Od ułożenia płodu w dużej mierze zależy to, w jaki sposób Twoje dziecko przyjdzie na świat. Co ono oznacza?
Mówiąc o ułożeniu płodu w brzuchu mamy, mówimy o czterech podstawowych parametrach. Są to położenie, ułożenie płodu, ustawienie i wstawianie się główki. Specjalnie dla wszystkich przyszłych mam wyjaśniamy, co oznaczają te pojęcia. Ułożenie dziecka w brzuchu wpływa na to, w jaki sposób Twoje dziecko przyjdzie na świat.
Ułożenie dziecka w brzuchu – ułożenie płodu
Ułożenie dziecka w brzuchu to stosunek poszczególnych, drobnych części płodu względem siebie. Określa ona zatem, jak układa się płód w macicy. Wyróżnia się ułożenie takich części ciała dziecka, jak: główka, nóżki i rączki. Najważniejsze oczywiście jest określenie ustawienia główki w stosunku do tułowia podczas jej porodu. Podczas wstawiania się prawidłowe ułożenie główki to maksymalne możliwe przygięcie bródki do klatki piersiowej.
Ułożenie dziecka w brzuchu a położenie płodu?
Położenie dziecka w brzuchu odnosi się do tego, w jaki sposób ułożone jest dziecko znajdujące się w macicy matki w okresie przed porodem. Położenie dziecka w brzuchu to stosunek długiej osi płodu do długiej osi macicy. Innymi słowy, położenie płodu informuje nas, czy w macicy mamy do czynienia z płodem położonym poprzecznie, podłużnie (równolegle) czy skośne.
- Położenie poprzeczne płodu to sytuacja, w której ciało dziecka leży w macicy matki w położeniu bocznym, co oznacza, że nie jest ono skierowane ani główką, ani kończynami w dół (położenie główkowe lub położenie płodu miednicowe).
- Położenie podłużne płodu to typowe i preferowane położenie dziecka w macicy matki przed porodem. Oznacza to, że główka dziecka jest skierowana w dół, w stronę ujścia macicy, a stopki w górę, w kierunku żebra (np. położenie płodu podłużne miednicowe).
- Położenie skośne płodu to sytuacja, w której główka dziecka nie znajduje się w dolnej części macicy (położenie główkowe) ani też nie jest skierowana w górę (położenie miednicowe), ale jest umiejscowiona pod kątem w stosunku do osi macicy.
Ułożenie dziecka w brzuchu a ustawienie płodu?
Ustawienie płodu to to relacja pewnych części płodu do macicy. Głównie chodzi o ustawienie grzbietu i główki dziecka. Grzbiet może być (przy położeniu podłużnym) po lewej lub prawej stronie macicy.
O położeniu lewym mówimy wtedy, gdy grzbiet znajduje się po lewej stronie macicy. Nazywamy to ustawienie jako I. Gdy grzbiet dziecka znajduje się po prawej stronie nazywamy to ustawienie prawym lub II. Ponieważ nie mówi się „położenie podłużne, ustawienie grzbiet po lewej” tylko skraca się nazwę, mówiąc „położenie lewe” (oznacza to, że dziecko jest w położeniu podłużnym z grzbietem po lewej stronie).
Jest to relacja pewnych części płodu do macicy. Głównie chodzi o ustawienie grzbietu i główki dziecka. Grzbiet może być (przy położeniu podłużnym) po lewej lub prawej stronie macicy. O położeniu lewym mówimy wtedy, gdy grzbiet znajduje się po lewej stronie macicy. Nazywamy to ustawienie jako I. Gdy grzbiet dziecka znajduje się po prawej stronie nazywamy to ustawienie prawym lub II. Ponieważ nie mówi się „położenie podłużne, ustawienie grzbiet po lewej” tylko skraca się nazwę, mówiąc „położenie lewe” (oznacza to, że dziecko jest w położeniu podłużnym z grzbietem po lewej stronie).
Ułożenie dziecka w brzuchu – wstawianie się główki
Wstawianie się główki to stosunek części przodującej, a więc tej, która zostanie pierwsza urodzona (w około 98% przypadków jest to oczywiście główka) do kanału rodnego. Wstawiającym się jest ten fragment, na który podczas badania położniczego przez pochwę natrafia palec badającego.
Ułożenie dziecka w brzuchu – prawidłowe ułożenie dziecka do porodu
W większości przypadków, prawidłowe ułożenie dziecka w brzuchu oznacza, że główka dziecka znajduje się w dolnej części macicy, a stopki są skierowane w kierunku góry. Prawidłowe położenie główkowe jest najczęstszym i najbardziej preferowanym położeniem dla porodu. Jest to korzystne, ponieważ umożliwia łatwiejszy i bardziej naturalny proces porodu przez kanał rodny matki.
Na 100 kobiet w ciąży, u 99 płód znajduje się w ułożeniu podłużnym (równoległym) a jeden w poprzecznym (poród drogą cięcia cesarskiego). Na 99 kobiet, u których płód jest w ułożeniu podłużnym, u 94 przoduje główka, a u 5 miednica. Zatem na 99 porodów w 94 występuje ułożenie płodu podłużne główkowe, a w pięciu przypadkach – położenie miednicowe.
Ułożenie dziecka to ważna kwestia! Jeśli dziecko znajduje się w nieprawidłowym położeniu, może to prowadzić do komplikacji podczas porodu, dlatego lekarze często monitorują położenie dziecka za pomocą ultrasonografii w trakcie ciąży. W niektórych przypadkach, gdy dziecko nie zmienia swojego położenia w odpowiednim czasie, może być zalecana cesarskie cięcie lub inna interwencja medyczna.