Odchudzanie w ciąży dotyczy wielu kobiet, dlatego ukuto terminy – pregoreksja lub anoreksja w ciąży. Pregoreksja – co to?
Jeśli zapytać przyszłych mam, jakie są ich największe obawy związane z ciążą, z pewnością większość, oprócz zdrowia dziecka, wymieniałyby przyrost kilogramów w ciąży. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu każda kobieta chce wyglądać dobrze. Problem pojawia się, gdy waga w ciąży staje się… obsesją. Odchudzanie w ciąży dotyczy wielu kobiet, dlatego ukuto terminy – pregoreksja. Pregoreksja – co to jest?
Pregoreksja – co to?
Dbanie o siebie w ciąży i kontrolowanie wagi to jak najbardziej dobra taktyka. Racjonalne odżywianie się w ciąży i ruch to nic złego. Problem powstaje dopiero wtedy, gdy waga w ciąży zaczyna grać główną rolę, a każde odstępstwo od narzuconych sobie reguł staje się prywatną tragedią.
Pregoreksja – co to jest? Oznacza specyficzną formę zaburzeń odżywiania, gdzie kobieta w ciąży ogranicza swoje spożycie kalorii oraz kontroluje swoją wagę w sposób obsesyjny, z obawy przed przybraniem na wadze w czasie ciąży. Pregoreksja to również anoreksja w ciąży. Ta forma zachowania może być bardzo szkodliwa dla zdrowia zarówno matki, jak i dziecka, prowadząc do różnych powikłań zdrowotnych. Właściwa opieka medyczna i wsparcie psychologiczne są kluczowe jeżeli chodzi o leczenie pregoreksji, czyli obsesyjnego odchudzania w ciąży.
Pregoreksja – objawy
Objawy pregoreksji są bardzo podobne do tych, które cechuje anoreksja. Osoba chora stosuje bardzo restrykcyjną dietę i intensywnie ćwiczy. Jej celem jest dobry wygląd zarówno w trakcie ciąży, jak i po porodzie (zaś ten „dobry wygląd” to po prostu bardzo szczupła, wręcz wychudzona sylwetka). Pregoreksja to często wywoływane wymioty, stosowanie leków takich jak:
- środki przeczyszczające,
- obawa o każdy dodatkowy kilogram,
- obsesyjnie myśli o wadze.
Pregoreksja często wiąże się z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak zaburzenia lękowe czy depresja.
Pregoreksja – co to – pokazują nam również celebrytki. „Wzorem” dla przyszłych mam jest Victoria Beckham. Do gwiazd promujących tę niezdrową modę na odchudzanie w ciąży można też zaliczyć Megan Fox czy Rachel Zoe.
Pregoreksja – skutki odchudzania w ciąży dla dziecka
Niestety, pregoreksja powoduje negatywne skutki dla dziecka rozwijającego się w łonie matki! Negatywne skutki mogą u malucha obejmować m.in.:
- niską wagę urodzeniową,
- złe wyniki w skali APGAR,
- kłopoty z oddychaniem,
- opóźniony rozwój, problemy ze wzrostem,
- zaburzone łaknienie.
Pregoreksja – skutki odchudzania w ciąży dla matki
Odchudzaniem w ciąży negatywnie wpływa także na zdrowie przyszłej mamy. Skutki pregoreksji w ciąży to m.in.:
- depresja poporodowa,
- nadciśnienie tętnicze,
- niedokrwistość,
- zagrożenie cesarskim cięciem,
- przedwczesny poród,
- ryzyko poronienia,
- osteoporoza,
- krwawienie z dróg rodnych.
Pregoreksja – leczenie anoreksji w ciąży
Pregoreksja, tak jak i anoreksja, wymaga leczenia. Metody leczenia zaburzeń odżywiania w ciąży są podobne w obydwu przypadkach. Leczenie pregoreksji, czyli zaburzeń odżywiania u kobiet w ciąży, wymaga kompleksowego podejścia, które uwzględnia zarówno aspekty fizyczne, jak i psychologiczne.
W zależności od przypadku i indywidualnej sytuacji kobiety może to być m.in.:
- konsultacja z lekarzem –lekarz prowadzący ciążę przy każdej wizycie skontrolować przyrost wagi pacjentki,
- w niektórych przypadkach może być konieczna hospitalizacja,
- opieka dietetyczna,
- terapia psychologiczna,
- leki – w niektórych przypadkach lekarz może zalecić leki, zwłaszcza jeśli występują inne powikłania zdrowotne związane z pregoreksją, takie jak niedobory pokarmowe czy zaburzenia metaboliczne,
- grupy wsparcia i wsparcie bliskich.
Pregoreksja co to? Już to wiemy, pamiętajmy jednak, że każde leczenie powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb i sytuacji pacjentki. Wsparcie lekarzy, dietetyków, terapeutów i bliskich osób może być kluczowe dla powodzenia leczenia pregoreksji.