Gender Reveal Party – przyjęcie z okazji ogłoszenia płci dziecka

W naszym kraju toruje sobie drogę kolejny typ przyjęcia związany z ciążą i narodzinami dziecka, a mianowicie – Gender Reveal Party!

balon z konfetti na gender reveal party


Podziel się na


Mamy już z jednej strony modę zza oceanu, czyli tzw. baby shower, a z drugiej – naszą swojską pępkówkę. Pierwsza impreza odbywa się niedługo przed urodzeniem dziecka, a druga – niedługo po tym wydarzeniu. Ale okazji do świętowania nigdy za wiele, prawda? Sprawdzamy, czym jest kolejna z imprez tego typu, czyli Gender Reveal Party.

Chłopiec czy dziewczynka

Przyszli rodzice w pierwszej kolejności czekają oczywiście na informacje o stanie zdrowia dziecka – czy wszystko jest w porządku, a maluch dobrze i zdrowo się rozwija. Drugą informacją wyczekiwaną z ogromną niecierpliwością jest ta o płci malucha. Zwykle mówi się „nieważne czy chłopiec czy dziewczynka – ważne, żeby było zdrowe”. I z pewnością tak właśnie jest – każdy zna priorytety. Ale to nie znaczy, że po cichu mama nie trzyma kciuków za to, żeby jako pierwszy urodził się synek, albo, że tata chciałby jednak, żeby na świat przyszła, po dwóch synkach, córeczka.

Ważna informacja

Płeć to, wbrew pozorom, bardzo ważna kwestia. Są oczywiście pary, które na jej poznanie czekają aż do samego porodu, jednak obecnie zdecydowana większość chce ją poznać jak najwcześniej. Dzięki temu wiadomo na co się nastawić, choćby na jaki kolor przemalować pokój, jakie ubranka kupować, czy kocyk ma być w kwiatki czy w samoloty… Niby błahe, niby nieistotne, ale to ważna część przygotowań na powitanie nowego członka rodziny.

Impreza z okazji poznania płci

Gender Reveal Party to nic innego, jak impreza organizowana z okazji ujawnienia płci dziecka. Ale ma to być niespodzianka nie tylko dla zaproszonych gości, ale także dla… rodziców! Mają dowiedzieć się, czy na świat przyjdzie chłopiec czy dziewczynka w specjalnych, uroczystych okolicznościach. Sam moment „ujawnienia” jest zwykle bardzo podniosły i symboliczny. Jak może wyglądać?

Mama i Tata mogą wspólnie np. przekroić tort i jeśli w środku masa będzie niebieska – to oznacza chłopca, a jeśli różowa – dziewczynkę. Inne opcje to m.in. przebicie balonika, otwarcie paczki z gadżetami sugerującymi płeć, zapalenie lampek w jednym kolorze… Pomysły mogą być proste albo zupełnie szalone, ograniczeniem jest tylko kreatywność i dostępne zasoby.

Gender Reveal Party to impreza organizowana z okazji ujawnienia płci dziecka.

dwie przyjaciółki na imprezie

Tajne przez poufne

Najważniejsza jest wizyta u lekarza, kiedy podczas USG potwierdza płeć dziecka (ważne, żeby była to już informacja jak najbardziej pewna!). Należy się z nim umówić, że niczego nie wyjawi, a informację zapisze na kartce. Kartkę lepiej, dla pewności, włożyć do koperty.

Jeśli wyjawienie płci ma się odbyć poprzez rozkrojenie tortu, informację można przekazać w cukierni pokazując odpowiedniej osobie kartkę z zapisaną płcią i tłumacząc o co chodzi. Wypiek na zewnątrz powinien być neutralny albo też – tradycyjnie – w barwach różowych i błękitnych. Cukiernik ma zadbać o to, by rodzice odkryli płeć dopiero w momencie rozkrojenia tortu. To musi być niespodzianka!

Jak urządzić Gender Reveal Party

Gender Reveal Party to w zasadzie „zwyczajna” impreza, której momentem kulminacyjnym jest, oczywiście, wyjawienie płci. Nie wymaga takich przygotowań jak czasem Baby Shower. Jak się do niej przygotować?

  • Choć zabawy nie są tak ważne jak podczas Baby Shower, można pokusić się o zgadywanie płci malucha – każdy pisze, co obstawia, a następnie, po ujawnieniu prawdy, zwycięzcy otrzymują małe upominki (lub też jeden z nich – wylosowany spośród tych, którzy trafnie odgadli).
  • Miejsce, w którym odbywa się wydarzenie jest najczęściej odpowiednio, tematycznie udekorowane – zwykle dominują dwa kolory, czyli niebieski i różowy.
  • Przekąski mogą także kojarzyć się z tematyką płci, a więc mieć podobne kolory do wystroju, ciekawym pomysłem są ciasteczka np. w kształcie samochodzików i lalek.
  • Prezenty nie stanowią istotnej, czy też wymaganej części Gender Reveal Party (w odróżnieniu od Baby Shower), a jeśli ktoś chce obdarować parę (a raczej – maluszka), zwykle wybiera coś neutralnego płciowo.
niebieski tort