Czy będzie 800 plus na dziecko? Od kiedy?

Po niedawnych wyborach pojawia się pytanie – czy będzie 800 plus na dziecko? Czy program zostanie kontynuowany czy ucięty? Odpowiadamy!

czy będzie 800 plus na dziecko?


Podziel się na


Wiele osób obecnie zastanawia się czy będzie 800 plus na dziecko, czy też czekają nas zmiany. Od 2024 świadczenie 500 plus miało zostać podwyższone o 300 zł, dając 800 plus na dziecko, i wypłacane jak dotychczas. Pojawiają się jednak wątpliwości, które przedstawimy i postaramy się odpowiedzieć na pytanie – czy będzie 800 plus na dziecko?

Waloryzacja 500 plus

Wedle zamysłu, dobrze znane świadczenie 500 plus zostało niedawno zwaloryzowane o 300 zł i w kwocie już 800 zł ma zostać wypłacane od początku 2024 roku. Sejm w okresie wakacyjnym przyjął nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, która podwyższała oferowaną kwotę i zapewniała jej wypłacanie od stycznia przyszłego roku. Zasady przyznawania mają pozostać takie same, tak więc zamiast 500 plus, niebawem każdy miałby doczekać się świadczenia 800 plus na dziecko.

Po niedawnych wyborach parlamentarnych pojawiła się jednak dyskusja na temat zabezpieczenia odpowiedniej kwoty w budżecie na taką zmianę, a co za tym idzie – wątpliwości dotyczące 800 plus na dziecko, które przedstawiamy niżej.

500 plus na dziecko

Czy będzie 800 plus na dziecko? Wątpliwości

Władza Prawa i Sprawiedliwości w przedwyborcze wakacje postanowiła podwyższyć świadczenie 500 plus
o 300 zł, czym z pewnością pozytywnie zaskoczyła wszystkich beneficjentów programu. Jak wiadomo po niedawnych wyborach, mimo wygranej PiS, czeka nas zapewne zmiana układu sił w parlamencie. Wobec tego wiele osób zadaje sobie pytanie o przyszłość programu 500 plus i zastanawia czy będzie 800 plus na dziecko . Skąd biorą się wątpliwości?

Otóż opozycja, a konkretnie wiceprzewodnicząca Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska powiedziała niedawno, że mimo przyjęcia ustawy o waloryzacji świadczenia 500+, PiS nie zostawiło środków na ten cel, co stanowi ogromny problem. Jej słowom zaprzeczyła z kolei obecna minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg twierdząc, że pieniądze na 800 plus na dziecko są zabezpieczone w budżecie na 2024 rok.

Według projektu budżetu przygotowanego przez PiS na 2024 rok na realizację programu „Rodzina 800+” ma zostać przeznaczona kwota 63,7 mld zł . Opozycja twierdzi jednak, że konieczne będą zmiany w budżecie. Nie oznacza to jednak ucięcia 800+ – Lewica twierdzi, że na to pieniądze muszą się znaleźć, a jeden z przedstawicieli PO również jest takiego zdania. Mimo wszystko kwestia pozostaje nadal otwarta – pozostaje śledzić kolejne doniesienia i czekać na oficjalne potwierdzenie, że 800 plus na dziecko faktycznie wejdzie w życie, co, warto podkreślić, jest mimo pojawiających się wątpliwości, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem.

800 plus na dziecko – od kiedy?

Według ustawy świadczenie podwyższenie obecnego 500 do 800 plus na dziecko ma zostać wdrożone od stycznia 2024 roku. Wypłata pieniędzy ma nastąpić do 29 lutego 2024 roku – z uwzględnieniem wyrównania za styczeń. Warto także dodać, że wszystkie zasady programu pozostają bez zmian – kwota będzie obowiązywała na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia. Rodzice, oprócz zmiany z 500 na 800 zł, nie powinni zauważyć żadnych zmian, nic także nie wiadomo o ewentualnych dodatkowych formalnościach, należy więc przyjąć, że nie są one konieczne.