W którym tygodniu ciąży będziesz mogła poznać płeć dziecka?

Możliwość ustalenia płci dziecka w ciąży zależy od różnych czynników, w tym od metody diagnostycznej i indywidualnych uwarunkowań każdej ciąży.

kiedy można najwcześniej poznać płeć dziecka


Podziel się na


Coraz mniej przyszłych rodziców decyduje się poczekać z informacją o płci dziecka do samego porodu. Większość woli się przygotować – zarówno psychicznie, jak i „materialnie” na to, że ich maluszek będzie chłopcem lub dziewczynką. Kiedy najwcześniej można się spodziewać takiej informacji?

Jak w większości kwestiach: to zależy. Od wielu czynników, jak chociażby sposób ułożenia malca w matczynym brzuchu, jakość sprzętu ultrasanograficznego czy też chociażby – doświadczenie samego lekarza. Mimo więc tego, że decyzja o płci dziecka zapada już w momencie zapłodnienia, my przed jej poznaniem musimy uzbroić się w sporą dawkę cierpliwości.

Kiedy można najwcześniej poznać płeć dziecka?

Oczywiście te „nasze” pojawiają się już na samym początku ciąży (bo przyszła mamusia wygląda kwitnąco, bo ma ochotę na słodkie, bo brzuszek jest taki jakiś trójkątny…), jednak lekarz może nam przekazać swoje pierwsze przypuszczenia dopiero około 12 tygodnia. W tym bowiem czasie organy płciowe (czyli w okresie płodowym jedyny wyróżnik płci) są już wykształcone. Narządy męskie formują się jako pierwsze – około 7 – 9 tygodnia, żeńskie zaczynają się wykształcać około tydzień, dwa tygodnie później. Często jednak okazują się na tyle trudne do rozpoznania, że lekarz nawet, jeśli podejrzewa płeć dziecka z dużym prawdopodobieństwem, woli poczekać z diagnozą do kolejnego badania prenatalnego.

kiedy najwcześniej można poznać płeć dziecka

 

Kiedy płeć dziecka jest już pewna?

Informacji graniczącej z pewnością można się spodziewać w okolicach 16 – 20 tygodnia. Szacuje się, że precyzja pomiaru dokonanego po 20 tygodniu jest naprawdę wysoka, bo sięga 95 do nawet 100%! Skąd jednak te 5 procent wątpliwości? Warto zauważyć, że brak członka wcale nie daje gwarancji, że maluszek to dziewczynka.

Istnieje wiele czynników, które mogą utrudniać jego dojrzenie, jak chociażby grubość ściany jamy brzusznej, ilość płynu owodniowego, ułożenie maluszka (strategiczną częścią ciała prosto do monitora) czy układ pępowiny. Tym samym, niektóre przyszłe mamusie otrzymują informację o płci dziecka dopiero w okolicach 27 – 28 tygodnia ciąży…

Informacji o płci dziecka graniczącej z pewnością można się spodziewać w okolicach 16 – 20 tygodnia.

kalkulator płci dziecka

 

Chłopiec czy dziewczynka?

A jednak, zdarza się i tak, że „pewna” informacja o płci przekazana przez lekarza, weryfikuje się dopiero w czasie narodzin. Mimo, że obecnie pomyłki takie zdarzają się raczej rzadko, trudno je całkowicie wykluczyć. Istnieje wprawdzie sposób, dający 100-procentową pewność, ale korzysta się z niego tylko w określonych wypadkach. Mowa o badaniu płynu owodniowego pobranego z macicy (takie badanie jest wykonywane np. w celu wykluczenia wad genetycznych u dziecka). W innym przypadku na wspomniane 100 procent – trzeba po prostu poczekać do porodu.

Warto zauważyć, że możliwość ustalenia płci dziecka może być również uzależniona od pozycji i ruchów dziecka podczas badania ultrasonograficznego oraz od innych czynników, takich jak ilość płynu owodniowego czy anatomia macicy. W każdym przypadku najlepiej skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę, który może zalecić odpowiednią metodę diagnostyczną z uwzględnieniem indywidualnych okoliczności i potrzeb pacjentki.

A Wy? Kiedy poznałyście informację o płci Waszego maluszka?