Gadżety mamy: torby do zadań specjalnych

Torba to najlepszy przyjaciel każdej mamy. Do dobrze wybranej, pojemnej torby zmieści się… właściwie wszystko.

mama z plecakiem z dzieckiem na spacerze


Podziel się na


Torba – gadżet konieczny

Oczywiście powyższe stwierdzenie należy traktować z lekkim przymrużeniem oka. Nie ma takiego przymusu, aby każda młoda mama zaopatrzyła się w torbę. Jednak o ile na rynku istnieje wiele niepotrzebnych gadżetów, które mają tylko napełniać kieszeń producentowi i nie przynosić konsumentom prawie żadnej realnej korzyści, o tyle torba jest rzeczywiście potrzebnym i bardzo pomocnym „narzędziem”.

Dobrej jakości, pojemna i rozsądnie wybrana będzie najlepszym pomocnikiem i posłuży przez lata. Warto się w nią zaopatrzyć i wybrać taką, która najlepiej wpasuje się w nasze potrzeby. Na szczęście producenci wręcz prześcigają się w podstawianiu nam pod nos coraz to nowszych i, teoretycznie, lepszych modeli.

Dla mamy i do wózka

Trzeba w tym miejscu dokonać rozróżnienia – istnieją, ogólnie ujmując, trzy rodzaje toreb:

 • specjalne torby dla mamy, które mają ładnie wyglądać, przypominać zwykłą damską torebkę, mieć mnóstwo przegródek, mogą być noszone za uchwyt, na długim bądź krótkim pasku, są mniejsze, zgrabniejsze, można w nich nosić najbardziej niezbędne rzeczy;
 • torby mocowane do wózka są większe, bardziej pojemne;
 • torby 2 w 1 czyli takie, które mogą być zarówno noszone przez mamę, jak i przyczepiane do wózka.

Na początku dobrze zastanowić się, który rodzaj jest nam potrzebny.

rodzina na spacerze w mieście

Jaka powinna być idealna torba dla mamy/do wózka?

Wybierając torbę dla siebie warto poświęcić nieco więcej czasu na rozejrzenie się i poszukiwania. Nie chcemy przecież, żeby zakup, bądź co bądź dość istotny i często wcale nie tak tani, okazał się nietrafiony. Dobra torba absolutnie powinna być:

 • pojemna – czasem musi pomieścić naprawdę sporo różnego rodzaju przedmiotów – zabawki, pieluszki, jedzenie dla malucha, ubranka itp., niezależnie od tego czy będzie to torba dla mamy czy taka do wózka,
 • łatwa do czyszczenia – na pewno nie raz zdarzy się, że czymś niechcący się zabrudzi, warto więc zadbać o to, aby pozbycie się plam nie było bardzo problematyczne,
 • wygodna w użyciu, czyli mieć sporo kieszeni o różnych wielkościach – do niektórych można włożyć chusteczki, do innych pieluszki, do najmniejszych drobiazgi – dzięki nim szukanie tego, czego aktualnie potrzebujemy będzie naprawdę proste,
 • wytrzymała – ta torba przejdzie na pewno wiele, musi być więc wykonana z dobrych, mocnych materiałów.

Zadania specjalne

Toreb na rynku jest całe mnóstwo. Wybierając swoją, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wyżej wymienione „podstawy” – te cechy nasz gadżet powinien spełniać. Dodatkowe udogodnienia, które nam zapewni zależą już od naszych preferencji. Jakie „zadania specjalne” może spełniać?

 • ochrona smoczka – niektóre torby mają specjalny pojemnik czy też przegródkę na smoczek. Jeśli szczególnie zależy nam na tym, aby się nie zgubił i nie zabrudził, warto poszukać takiej torby.
 • trzymanie ciepła butelki – to bardzo ciekawa i przydatna funkcjonalność. Jeśli chcemy, aby jedzenie, zabierane dla malucha np. na spacer nie wystygło, warto rozejrzeć się za torbą posiadającą specjalną termoizolacyjną przegródkę na butelkę. Będzie trzymała ciepło nawet 4 godziny.
 • możliwość przewijania wszędzie – każda mama małego dziecka wie, że sytuacja, w której trzeba będzie natychmiast przewinąć malucha może się wydarzyć zawsze i w każdych okolicznościach. Wtedy bardzo przydaje się torba, która ma wszyty składany przewijak – podkład, na którym można położyć dziecko wszędzie i przewinąć je spokojnie.
 • uniwersalność – pod tym pojęciem kryje się zadanie polegające na możliwości używania danej torby na różne sposoby. Niektóre modele można zarówno nosić w ręce, na ramieniu na długim pasku, jak i przypiąć do wózka. To dobre rozwiązanie jeśli nie chcemy mieć osobnej do noszenia, a osobnej do wózka. Taka torba posiada zazwyczaj odpinany, długi pasek, krótkie rączki i specjalne mocowania, dzięki którym łatwo przytwierdzimy ją do wózka.