Antykoncepcja awaryjna – co to?

Antykoncepcja awaryjna zapobiega ciąży po niezabezpieczonym stosunku. Antykoncepcja awaryjna – co to jest? Antykoncepcja awaryjna – jak działa?

antykoncepcja awaryjna co to jest


Podziel się na


Spis treści
1. 
Antykoncepcja awaryjna – co to jest?
2. 
Antykoncepcja awaryjna – jak działa?
3. 
Antykoncepcja awaryjna – do kiedy należy ją zażyć?
4. 
Antykoncepcja awaryjna – jak otrzymać tabletkę?
5. 
Recepta na tabletkę „dzień po”
6. 
Antykoncepcja awaryjna – zmiany w prawie?

Antykoncepcja awaryjna, zwana również – tabletka „dzień po”, to środek, który zapobiega niechcianej ciąży po niezabezpieczonym stosunku. Antykoncepcja awaryjna – co to jest? Antykoncepcja awaryjna – jak działa? Sprawdź w naszym artykule!

Antykoncepcja awaryjna – co to jest?

Antykoncepcja awaryjna to metoda antykoncepcyjna stosowana w sytuacjach nagłych, gdy wystąpiła niezabezpieczona lub nieplanowana interakcja seksualna, a istnieje ryzyko zajścia w ciążę. Polega na zażyciu specjalnych leków po stosunku płciowym w celu uniemożliwieniu zapłodnienia. Należy pamiętać, że antykoncepcja awaryjna nie jest środkiem wczesnoporonnym, ani nie ma wpływu na istniejącą już ciążę. Celem zastosowania tabletki awaryjnej jest przesunięcie owulacji i niedopuszczenie do zapłodnienia.

Kilka faktów na temat antykoncepcji awaryjnej:

  • antykoncepcja awaryjna nie wpływa na przyszłą płodność,
  • antykoncepcja awaryjna nie zapobiega zapłodnieniu w przyszłości,
  • antykoncepcja awaryjna nie chroni przed zakażeniem infekcjami przenoszonymi drogą płciową,
  • antykoncepcja awaryjna nie powinna zastępować metod antykoncepcji, np. tabletek antykoncepcyjnych, plastrów czy krążków.

Antykoncepcja awaryjna – jak działa?

Antykoncepcja awaryjna co to jest? Antykoncepcja awaryjna to preparat hormonalny zawiera syntetyczne hormony, zwykle progestagen, które mogą opóźnić owulację, zmienić śluz szyjkowy, utrudnić zapłodnienie.

Antykoncepcja awaryjna – jak ona działa? Antykoncepcja awaryjna nie powinna być stosowana regularnie jako metoda antykoncepcji, ponieważ jest mniej skuteczna niż inne metody, takie jak pigułki antykoncepcyjne czy prezerwatywy, i może powodować skutki uboczne. Zaleca się stosowanie jej wyłącznie w sytuacjach nagłych, gdy inne metody zabezpieczenia zawiodą lub nie zostaną użyte. W przypadku wątpliwości lub pytań dotyczących antykoncepcji awaryjnej zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą.

antykoncepcja awaryjna do kiedy

Antykoncepcja awaryjna – do kiedy należy ją zażyć?

Na rynku polskim dostępne są dwa rodzaje antykoncepcji awaryjnej, zawierające substancje czynne takie jak:

  • Octan uliprystalu – występuje w tabletce ellaOne – działa do 120 godzin po niezabezpieczonym stosunku, opóźnia owulację, może wpływać na budowę endometrium, nie należy karmić piersią po zażyciu leku,
  • Lewonogestrel – występuję w tabletkach Escapelle, Livopill – działa do 72 godzin po niezabezpieczonym stosunku, opóźnia owulację, może wpływać na budowę endometrium, najlepiej przyjąć tabletkę po karmieniu piersią, a następnie nie karmić przez 8 godzin.

Antykoncepcja awaryjna – jak otrzymać tabletkę?

Antykoncepcja awaryjna jest dostępna w aptece na receptę. Receptę wystawia lekarz każdej specjalności, w tym w POZ, czy też lekarz na opiece nocnej bądź świątecznej.

Recepta na tabletkę „dzień po”

Dostęp do antykoncepcji awaryjnej w Polsce jest utrudniony. Tzw. klauzula sumienia, która pozwala na odmowę wypisania recepty na tabletkę „dzień po”. W takiej sytuacji pacjentka powinna upomnieć się o wpisanie uzasadnienia odmowy do dokumentacji medycznej.

W przypadku problemów z uzyskaniem recepty na tabletkę „dzień po” stacjonarnie – można skorzystać z przychodni online – po konsultacji i opłaceniu usługi- pacjentka otrzymuje kod recepty poprzez e-mail i wiadomość SMS.

Antykoncepcja awaryjna – zmiany w prawie?

Skoro już wiemy, co to antykoncepcja awaryjna. Warto wiedzieć również, że w Polsce od lipca 2017 roku antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. „tabletki dzień po” są dostępne tylko na receptę. Obecny rząd chce zmienić tą sytuację składając projekt o jej większej dostępności. Antykoncepcja awaryjna bez recepty i wiek od którego miałaby być dostępna antykoncepcja bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii ma Kancelaria Prezydenta.