Testy na płeć dziecka

Test wykrywający płeć dziecka już od szóstego tygodnia ciąży? Za granicą to nic nowego – pierwsze takie testy pojawiły się na rynku już kilka lat temu.

kalkulator płci


Podziel się na


Zabieg testowania płci dziecka polega na pobraniu próbki krwi z palca i przesłaniu jej do firmy oraz opłaceniu odpowiedniej składki, w zależności od tego, czy odpowiedź ma przyjść w ciągu pięciu dni roboczych czy – jako wersja ekspresowa – jedynie trzech. Czy testy na płeć dziecka są wiarygodne?

Test na płeć dziecka – jak działa?

Testy na płeć dziecka najczęściej wykonywane są za pomocą badań prenatalnych, takich jak badania ultrasonograficzne. Jest to najczęstsza metoda do określenia płci dziecka w trakcie ciąży. Zazwyczaj przeprowadza się je między 18 a 22 tygodniem ciąży. Podczas tego badania lekarz może zobaczyć płód i określić jego płeć na podstawie obserwacji genitaliów.

Istnieją również testy krwi, które mogą określić płeć dziecka na podstawie analizy krwi matki. Jednym z takich testów jest test na obecność DNA płodu we krwi matki (NIPT – Test Nielinijnych Markerów Płodu). Jest to zwykle bardziej precyzyjna metoda, ale zazwyczaj jest stosowana z innego powodu niż określenie płci dziecka, na przykład w celu wykrycia wad genetycznych.

Jak to działa? Dziewczynki mają dwa chromosomy X, natomiast chłopcy po jednym X i Y. Za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR) zwielokrotniają się śladowe ilości charakterystycznych dla chłopców genów, jakie są obecne wyłącznie w chromosomie Y. W trakcie ciąży przedostaje się on do krwiobiegu matki – najpierw w komórkach, a następnie w formie samego DNA płodu, który uwalnia się z wyżej wymienionych komórek.

test na płeć dziecka

Jeśli więc kobieta ma urodzić dziewczynkę, to test pozostanie negatywny (różowy), natomiast jeśli jest to chłopiec, wówczas – jeśli jego DNA przedostało się do krwiobiegu matki – test będzie pozytywny (błękitny). Dzieje się tak, ponieważ dziewczynki mają dwa chromosomy X, natomiast chłopcy po jednym z każdego rodzaju: X i Y.

Test na płeć dziecka – czy jest wiarygodny?

Niestety, test nie zawsze prawdę Ci powie. Dlaczego? Otóż część kobiet ma w swym organizmie zawsze dużą ilość DNA z chromosomu Y, niezależnie od badanej ciąży. Może to nastąpić wskutek – choć niezmiernie rzadkiego – zjawiska chimeryzmu i mikrochimeryzmu. Jeśli w organizmie chimerycznym przeważają komórki żeńskie, to będzie ona miała wszystkie cechy kobiece. Jednak w skrajnych przypadkach organizm ma cechy płciowe męskie i żeńskie zarazem. W takich przypadkach zawsze otrzymamy kolor niebieski, a klient dostanie informację, że dziecko jest chłopczykiem.

Tymczasem mikrochimeryzm może pojawić się też w wyniku transfuzji krwi lub przeszczepu, a najczęściej w wyniku poprzedniej ciąży. To zdumiewające, ale komórki płodu mogą przetrwać w układzie krążenia kobiety nawet przez 38 lat. Test nie będzie także wiarygodny, jeśli kobieta miała przeszczep szpiku kostnego od mężczyzny bądź poroniła lub przeszła aborcję w odstępie krótszym niż trzy miesiące od aktualnej ciąży. Dlatego też test nie jest w stu procentach skuteczny.

chiński kalendarz płci dziecka

 

Testy na płeć dziecka – wątpliwości natury etycznej

Warto zauważyć, że wybór przeprowadzenia testu na płeć dziecka jest indywidualną decyzją rodziców i często uzależniony od indywidualnych potrzeb i preferencji. W niektórych kulturach preferuje się nieznajomość płci dziecka przed narodzeniem z różnych powodów. W niektórych miejscach na świecie w ogóle nie można zamówić badania, jak na przykład w Chinach (polityka jednego dziecka) i Indiach – w obu krajach walczy się w ten sposób ze zbyt dużym przyrostem naturalnym.

Zwraca się uwagę, że testy mogą być używane do forsowania żądanej płci dziecka – jeśli rodzice decydują się i wybierają chłopca lub dziewczynkę, to w zależności od wyniku mogą zdecydować się na aborcję, pozbywając się niechcianego potomka. Choć brzmi to groteskowo i trudno w to uwierzyć, taki problem istnieje i wiele środowisk zwraca uwagę na to zagrożenie. Tymczasem warto pamiętać, o czym przypominają sami producenci testów, że nie są one w stanie zastąpić tradycyjnego USG (choć i tu mamy tez powiew nowości, jak na przykład formy 3D i 4D, które nie tylko potwierdzi płeć dziecka, ale pomoże przekonać się, czy ciąża przebiega bez problemów a płód rozwija się prawidłowo).

W każdym przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który może doradzić odpowiednią procedurę z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji pacjenta.