Chłopiec czy dziewczynka, czyli o tym, kiedy można poznać płeć dziecka

Informację o spodziewanej płci dziecka zwykle przekazuje lekarz w czasie badania połówkowego, czyli około 20 tygodnia ciąży.

kobieta w ciąży i mężczyzna na spacerze nad morzem


Podziel się na


Chłopiec czy dziewczynka? To pytanie zadaje sobie większość rodziców niemalże od chwili, kiedy dowiadują się o ciąży. Tymczasem na informację o płci dziecka trzeba poczekać co najmniej kilkanaście tygodni. Kiedy można poznać płeć dziecka?

– W którym tygodniu poznałyście płeć swojego dziecka? – to jedno z częstszych pytań, jakie zadają sobie przyszłe mamy na forach internetowych. Czego się dowiadują? Tego, że choć jedna mama poznała płeć w pierwszym trymestrze ciąży, inna musiała czekać na tę informację niemalże do samego końca ciąży. Nie brakuje też historii, z których wynika, że płeć rozpoznana na etapie ciąży wcale nie zgadzała się z płcią po porodzie, a kompletowana miesiącami wyprawka okazywała się ostatecznie zupełnie nietrafiona. To jak to właściwie jest? Kiedy można poznać płeć dziecka w ciąży?

Kiedy można poznać płeć dziecka?

Odpowiedź jest jedna: to zależy, a czynników od których faktycznie jest zależna taka informacja istnieje naprawdę sporo. To w pierwszej kolejności faktyczny wiek ciąży i rozwój dziecka, jego ułożenie w czasie badania czy chociażby doświadczenie lekarza. Pierwsze próby ustalenia płci można podjąć około 16 tygodnia ciąży, kiedy narządy płciowe są już wystarczająco dobrze widoczne. Wprawdzie niektórzy lekarze starają się przewidzieć płeć jeszcze wcześniej (nawet około 12 tygodnia), ale określenie „przewidzieć” wydaje się być w tym wypadku trafione. To bardziej przewidywania niż faktyczne ustalenia i warto podchodzić do nich z ostrożnością, a już na pewno nie podejmować na ich podstawie żadnych decyzji (chociażby tych zakupowych).

Najbardziej wiarygodną odpowiedź na pytanie o płeć dziecka można usłyszeć w czasie badania połówkowego, czyli około 20 tygodnia ciąży

Rozwój maluszka jest już wtedy na tyle zaawansowany, że przy odpowiednim ułożeniu malca można określić płeć z dużą dozą pewności (dziecko musi być tak ułożone, by za pomocą ultradźwięków udało się wykonać przekrój podłużny w linii środkowej jego ciała).  Choć i na tym etapie istnieją czynniki, które mogą to zadanie utrudnić – to np. grubość ściany jamy brzusznej czy ilość płynu owodniowego.  Kiedy można poznać płeć dziecka w drugiej ciąży? Dokładanie tak samo, jak w przypadku pierwszej!

para trzymająca się za ręce

Płeć dziecka z USG – pewność czy przypuszczenia?

Zdecydowanie to drugie. Jak pokazują historie wielu mam, informacji o płci dziecka nigdy nie należy traktować jako pewnika, bez względu na moment ciąży, w którym zostanie podana. Zwłaszcza, jeśli owym pewnikiem ma być dziewczynka – to, że nie widać penisa wcale nie oznacza, że go tam nie ma. Co ciekawe, nawet jeśli lekarz zapewnia, że urodzić ma się chłopiec, warto zostawić sobie kilka procent niepewności – czasami lekarze mylą penisa z pępowiną. Czy nie ma więc innego sposobu na zdobycie pewności co do płci dziecka niż poczekanie do porodu? Czy można poznać płeć dziecka z krwi? Jest jeden sposób i można go zastosować już od 13 tygodnia ciąży, ale – uwaga – tylko w uzasadnionych przypadkach.

Mowa o amniopunkcji i badaniu kariotypu dziecka. W czasie tego badania pobiera się płyn owodniowy i bada DNA dziecka. Choć to badanie nie pozostawia wątpliwości co do płci, jest badaniem inwazyjnym w ciąży i wykonuje się je jedynie w uzasadnionych przypadkach – przy podejrzeniu wystąpienia nieprawidłowości u płodu. Podobnie jak badanie wolnego płodowego DNA (cffDNA, NIPT, NIFTY pro), które  – w przeciwieństwie do powyższego  – jest badaniem nieinwazyjnym, czyli w pełni bezpiecznym. Polega na analizie obecnego we krwi matki DNA płodu i można je wykonać już od 10 tygodnia ciąży. Badanie pozwala na wykrycie chromosomu Y, który odpowiada za płeć męską. Brak adnotacji o wykrytym chromosomie Y na wyniku świadczy o tym, że urodzi się dziewczynka.

para trzymająca się za ręce nad morzem

A może… niespodzianka?

Choć obecnie to rzadkość, nadal nieliczne pary decydują się na zachowanie informacji o płci dziecka w tajemnicy do momentu rozwiązania albo do ostatnich dni przed porodem. Wówczas informacja ogłaszana jest podczas tzw. Gender Reveal Party. Zarówno rodzice, jak i zaproszeni goście dowiadują się o płci nienarodzonego jeszcze dziecka w specjalnych, uroczystych okolicznościach, a następnie wspólnie celebrują tę chwilę. Świetny sposób na rozładowanie przedporodowego napięcia!

A jak było u was? Kiedy i w jaki sposób dowiedzieliście się o płci swojego dziecka?