Czy jest coś, czego lepiej nie zakładać w czasie ciąży? Popytałyśmy kilka zaprzyjaźnionych mam i już znamy odpowiedzi!
Ciążowy brzuszek to wyjątkowo atrakcyjny „dodatek” do kobiecego ubioru. A jednak, nie wszystkie przedciążowe nawyki odzieżowe sprawdzą się w tym szczególnym okresie. Czego lepiej nie zakładać w czasie ciąży?
Obcisłe spodnie
Zdecydowanie najlepszym wyborem na czas ciąży są zwiewne sukienki, tuniki i legginsy. Niestety, nie każda przyszła mama ma to szczęście, by nosić ciążowy brzuszek akurat w tych letnich, ciepłych sezonach. Jeśli okres ciąży przypada na czas jesieni czy zimy, spodnie są koniecznym elementem garderoby ciężarnej.
O ile na początku można sobie pozwolić na chodzenie w dotychczasowych fasonach, z czasem okazuje się to coraz mniej wygodne, a w pewnym momencie – po prostu niemożliwe. Ze spodni takich należy bezwzględnie zrezygnować, kiedy tylko zaczynają uciskać – nieważne, czy ma to miejsce przy chodzeniu czy jedynie siedzeniu. Noszenie zbyt ciasnych spodni powoduje ucisk na brzuch, co prowadzi do nacisku wód płodowych na dziecko. Nosząc je, instynktownie spłycamy oddech, a tym samym do maleństwa dociera niewystarczająca ilość tlenu. Długotrwały ucisk na brzuch może także powodować problemy z krążeniem w obrębie płodu.
W ciąży najlepiej ubierać więc spodnie skrojone specjalnie dla kobiet, spodziewających się dziecka – najlepszym wyborem będą modele ze specjalnie wszytym elastycznym pasem opinającym brzuch.
Wysokie buty
W pierwszych miesiącach ciąży, kiedy brzuszek nie daje jeszcze o sobie znać, można sobie na nie od czasu do czasu pozwolić, z czasem jednak warto odłożyć je w głąb szafy. Przyczyna jest prosta – wysokie obcasy zwiększają ryzyko przewrócenia się, a to stanowi bezpośrednie zagrożenie dla dziecka. Niestety, to nie wszystko – noszenie butów na wysokich obcasach powoduje nacisk na stawy i więzadła, które u ciężarnych są bardziej miękkie, przez co są one zdecydowanie bardziej narażone na naciągnięcie i uszkodzenie. Zwiększają obciążenie dolnej części kręgosłupa i stóp, co wywołuje ból, a przy okazji zwiększa ryzyko i tak możliwych obrzęków.
W czasie ciąży optymalna wysokość obcasa to 2-2,5 cm. Wbrew pozorom bowiem, całkowicie płaskie buty też nie są najlepsze – sprzyjają płaskostopiu, a nazbyt cienka podeszwa sprawia, że mimochodem podkurczamy palce, zmieniając tym samym postawę ciała. Takie obuwie również może powodować obrzęki stóp, bóle stawów i kręgosłupa. Dobierając obcasy na czas ciąży należy jednak pamiętać, że mówimy tu o obcasie szerokim i stabilnym – nie o cienkiej szpileczce.
Czarne ubrania
Jako, że czarnemu kolorowi od zawsze przypisujemy magiczne, wyszczuplające właściwości, wielu przyszłym mamom wydaje się, że to właśnie ten kolor powinien dominować w ich ciążowej garderobie.
O ile w początkowym etapie ciąży, kiedy przyszła mama, niepewna najbliższej przyszłości chciałaby zatuszować rosnący brzuszek – rzeczywiście mogą się sprawdzić. Z czasem jednak lepiej z nich zrezygnować, ponieważ powiększające się gabaryty i tak będzie widać, a w czarnym kolorze będziemy wyglądać – po prostu smutno. Ciąża to wspaniały okres i trzeba się nim cieszyć, a radość tę warto wyrażać także swoim wyglądem. Najlepiej więc wybierać ubrania kolorowe, wzorzyste i radosne.
Workowate bluzki
Workowate bluzki, bezkształtne tuniki, ubrania typu oversize – zakładanie na siebie dużo za dużych ubrań stało się modne już kilka sezonów temu. Są chętnie wybierane zarówno jesienią i zimą, kiedy uciekając przed chłodem chcemy opatulić się od stóp do głów, jak i w lecie, kiedy dużo zwiewnego materiału wydaje nam się lepszą alternatywą dla ściśle przylegających do ciała bluzeczek. Poza faktem, że można z nich stworzyć ciekawe stylizacje, mają dodatkowy atut – ukryją to i owo, np. zaokrąglający się ciążowy brzuszek.
Pamiętajmy jednak, że zarówno alladynki, obszerne swetry, jak i za duże koszule będą wyglądać dobrze tylko wtedy, kiedy będziemy je dobierać do czegoś przeciwnego – opinające spodnie czy legginsy do szerokich bluzek, luźne spodnie do obcisłego topu. Kiedy oversize jest wszystko, co mamy na sobie – wyglądamy po prostu źle. I znowu – o ile w początkowym okresie ciąży można pobawić się modą w stylu over (oczywiście zgodnie z jej zasadami, czyli szerokie do wąskiego), z czasem lepiej z niej zrezygnować. Nadmiar materiału tylko doda naszej sylwetce masywności i ciężkości i na pewno dzięki niemu nie będziemy się czuć bardziej kobieco.
Ciążowe faux pas
Koszulki ze śmiesznym napisami dedykowanymi specjalnie na czas ciąży to oczywiście kwestia gustu, ale na pewno nie znajdziemy ich w zestawieniach najbardziej stylowych ciążowych ubrań. Napisy w stylu: Wychodzę w kwietniu, Wiem, kto jest ojcem, Spadam stąd czy równie żartobliwe obrazki raczej nie nadają się do wyjścia na ulicę. Jeśli otrzymamy tego rodzaju koszulkę w prezencie możemy oczywiście ją założyć, by zrobić przyjemność danej osobie, ale warto przemyśleć wychodzenie w niej z domu – to, że zwrócimy uwagę to pewne, ale czy przy okazji na pewno chcemy wyglądać śmiesznie..?
Równie nietrafionym ubiorem na ten okres są ogrodniczki – obowiązkowy strój każdej ciężarnej lat 90. Mało która kobieta wygląda w nich dobrze – nawet, jeśli nie dźwiga przed sobą ciążowego brzuszka. Uwierz, nie dodadzą ci uroku ani nie odejmą lat. Sprawdzą się najlepiej – jak sama nazwa wskazuje – do pracy w ogrodzie. A ta – jak na pewno wiesz, w czasie ciąży nie jest wskazana…