Większość mam wypatruje go z utęsknieniem. Tym bardziej niepokoi je fakt, kiedy brzuszek – mimo kolejnych tygodni ciąży, nie chce się zaokrąglić.
Mały brzuch w ciąży jest rzeczą, którą większość z mam wypatruje z utęsknieniem. Tym bardziej niepokoi fakt, kiedy brzuszek w ciąży – mimo kolejnych tygodni, nie chce się zaokrąglić. Wiele mam na tym etapie zadaje sobie pytanie: dlaczego nie rośnie mi brzuch w ciąży? Kiedy widać brzuch w ciąży u szczupłej osoby? A jak rośnie brzuch w ciąży u puszystych przyszłych mam? Sprawdzamy!
Mały brzuch w ciąży – po jakim czasie widać brzuch ciążowy?
Nikogo zapewne nie zdziwi, jeśli powiemy, że prawidłowy przyrost masy w ciąży i powiększanie się brzuszka w ciąży to kwestia bardzo indywidualna. Wystarczy przejrzeć internetowe fora, by przekonać się, że praktycznie każda mama ma inne doświadczenia w tym zakresie! Podczas gdy jedna już w 12. tygodniu ciąży mogła się „poszczycić” pięcioma kilogramami na plus, druga nie przytyła w tym czasie ani grama – a wręcz straciła na wadze i wciąż pytała: dlaczego nie rośnie mi brzuch w ciąży.
Podczas gdy jedna zakończyła ciążową przygodę z 20-oma kilogramami szczęścia, inna wylądowała na porodówce zaledwie 8 kilogramów cięższa niż przed zajściem w ciążę. I wszystkie są obecnie mamami zdrowych, dorodnych bobasów! Jedno jest więc pewne – w tej akurat kwestii nie ma kompletnie żadnej reguły.
Brzuszek w ciąży, czyli prawidłowy przyrost masy w ciąży
Są jednak zalecenia, o których warto wiedzieć. Mówią one, ile „mniej więcej” przybiera na wadze przeciętna ciężarna i ile „dobrze by było” przytyć w tym czasie, by zagwarantować swojemu maleństwu optymalne warunki rozwoju.
- Ile się tyje w 1 trymestrze ciąży? W pierwszym trymestrze większość przyszłych mam tyje niewiele, bo zaledwie 1 do 2. kilogramów. Co ciekawe, wiele ciężarnych w tym okresie nie tyje w ogóle, a może nawet tracić na wadze (winne są temu z reguły intensywne wymioty). tym właśnie okresie może, ale nie musi, być już widoczny mały brzuch w ciąży.
- Ile się tyje w 2 trymestrze ciąży? W drugim trymestrze maluszek nieco „przyspiesza”, obciążając mamę dodatkowymi 5-6-oma kilogramami.
- Ile się tyje w 3 trymestrze ciąży? W trzecim trymestrze waga rośnie przeciętnie o kolejne 5 kilogramów, przy czym największy przyrost obserwuje się z reguły między 20. a 30. tygodniem. Po 36. tygodniu waga często się zatrzymuje, a niektóre mamy obserwują wręcz lekki spadek masy w tym okresie.
BMI a ciąża – czy mały brzuch w ciąży to duży problem?
Zauważmy jednak, że oprócz wspomnianych zaleceń, ważny jest jeszcze BMI w ciąży (ang. Body Mass Index), czyli wskaźnik informujący, czy nasza waga ciała jest prawidłowa przy uwzględnieniu naszego wzrostu. W zależności od tego, ile wynosi nasze BMI, inne będą zalecenia co do wagi, jaką powinnyśmy osiągnąć w czasie ciąży. Kalkulator przyrostu wagi w ciąży, dzięki któremu możemy obliczyć, jaką orientacyjnie wagę osiągniemy w tym szczególnym okresie, bazuje właśnie na tym czynniku.
BMI a ciąża jest proste do obliczenia! Wystarczy podać swoją wagę sprzed ciąży i wzrost, a kalkulator obliczy nam, jaką przypuszczalną wagę osiągniemy pod koniec dziewiątego miesiąca (a dokładnie – jaką powinnyśmy osiągnąć).
Przeciętna kobieta w ciąży przybiera na wadze około 10-12 kilogramów. W przypadku wcześniejszej niedowagi ta liczba powinna odpowiednio wzrosnąć, zaś w przypadku nadwagi – zmniejszyć się. Przy BMI poniżej 20. można sobie pozwolić na przybranie 16-17 kilogramów, przy większym niż 25 lepiej nie przytyć więcej niż 7, do maksymalnie 10. kilogramów.
Kiedy najbardziej rośnie brzuch w ciąży?
Oczywiście żadna z nas nie chciałaby przytyć w ciąży zbyt dużo, ale nie ma co ukrywać – trudno w pełni poczuć się przyszłą mamusią, kiedy brzuszek w ciąży za nic w świecie nie chce zdradzić otoczeniu swojej zawartości:
Koleżanki raz po raz proponują nam drinka, a szwagierka pyta, czy stosujemy odchudzającą dietę.
Bez paniki. Powinnaś wiedzieć, że większość przyszłych mam w pierwszym trymestrze z powodzeniem mieści się w swoje ciuchy i nie ma u nich widocznego małego brzucha w ciąży. A o ich stanie wiedzą wyłącznie ich najbliżsi (i to wyłącznie ci, którym zdecydowały się o niej powiedzieć). To zupełnie normalne! Zresztą – wrażenie, że nic się nie zmieniło, to wyłącznie pozory – w ciele przyszłej mamusi dokonuje się w tym czasie istna rewolucja: narządy zaczynają się przemieszczać, by zrobić miejsce dla rosnącej macicy.
Ucisk w podbrzuszu w ciąży
Ucisk w podbrzuszu w ciąży wiele przyszłych mam zaczyna odczuwać dopiero początkiem drugiego trymestru. Najpierw zaokrąglenie pojawia się poniżej brzucha, nieco nad spojeniem łonowym. Ale i tę zmianę trudno nazwać radykalną – większość ciężarnych jeszcze w połowie ciąży „narzeka” na mały brzuch w ciąży. A utwierdza ich w tym przekonaniu fakt, że nikt się jakoś nie kwapi, by przepuszczać je w kolejce czy ustępować miejsca w autobusie… Trudno się dziwić – w okolicach 20. tyg dziecko waży zazwyczaj zaledwie 300-400 gramów!
Brzuszek w ciąży
Jak już zostało wspomniane wyżej, największy przyrost wagi – a co za tym idzie – największą zmianę w wyglądzie, obserwujemy pomiędzy 20. a 30. tygodniem ciąży. Brzuszek w ciąży nie tylko rośnie, ale i „przesuwa się” w górę – pozostanie w tym miejscu już przez całą ciążę, by obniżyć się tuż przed porodem, dając mamie sygnał, że pora powoli przygotować się na wielkie wydarzenie.
Kiedy w ciąży rośnie brzuch? To zależy również od budowy przyszłej mamy!
Większość obaw i pytań o mały brzuch w ciąży jest bezzasadna i ulega rozwianiu właśnie po 20. tygodniu ciąży. Co jednak robić, jeśli i na tym etapie brzuszek nadal się ukrywa, a przyszła mama wciąż pyta:
Kiedy w ciąży rośnie brzuch?
Kiedy widać brzuch w ciąży u szczupłej?
„Winne” temu mogą być silne, dobrze wyćwiczone mięśnie, które znacznie lepiej radzą sobie z podtrzymywaniem rosnącej macicy – jeśli jesteś wysportowana i dbasz o kondycję na co dzień, twój brzuszek faktycznie może się nieco „ociągać”. Inaczej wygląda również brzuszek w ciąży u osób szczupłych.
Jak rośnie brzuch w ciąży u puszystych?
Jak rośnie brzuch w ciąży u puszystych przyszłych mam? Brzuszek w ciąży wyda się mniejszy paniom o bardziej obfitych kształtach – „wtopi” się niejako w resztę ciała i będzie mniej widoczny. Panie z nadwagą mogą ukrywać swoją ciążę nawet do trzeciego trymestru!
Pamiętaj jednak, że nawet, jeśli nie dotyczy cię żadne z powyższych wytłumaczeń, a mimo upływu czasu twój brzuszek nadal zdaje się nie rosnąć, prawdopodobieństwo, że dzieje się coś złego jest naprawdę niewielkie. Każdy organizm jest inny, każdy inaczej reaguje na ciążowe zmiany. Nie ma sensu porównywać się do koleżanki, szwagierki ani nawet siostry.
Gdy nie rośnie brzuch w ciąży – skonsultuj obawy z lekarzem prowadzącym
Zbyt mały brzuch w ciąży w stosunku do etapu, w jakim przyszła mama się znajduje, może być efektem źle wyliczonego terminu ciąży. W skrajnych przypadkach mały brzuszek może świadczyć o zbyt niskiej masie ciała dziecka lub za małej ilości wód płodowych. Mamy wówczas do czynienia z tzw. małowodziem. W takim przypadku oprócz niewielkich rozmiarów brzucha, przyszłą mamę powinien zaalarmować mały przyrost wagi oraz upławy.
Na szczęście w dzisiejszych czasach lekarze prowadzący ciążę życzą sobie widzieć przyszłą mamę nie rzadziej niż raz na 3-4 tygodnie. Dzięki temu mogą kontrolować prawidłowy przyrost masy w ciąży i monitorować wielkość ciążowego brzuszka, a jeśli mają jakiekolwiek podejrzenia – na bieżąco zlecać odpowiednie badania.
Dowiedz się także: