 7 wpuszczane są za darmo. W muzealnym sklepie można też nabyć  szopkę do samodzielnego składania w domu.

mama i dziecko zimą

Odwiedzić Pracownię i Muzeum Witrażu

Maluch nie może oderwać oczu od skrzących się kolorami strzelistych eksponatów? To znak, że macie w domu prawdziwego entuzjastę sztuki! Koniecznie zajrzyjcie na Sobotnie Poranki w Pracowni i Muzeum Witrażu. To jedyne miejsce na świecie, które udostępnia zwiedzającym autentyczny, wciąż funkcjonujący warsztat witrażowy. Dodatkowo pracownia oferuje zajęcia dla dzieci już od 5 roku życia, składające się ze zwiedzania zakładu oraz warsztatów plastycznych inspirowanych sztuką witrażową. W trakcie oprowadzania po warsztacie dzieci nie tylko obserwują mistrzów witrażowych przy pracy, ale też mogą wziąć do ręki narzędzia i spróbować swoich sił, np. malując witrażową twarz. W styczniu przewidziano aż pięć spotkań, a w harmonogramie zajęć przygotowano niezwykle interesujące tematy, m.in. tworzenie witrażowych płatków śniegu. To doskonała okazja do wyrwania się z poświątecznego letargu – pobudzenia kreatywności i rozwinięcia umiejętności manualnych.

Zajęcia prowadzone są przez zespół doświadczonych animatorek w każdą sobotę o godzinie 10. w Pracowni i Muzeum Witrażu przy alei Krasińskiego 23. Za pierwsze zajęcia obejmujące zwiedzanie i warsztaty zapłacimy 39 zł, za każde kolejne (warsztaty już bez zwiedzania) 29 zł.

Poślizgać się na sezonowych lodowiskach

Czy są z nami miłośnicy jazdy na łyżwach pod gołym niebem? W naszym mieście znajdziecie kilka ciekawych miejsc do wyboru. W tym roku wracają lodowiska przed Nowohuckim Centrum Kultury oraz w Parku Jordana. Tutaj oprócz dwóch lodowisk do dyspozycji będą także jedyne w swoim rodzaju lodowe alejki, wijące się pomiędzy drzewami Parku Jordana. Lodowisko w tym roku zmieniło swoją lokalizację i znajduje się od strony stadionu Wisły. Dodatkowo po raz pierwszy będzie można poślizgać się przed Tauron Areną od strony Parku Lotników. Tradycyjnie działa też lodowisko przed Galerią Krakowską. Ślizgawki są dostępne przez 7 dni w tygodniu, poniżej prezentujemy godziny ich otwarcia:

  • Lodowisko przed NCK: od poniedziałku do piątku w godz. od 13.00 do 20.30. W weekendy, dni wolne od pracy oraz ferie od godz. 9.00 do 20.30.
  • Lodowisko w Parku Jordana: od niedzieli do czwartku w godz. od 9 do 21. W piątej i sobotę od godz. 9.00 do 22.00.
  • Lodowisko przed Galerią Krakowską: od poniedziałku do soboty w godz. 9.00 do 21.30. W niedzielę od 9.00 do 20.30. Bilet normalny kosztuje 15 zł, ulgowy 12 zł.
mama i dziecko na lodowisku

Napić się gorącej czekolady u Wedla

Wasze dzieciaki też kochają gorącą czekoladę? I nie wiedzieć czemu bardziej smakuje im ta, serwowana na mieście? Nie narzekać – wykorzystać! Bo w Krakowie miejsc, serwujących pyszny rozgrzewający napój nie brakuje. Na czele oczywiście mamy Pijalnię Czekolady Wedla na Rynku Kościuszki – kto nie był, niech zajrzy koniecznie jeszcze tej zimy! Bo tutaj w czekoladzie naprawdę można się zakochać! Co powiecie na białą czekoladę z puree dyniowym, cynamonem i bitą śmietaną? A może lekko gorzką czekoladę z puree kokosowym, kardamonem i bitą śmietaną? Idealna po zimowych szaleństwach na lodowisku.

W sezonie zimowym gorącą czekoladę znajdziemy w ofercie bardzo wielu krakowskich kawiarni i restauracji,  a na uwagę zasługują m.in. takie miejsca, jak Cafe Manggha czy Słodka manufaktura.

Obejrzeć „Nasze magiczne Encanto”

Na pewno rzuciły wam się już w oczy te bajkowe, magiczne, przepełnione kolorami plakaty, prawda? „Nasze magiczne Encanto” to disneyowska perełka, która jak zawsze nie zawodzi. Akcja toczy się w tętniącym życiem mieście – cudownym i urokliwym miejscu zwanym Encanto, ukrytym w górach Kolumbii. To właśnie tam mieszka niezwykła rodzina Madrigal obdarzona magicznymi mocami. Główną bohaterką historii jest Mirabel, która – choć należy do rodziny – jako jedyna nie posiada wyjątkowego daru. Okazuje się jednak, że gdy magia otaczająca Encanto jest w niebezpieczeństwie, to właśnie ona – jako jedyna zwyczajna osoba w rodzinie – może być jej ostatnią nadzieją. Uwaga, ciekawostka! Mirabel jest pierwszą główną bohaterką w filmach Disney’a noszącą okulary.

Czas trwania filmu: 1 godzina 39 minut. Znajdziemy go w repertuarze kin Cinema City, Multikino, Kijów, Kika czy Mikro.

dziecko przebrane za jeża na fotelu

Poczytać o „Mroźnych przygodach bąbli”

Znacie „Wakacje z bąblami”? No to teraz czas na mroźne przygody! To nowa seria Moniki Kamińskiej, autorki ciepło przyjętych książek o małym Kuku. Nadeszła zima. Jest taka, jak trzeba – mróz szczypie w policzki, śnieg sypie, można lepić bałwany, rzucać się śnieżkami i – całe dnie spędzać na dworze. I właśnie taki plan mają bąble. Kim są bąble? To Łucka, Antek, Ala i Da – czwórka rodzeństwa z głowami pełnymi pomysłów, która uwielbia spędzać czas razem.

„Mroźne przygody bąbli” to książka przeznaczona dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat, pełna dziecięcej kreatywności, zapału i radości z małych – wielkich rzeczy. Bąble potrafią cieszyć się każdą chwilą, a ich sposób patrzenia na świat i niezwykła odwaga w poszukiwaniu nieszablonowych rozwiązań napawa do działania. Książka pokazuje, jak cudownie można spędzić czas razem bez drogich zabawek czy perfekcyjnie zorganizowanego czasu. Wystarczy odrobina ciekawości i szeroko otwarte oczy. „Mroźne przygody Bąbli” to doskonała lektura na zimowe wieczory pod kocem, z kubkiem gorącej czekolady w dłoniach. Poczytajcie, popijajcie, a rano…. na łyżwy!

Dobrego stycznia Wam życzymy!