Testy na płeć dziecka

Test wykrywający płeć dziecka już od szóstego tygodnia ciąży? Za granicą to nic nowego – pierwsze takie testy pojawiły się na rynku już kilka lat temu.

test na płeć dziecka


Podziel się na


Zabieg testowania płci dziecka polega na pobraniu próbki krwi z palca i przesłaniu jej do firmy oraz opłaceniu odpowiedniej składki, w zależności od tego, czy odpowiedź ma przyjść w ciągu pięciu dni roboczych czy – jako wersja ekspresowa – jedynie trzech. Czy testy na płeć dziecka są wiarygodne?

Różowy czy niebieski, czyli jak działa test na płeć dziecka?

Testy na płeć dziecka najczęściej wykonywane są za pomocą badań prenatalnych, takich jak badania ultrasonograficzne. Jest to najczęstsza metoda do określenia płci dziecka w trakcie ciąży. Zazwyczaj przeprowadza się je między 18 a 22 tygodniem ciąży. Podczas tego badania lekarz może zobaczyć płód i określić jego płeć na podstawie obserwacji genitaliów.

Istnieją również testy krwi, które mogą określić płeć dziecka na podstawie analizy krwi matki. Jednym z takich testów jest test na obecność DNA płodu we krwi matki (NIPT – Test Nielinijnych Markerów Płodu). Jest to zwykle bardziej precyzyjna metoda, ale zazwyczaj jest stosowana z innego powodu niż określenie płci dziecka, na przykład w celu wykrycia wad genetycznych.

Jak to działa? Dziewczynki mają dwa chromosomy X, natomiast chłopcy po jednym X i Y. Za pomocą reakcji łańcuchowej polimerazy (PCR) zwielokrotniają się śladowe ilości charakterystycznych dla chłopców genów, jakie są obecne wyłącznie w chromosomie Y. W trakcie ciąży przedostaje się on do krwiobiegu matki – najpierw w komórkach, a następnie w formie samego DNA płodu, który uwalnia się z wyżej wymienionych komórek.

Jeśli więc kobieta ma urodzić dziewczynkę, to test pozostanie negatywny (różowy), natomiast jeśli jest to chłopiec, wówczas – jeśli jego DNA przedostało się do krwiobiegu matki – test będzie pozytywny (błękitny). Dzieje się tak, ponieważ dziewczynki mają dwa chromosomy X, natomiast chłopcy po jednym z każdego rodzaju: X i Y.

test z krwi na płeć dziecka

Test na płeć dziecka – czy jest wiarygodny?

Niestety, test nie zawsze prawdę Ci powie. Dlaczego? Otóż część kobiet ma w swym organizmie zawsze dużą ilość DNA z chromosomu Y, niezależnie od badanej ciąży. Może to nastąpić wskutek – choć niezmiernie rzadkiego – zjawiska chimeryzmu i mikrochimeryzmu. Jeśli w organizmie chimerycznym przeważają komórki żeńskie, to będzie ona miała wszystkie cechy kobiece. Jednak w skrajnych przypadkach organizm ma cechy płciowe męskie i żeńskie zarazem. W takich przypadkach zawsze otrzymamy kolor niebieski, a klient dostanie informację, że dziecko jest chłopczykiem.

Tymczasem mikrochimeryzm może pojawić się też w wyniku transfuzji krwi lub przeszczepu, a najczęściej w wyniku poprzedniej ciąży. To zdumiewające, ale komórki płodu mogą przetrwać w układzie krążenia kobiety nawet przez 38 lat. Test nie będzie także wiarygodny, jeśli kobieta miała przeszczep szpiku kostnego od mężczyzny bądź poroniła lub przeszła aborcję w odstępie krótszym niż trzy miesiące od aktualnej ciąży. Dlatego też test nie jest w stu procentach skuteczny.

jak ustalić płeć dziecka

Testy na płeć dziecka – wątpliwości natury etycznej

Warto zauważyć, że wybór przeprowadzenia testu na płeć dziecka jest indywidualną decyzją rodziców i często uzależniony od indywidualnych potrzeb i preferencji. W niektórych kulturach preferuje się nieznajomość płci dziecka przed narodzeniem z różnych powodów. W niektórych miejscach na świecie w ogóle nie można zamówić badania, jak na przykład w Chinach (polityka jednego dziecka) i Indiach – w obu krajach walczy się w ten sposób ze zbyt dużym przyrostem naturalnym.

Zwraca się uwagę, że testy mogą być używane do forsowania żądanej płci dziecka – jeśli rodzice decydują się i wybierają chłopca lub dziewczynkę, to w zależności od wyniku mogą zdecydować się na aborcję, pozbywając się niechcianego potomka. Choć brzmi to groteskowo i trudno w to uwierzyć, taki problem istnieje i wiele środowisk zwraca uwagę na to zagrożenie. Tymczasem warto pamiętać, o czym przypominają sami producenci testów, że nie są one w stanie zastąpić tradycyjnego USG (choć i tu mamy tez powiew nowości, jak na przykład formy 3D i 4D, które nie tylko potwierdzi płeć dziecka, ale pomoże przekonać się, czy ciąża przebiega bez problemów a płód rozwija się prawidłowo).

W każdym przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który może doradzić odpowiednią procedurę z uwzględnieniem indywidualnej sytuacji pacjenta.