Zmiany po ciąży. Co ciąża zmieniła w moim życiu?

Ciąża zmienia świat kobiety o 180 stopni, a macierzyństwo nie pozwala mu odzyskać pozycji wyjściowej. Co zmienia się po ciąży? Zmiany po ciąży – przyszłe mamy pytają, a obecne mamy odpowiadają! Sprawdź koniecznie!

zmiany po ciąży


Podziel się na


Spis treści
1. 
Zmiany po ciąży - czy po ciąży może zmienić się grupa krwi?
2. 
Zmiana kształtu twarzy po ciąży – czy to możliwe?
3. 
Czy po ciąży zmienia się kolor włosów?
4. 
Zmiany po ciąży – jak zmienia się figura po porodzie?
4.1. 
Sylwetka po ciąży – jak przywrócić dawną formę?
5. 
Czy metabolizm zwalnia po porodzie?
6. 
Jak zmieniają się piersi po porodzie?
7. 
Co ciąża zmieniła w moim życiu?

Ciąża zmienia świat kobiety o 180 stopni, a macierzyństwo już nigdy nie pozwala odzyskać pozycji wyjściowej. Zmiany po ciąży mogą zostać z Tobą jeszcze długo po porodzie! Co zmienia się po ciąży? Zmiany po ciąży – przyszłe mamy pytają, a obecne mamy odpowiadają!

Tak, dziecko wywraca nasze życie do góry nogami już na zawsze. I choć czasami bywa trudno patrzeć na świat z tej dziwnej perspektywy, w ostatecznym rozrachunku – ten widok jest piękniejszy, niż ten ze szczytu Mount Everest, czyż nie? Bo tak zapewne czułaś się w momencie, kiedy wydałaś na świat swoje dziecko – jakbyś zdobyła najwyższy szczyt świata.

–  Wow, zrobiłam to! Udało się! Jestem niesamowita! Mogę wszystko!

I choć zdajesz sobie sprawę z tego, że przed tobą ową górę pokonały już miliardy innych „alpinistek”, w tym momencie jesteś jedyna. Ale tylko w tym jednym momencie, bo już za chwilę kierujesz całą swoją uwagę na niego – tego małego człowieka, któremu właśnie dałaś życie. I wiesz co jest najgorsze? Że tak będzie już zawsze – a przynajmniej przez dobrych kilka(naście) lat. Ten mały człowiek stanie się centrum twojego świata i cokolwiek by się nie działo – to właśnie on i jego potrzeby będą dla ciebie zawsze na pierwszym miejscu.

Ale dziś zajmiemy się właśnie Tobą i omówimy temat: zmiany po ciąży! Co zmienia się po ciąży?

Zmiany po ciąży – czy po ciąży może zmienić się grupa krwi?

Zastanawiałaś się kiedyś, czy ciąża wpływa na grupę krwi? Okazuje się, że nie ma się czego obawiać. Każdy z nas ma jedną z czterech grup krwi: A, B, AB lub 0. Jest ona przez dziecko dziedziczona po rodzicach i nie zmienia się w ciągu życia – nawet po porodzie. To od ich grup krwi zależy więc, jaką grupę krwi będzie miało dziecko.

Zmiana grupy krwi zwykle dotyczy wyjątkowych okoliczności, takich jak przeszczep szpiku kostnego lub zachorowanie na niektóre rodzaje białaczki lub infekcji.

Zmiana kształtu twarzy po ciąży – czy to możliwe?

Czy ciąża może wpłynąć na wygląd twarzy? Okazuje się, że w tym przypadku jest to jak najbardziej możliwe. Jak ciąża wpływa na rysy twarzy? Skóra w ciąży może stać się sucha, mogą wystąpić na niej przebarwienia, a czasem nawet trądzik. Winne są oczywiście hormony ciążowe.

Zmiana wyglądu twarzy po porodzie – dlaczego się zdarza? Winowajcą jest progesteron, którego podniesiony poziom powoduje zwiększoną aktywność gruczołów łojowych. Współwinna jest też zwiększona prolaktyna. Większość zmian na twarzy cofa się po porodzie, w innych przypadkach konieczna jest wizyta u dermatologa lub kosmetologa.

czy po ciąży może zmienić się grupa krwi

Czy po ciąży zmienia się kolor włosów?

Skoro w ciąży zmienia się twarz to jakie zmiany w kolorze włosów mogą wystąpić po ciąży? Dlaczego włosy zmieniają kolor po porodzie? Po urodzeniu dziecka gwałtownie spada poziom estrogenu i progesteronu. Pozostanie jedynie wysoki poziom prolaktyny dopóki będzie trwało karmienie piersią. Z tym hormonem nasze włosy już niekoniecznie się lubią

Okazuje się, że u niektórych kobiet po porodzie włosy ulegają przerzedzeniu, stają się cieńsze i zaczynają wypadać. Może zmienić się także faktura i kolor włosów. Teraz już znasz odpowiedź na pytanie: czy hormony po porodzie wpływają na kolor włosów? Pora poznać odpowiedzi na inne pytania związane z tematem: zmiany po ciąży.

Zmiany po ciąży – jak zmienia się figura po porodzie?

To zupełnie normalne, że ciąża i macierzyństwo nas zmieniają. Po porodzie ciało potrzebuje czasu, by wrócić do stanu sprzed ciąży, choć nie zawsze jest to w pełni możliwe. Jakie zmiany w sylwetce zachodzą po ciąży?

Dlaczego figura zmienia się po ciąży? Zmiany w sylwetce po ciąży są naturalnym efektem procesu adaptacji organizmu do rosnącego dziecka i przygotowania do porodu. Ciąża może prowadzić do:

  • rozciągnięcia mięśni brzucha;
  • zmian w układzie hormonalnym;
  • przyrostu masy ciała;
  • zatrzymania wody w organizmie.

Jakie zmiany w sylwetce zachodzą po porodzie? Po porodzie brzuch może pozostać bardziej wypukły z powodu osłabienia mięśni i rozciągniętej skóry. Miednica może pozostać szersza, co wynika z naturalnych zmian w strukturze kości i mięśni przygotowujących ciało do porodu. Rozstępy i luźniejsza skóra to częste efekty rozciągania ciała w czasie ciąży.

Dlaczego po ciąży zmienia się sylwetka? Dodatkowo, po porodzie nie zawsze następuje szybka utrata kilogramów. Na pytanie “ile zajmie powrót do formy po porodzie?” Odpowiedź brzmi, że zdrowy powrót do formy, zajmie tyle samo co ciąża, czyli 9 miesięcy. Już wiesz, jakie zmiany w ciele mogą wystąpić po porodzie!

Sylwetka po ciąży – jak przywrócić dawną formę?

Ważne jest, by dać sobie czas i nie porównywać się do innych. Wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych, bogatych w białko, błonnik, zdrowe tłuszcze i witaminy, wspiera regenerację organizmu. Regularna, umiarkowana aktywność, jak spacery, joga czy pilates, pomaga wzmocnić mięśnie brzucha i poprawić postawę.

Ważne jest również picie odpowiedniej ilości wody i regeneracja podczas snu wspierają procesy metaboliczne. Jak ciąża wpływa na metabolizm? To już kolejne pytanie.

Czy metabolizm zwalnia po porodzie?

Po porodzie tempo metabolizmu może się zmniejszyć, zwłaszcza jeśli kobieta nie karmi piersią. Przyczyny to m.in. :

  • zmiany hormonalne – spadek poziomu hormonów takich jak prolaktyna i estrogen;
  • zmniejszenie aktywności fizycznej;
  • wpływ stresu – kortyzol może zaburzać metabolizm i sprzyjać odkładaniu tkanki tłuszczowej.

Regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta i dbanie o regenerację wspierają powrót do efektywnego metabolizmu i pozwalają stopniowo odzyskać formę po porodzie.

Jak zmieniają się piersi po porodzie?

Hormonalne zmiany związane z karmieniem piersią mogą wpływać na rozmiar i kształt biustu. Po zakończeniu laktacji biust często traci jędrność. Czy po ciąży piersi zmieniają kształt? Czy mogą wrócić do wcześniejszego wyglądu? Biust po ciąży i karmieniu dziecka wraca zwykle do rozmiaru sprzed ciąży i karmienia (a niekiedy piersi nawet stają się mniejsze).

Piersi po ciąży mogą być narażone są na zmianę kształtu i wielkości. Czasami zdarza się, że powstają na nich także rozstępy i stają się miękkie poprzez utratę tkanki tłuszczowej. Jak poprawić wygląd piersi po ciąży i karmieniu?

 

czy po ciąży zmienia się kolor włosów

Co ciąża zmieniła w moim życiu?

Co zmienia się po ciąży? Wszystko. A przynajmniej tyle, że można by o tym napisać dość obszerną powieść. Odkąd zostałam matką, siedzę na podłodze. I nie ważne – mój dom czy cudzy. Kanapa, krzesło, fotel – ja ich już nawet nie dostrzegam. Kiedy to mija? Nie wiem. Przez trzy lata nie minęło, potem rozpoczęło się na nowo.

Chodzę też dość szybko i pozostaję tam przez większą część dnia. Bo odkąd zostałam matką, ciągle czegoś szukam. Poczynając od kluczy, ładowarki, telefonu (ten ginie nieustannie – kilka razy dziennie), przez zagubiony puzzel, klocek, kostkę, kulkę czy rękę lalki (czasami ginie też noga), po stare zabawki, które wreszcie zdecydowałam się wyrzucić (ich też szukam i w te poszukiwania wkładam z reguły najwięcej wysiłku, bo muszą wyglądać naturalnie). Mam wrażenie, że życie matki to właśnie takie nieustanne poszukiwania: pomysłu na obiad, bajkę, zabawę, spacer, przekonanie do pójścia spać, a potem na wstanie z łóżka.

Na szczęście matka nie tylko szuka – sporo też znajduje. Ja na przykład – odkąd zostałam mamą – wszędzie znajduję rzeczy dla dzieci. Wiem też, że wszystkie te zmiany kiedyś miną. A cierpliwość to słowo klucz szczęśliwego macierzyństwa. Zaczynam to rozumieć, kiedy po raz n-ty tej samej nocy wstaję z łóżka, by ukołysać płaczącego malucha i ćwiczę ją potem każdego dnia. W kółko stawiając z klocków tę samą wieżę, która następnie zostaje zwalona, 50-ty raz czytając tę samą bajeczkę o Peppie czy po raz setny odpowiadając na to samo pytanie (nadal nie jestem pewna, czy powinnam odpowiadać tak samo czy za każdym razem wymyślać coś innego).

I wiesz co jest najgorsze? Że cierpliwość się opłaca. Że kiedyś, za te kilka(naście) lat znowu będę mogła wylegiwać się na kanapie bez „nudzi mi się strasznie” za uchem, znajdę czas na zakupy wyłącznie dla siebie, a telefon znajdę dokładnie tam, gdzie go odłożyłam. I mam tylko jedną nadzieję: że będzie na nim czekał SMS „Ja też cię kocham, Mamo!”.

 Dowiedz się więcej: