WSPÓŁPRACA Mamy sposoby, by odczarować październik i sprawić, że wspólnie z maluchami spędzimy go bardzo przyjemnie. Co warto zrobić z dzieckiem w tym miesiącu?
Październik, pierwszy w pełni jesienny miesiąc, wielu kojarzy się głównie z niepogodą, krótszymi dniami, tęsknotą za słońcem i całodziennym przebywaniem na zewnątrz. Jednak wcale nie musi tak być! Mamy kilka sposobów, by odczarować ten miesiąc i sprawić, że wspólnie z maluchami spędzimy go niezwykle przyjemnie. Co warto zrobić z dzieckiem w październiku?
Zorganizować wycieczkę na dyniową farmę
Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się dyniowe farmy. To świetne miejsce na jednodniową wycieczkę z dzieckiem. Można nie tylko poznać mnóstwo ciekawych odmian dyni, zgubić się w zielonym labiryncie, zrobić rodzinne zdjęcia wśród jesiennych dekoracji (jak choćby wozy, bele siana, tunele…) ale też oczywiście zaopatrzyć w pyszne warzywa!
Niektóre farmy dyniowe oferują także warsztaty dla dzieci czy spotkania ze zwierzakami w ramach mini zoo. W okolicach Krakowa znajduje się kilka farm dyniowych, które oferują różnorodne atrakcje.
Farma Dyniowa Modlnica (ul. Studzienki 31, 32-085 Modlnica):
- możliwość zakupu dyni różnych gatunków i rozmiarów,
- fotospoty z dekoracjami dyniowymi,
- gra terenowa dla dzieci,
- mini zoo,
- dyniowe dekoracje,
- huśtawka oraz piaskownica wypełniona ziarenkami kukurydzy,
- dyniowe kółko i krzyżyk oraz dyniowe kręgle.
Farma Dyniowa JeDynie (Wawrzeńczyce pod Krakowem)
- możliwość zakupu dyni różnych gatunków i rozmiarów,
- fotospoty z dekoracjami dyniowymi,
- labirynt z kukurydzy,
- wózki w których można ciągnąć dzieci,
- ławki i altana.
Na tych farmach można zazwyczaj kupić dynie, zrobić pamiątkowe zdjęcia, wziąć udział w warsztatach oraz spędzić czas na świeżym powietrzu z całą rodziną.
… i powitać dynię w kuchni!
Po wizycie na farmie, dynia może niepodzielnie królować w naszej kuchni. Jest tak uniwersalna, że stworzymy z niej nie tylko zupy czy dania główne (jak zapiekanki, potrawki, curry, pierogi, makarony), ale też ciasta a nawet dżemy. Warto spróbować czegoś nowego – np. puszystych placuszków z dyni.
Placuszki z dynią od 1. roku życia – przepis
Składniki:
- 300 g umytej, obranej i wydrążonej dyni;
- 2 jabłka;
- 1 żółtko;
- 1 łyżeczka cukru;
- 4 łyżki mąki;
- szczypta soli;
- oleju do smażenia;
- opcjonalnie miód lub cukier puder.
Dynię i jabłko zetrzyj na tarce, wyciśnij nadmiar soku. Dodaj mąkę tak, by uzyskać półgęste ciasto. Żółtko utrzyj z cukrem i solą, dodaj do ciasta. Smaż placki na złoty kolor z obu stron, a po ostygnięciu posyp je cukrem pudrem i podawaj na ciepło.

Strach czytać! Najsłynniejsze opowiadania grozy teraz w wersjach dla dzieci!
A może warto dodać wycieczce nieco dreszczyku, zwłaszcza, że październik to przecież miesiąc świętowania Halloween! Opowieści o wampirach snute w dziecięcym pokoju, gdy jedynym źródłem światła jest latarka? Historie o duchach opowiadane wieczorem przy ognisku? O tak, dzieci uwielbiają się bać!
Jeśli Wasze dziecko również lubi, a chcecie zrobić mu strasznie wciągający prezent – wydana nakładem HarperKids Polska książka Straszne historie będzie idealnym pomysłem. Straszne Historie to współczesne adaptacje dziesięciu klasycznych dziewiętnastowiecznych opowieści grozy, stworzone z myślą o młodych czytelnikach. W książce znajdziesz m.in. opowiadania:
- DRACULA Bram Stoker,
- FRANKENSTEIN Mary Shelley,
- SERCE OSKARŻYCIELEM Edgar Allan Poe,
- MUMIA Arthur Conan Doyle,
- DZIWNY PRZYPADEK DOKTORA JEKYLLA I PANA HYDE’A Robert Louis Stevenson,
- JAŚ I MAŁGOSIA Jacob i Wilhelm Grimm.
Ten zbiór opowiadań, bazujący na klasykach, został przystosowany do odbiorców w wieku szkolnym, oferując uproszczone wersje dobrze znanych horrorów. To świetna okazja, aby młode pokolenie mogło poznać te ikoniczne opowieści i jednocześnie zrozumieć ich wpływ na dzisiejszą kulturę i popkulturę.
To lektura idealna do czytania wieczorem – jej okładka świeci w ciemnościach!

Treści, mimo że oparte na klasykach grozy, zostały odpowiednio złagodzone, aby nie wystraszyć za bardzo młodszych czytelników. Dzięki temu rodzice mogą czuć się bezpiecznie, czytając te historie razem z dziećmi, co jednocześnie stwarza świetną okazję do rozmów na temat strachu, moralnych wyborów czy konsekwencji ludzkich działań – motywów obecnych w każdej z opowieści.
Mroczne tematy wspaniale zilustrował Victor Medina, a tłumaczenie to dzieło Pauliny Braiter, mistrzyni przekładu fantasy. Wszystko to sprawia, że od Strasznych historii nie można się oderwać. To lektura idealna do czytania wieczorem – jej okładka świeci w ciemnościach!
Jeśli szukasz Halloweenowego prezentu dla dziecka w wieku 8+, Straszne Historie to doskonały wybór do Boo Basket!

Wydawnictwo HarperKids przygotowało również zgodny z podstawą programową scenariusz lekcji polskiego inspirowany książką Straszne Historie – dostępny na stronie internetowej wydawnictwa!
Przygotować się na Halloween!
A jak już o Halloween mowa… To święto coraz bardziej zadomawia się w naszym kraju i nic dziwnego, to przyjemne święto, podczas którego królują ciekawe przebrania, dynie i… oczywiście typowe smakołyki. W tym artykule przedstawiamy kilka pomysłów na obchody Halloween z dziećmi.

Wybrać się na Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie
A jeśli książek mało, koniecznie wybierzcie się na Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Bez nich październik nie byłby sobą! Jeśli i dla was Międzynarodowe Targi Książki to jedna z najważniejszych imprez czytelniczych w kraju, nie zapomnijcie wpoić tej miłości także swoim pociechom. Bez względu na wiek zabierzcie je do EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej w dniach 24-27 października. Przecież nie musicie spędzać tam całego dnia. Niech wizyta na targach będzie wstępem do fajnie spędzonego wspólnie czasu i rozmów na tematy okołoksiążkowe.
Tegoroczna edycja targów jest inspirowana twórczością Witolda Gombrowicza. W strefie dla dzieci i młodzieży będą gościć m.in. Klaudia Halejcio, Grzegorz Kasdepke, Nela Mała Reporterka, Adam Mirek. Aktualnych informacji na temat targów szukajcie tutaj: https://www.facebook.com/targi.ksiazki.w.krakowie
Zamiast kaloszy ubrać wrotki!
Jeździcie na wrotkach? A może chcecie spróbować? Przecież nikt nie powiedział, że wraz z początkiem jesieni musimy zmienić wygodne trampki na kalosze. Też kochamy spacery w deszczu, ale z chęcią powitamy jesień bardziej energicznie. A przynajmniej spróbujemy…
Pomogą nam w tym Przewrotki, które już w październiku otwierają się dla wszystkich chętnych (a także tych nie do końca przekonanych). Cel? Pokazać dzieciakom, że nasze zabawy z dzieciństwa wcale się nie zestarzały i potrafią być świetną alternatywą dla współczesnych rozrywek.
Dla tych, którzy jeszcze nie wiedzą – Przewrotki to pierwsza wrotkarnia w Krakowie, zlokalizowana przy ul. Centralnej 41A. W czasie nadchodzących Dni Otwartych będzie można poznać całą ofertę szkoły, wziąć udział w darmowych warsztatach i konkursach, a także skosztować pysznych lodów tajskich (nie zaleca się kosztować w czasie jazdy). Na warsztaty obowiązują zapisy. Można przynieść własny sprzęt bądź skorzystać z wypożyczalni Przewrotek. Plan na nadchodzącą jesień: wrotki zamiast kaloszy! Wchodzicie w to?
Więcej informacji na temat szkoły znajdziecie tutaj: https://przewrotki.com/

Pójść na spektakl Festiwalu Teatrów dla Dzieci Podskoki i Wykręty
Byliście już z dziećmi w teatrze? Lepszej okazji nie będzie! Kiedy za oknem pada i wieje naprawdę nie ma nic lepszego, niż przenieść się do innego świata. Sprawdzajcie więc jak najszybciej repertuary miejskich teatrów i rezerwujcie bilety, bo – zwłaszcza te na spektakle dziecięce – znikają w przysłowiowym mgnieniu oka.
Szukając spektaklu dla dzieci warto wziąć pod uwagę nie tylko wielkie sceny, ale także miejskie ośrodki kultury, które często zapraszają do siebie teatry przyjezdne. To doskonała – a przy okazji bardziej dostępna – alternatywa dla dużej sceny. Od 23 do 28 października w Krakowie zagoszczą najlepsze spektakle przeznaczone zarówno dla całkiem małych, jak i trochę większych miłośników teatrów. Wszystko w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci Podskoki i Wykręty.
Szczegóły znajdziecie tutaj: http://podskokiiwykrety.pl/
—
Wierzymy, że znajdziecie inspirację do poszukiwania ciekawych sposobów na spędzenie czasu z dziećmi tej jesieni. A czego nie warto robić w październiku? Przejmować się kaprysami pogody. Pięknego października Wam życzymy!
Artykuł powstał we współpracy z Wydawnictwem HarperKids Polska
Dowiedz się więcej: