W którym tygodniu ciąży będziesz mogła poznać płeć dziecka?

Coraz mniej przyszłych rodziców decyduje się poczekać z informacją o płci dziecka do samego porodu. Kiedy można poznać płeć dziecka?

dziecko trzyma grzechotkę


Podziel się na


Większość woli się przygotować – zarówno psychicznie, jak i „materialnie” na to, że ich maluszek będzie chłopcem lub dziewczynką. Kiedy najwcześniej można się spodziewać takiej informacji?

Jak w większości kwestiach: to zależy. Od wielu czynników, jak chociażby sposób ułożenia malca w matczynym brzuchu, jakość sprzętu ultrasanograficznego czy też chociażby – doświadczenie samego lekarza. Mimo więc tego, że decyzja o płci naszego dziecka zapada już w momencie zapłodnienia, my przed jej poznaniem musimy uzbroić się w sporą dawkę cierpliwości.

Pierwsze spekulacje

Oczywiście te „nasze” pojawiają się już na samym początku ciąży (bo przyszła mamusia wygląda kwitnąco, bo ma ochotę na słodkie, bo brzuszek jest taki jakiś trójkątny…), jednak lekarz może nam przekazać swoje pierwsze przypuszczenia dopiero około 12 tygodnia. W tym bowiem czasie organy płciowe (czyli w okresie płodowym jedyny wyróżnik płci) są już wykształcone. Narządy męskie formują się jako pierwsze – około 7 – 9 tygodnia, żeńskie zaczynają się wykształcać około tydzień, dwa tygodnie później. Często jednak okazują się na tyle trudne do rozpoznania, że lekarz nawet, jeśli podejrzewa płeć dziecka z dużym prawdopodobieństwem, woli poczekać z diagnozą do kolejnego badania.

wyprawka dla dziecka

To już pewne? Prawie…

Informacji graniczącej z pewnością można się spodziewać w okolicach 16 – 20 tygodnia. Szacuje się, że precyzja pomiaru dokonanego po 20 tygodniu jest naprawdę wysoka, bo sięga 95 do nawet 100%! Skąd jednak te 5 procent wątpliwości? Warto zauważyć, że brak członka wcale nie daje gwarancji, że maluszek to dziewczynka. Istnieje wiele czynników, które mogą utrudniać jego dojrzenie, jak chociażby grubość ściany jamy brzusznej, ilość płynu owodniowego, ułożenie maluszka (strategiczną częścią ciała prosto do monitora) czy układ pępowiny. Tym samym, niektóre przyszłe mamusie otrzymują informację o płci dziecka dopiero w okolicach 27 – 28 tygodnia…

Informacji o płci dziecka graniczącej z pewnością można się spodziewać w okolicach 16 – 20 tygodnia.

wyprawka dla dziecka

A jednak chłopiec?

A jednak, zdarza się i tak, że „pewna” informacja o płci przekazana przez lekarza, weryfikuje się dopiero w czasie narodzin. Mimo, że obecnie pomyłki takie zdarzają się raczej rzadko, trudno je całkowicie wykluczyć. Istnieje wprawdzie sposób, dający 100-procentową pewność, ale korzysta się z niego tylko w określonych wypadkach. Mowa o badaniu płynu owodniowego pobranego z macicy (takie badanie jest wykonywane np. w celu wykluczenia wad genetycznych u dziecka). W innym przypadku na wspomniane 100 procent – trzeba po prostu poczekać do porodu.

A Wy? Kiedy poznałyście informację o płci Waszego maluszka?