6 filmów i bajek, które musisz obejrzeć razem z dzieckiem

Wybraliśmy dla was kilka bajek, które warto obejrzeć ze swoją pociechą. Widzieliście?

animacja


Podziel się na


Wiele filmów dla dzieci niesie ze sobą naprawdę mądry, ale jednocześnie głęboki przekaz – maluchom trudno do niego dotrzeć samodzielnie.

Jeśli pozwalamy naszym dzieciom – zwłaszcza tym młodszym – na oglądanie bajek, powinniśmy je oglądać wraz z nimi. Po co? Po pierwsze po to, żeby wiedzieć, jakimi wydarzeniami i emocjami żyje wówczas mały człowiek, po drugie zaś po to, by w razie potrzeby na bieżąco rozwiewać rodzące się u niego wątpliwości – odpowiadać na pytania, dopowiadać niedopowiedzenia. Wówczas bajka nie będzie jedynie „zapełniaczem czasu”, ale mądrą lekcją, z której dziecko wyniesie jak najwięcej.

1. Kraina lodu

To – wbrew przekonaniu niektórych – pozycja nie tylko dla dziewczynek. Cudowna animacja Disneya nie bez przyczyny zawładnęła sercami dzieci – i dorosłych – na całym świecie. Bohaterkami opowieści są dwie siostry, księżniczki Anna i Elsa. Starsza z nich posiada dar zamrażania, który z czasem staje się dla niej przekleństwem. Młodsza, ryzykując życiem, decyduje się pomóc siostrze i królestwu, które zostało przez nią skute lodem.

Film – bo mimo animowanej formy, trudno nazwać „Krainę…” bajką, mówi o miłości, przyjaźni, odwadze, poświęceniu. Zachwyca nie tylko mądrym scenariuszem, ale także świetnie zarysowanymi postaciami, humorystycznymi dialogami, wspaniałą grafiką i cudownymi piosenkami, które szybko wpadają w ucho. I zostają na długo… :)

2. Mój brat niedźwiedź

Tutaj również będzie o miłości – tym razem braterskiej. Bajka oparta na legendzie indiańskiej przedstawia historię młodego chłopca, który za sprawą magicznego zaklęcia zostaje zmieniony w niedźwiedzia. Przerażony niecodzienną sytuacją musi nauczyć się żyć na nowo. Z czasem zaprzyjaźnia się z uroczym, pełnym dobroci niedźwiadkiem grizzly o imieniu Koda. Obydwaj wyruszają w pełną niebezpiecznych przygód podróż w nieznane. Film opowiada o oddaniu, poświęceniu, bezgranicznej wierze i miłości. Jest tu także mowa o dorastaniu, dokonywaniu wyborów, budowaniu relacji. Przepiękna, pełna barwnych przygód i pozytywnych emocji opowieść dla dzieci i dorosłych, która mówi przede wszystkim o istocie odkrywania samego siebie. Bawi i wzrusza do łez.

3. Odlot

Jaki tytuł, taki film. Niezwykła historia przyjaźni starszego człowieka z chłopcem. Głównymi bohaterami opowieści są 70-letni Carl, który po śmierci żony decyduje się spełnić ich wspólne marzenie oraz 8-letni skaut, który staje się przypadkowym towarzyszem jego drogi. Mężczyzna zamienia swój dom w statek powietrzny z balonami i odlatuje do Ameryki Południowej, by postawić tam dom nad wodospadem. Film udowadnia przede wszystkim, że w przypadku przyjaźni nie ma granic wiekowych i że warto dołożyć wszelkich starań, by spełnić swoje najskrytsze pragnienia. Urocza opowieść o budowaniu więzi i wartościach rodzinnych.

Niesamowita grafika, świetne dialogi, ciekawa akcja i dużo humoru sprawiają, że to nie tylko dobra bajka dla dzieci, ale i ciekawy film dla dorosłych. Dla młodszych widzów to przede wszystkim dużo zabawy i śmiechu, dla starszych – spora dawka egzystencjalnych problemów, która skłania do refleksji nad życiem.

4. Dobry dinozaur

Piękna i wzruszająca opowieść o alternatywnej rzeczywistości, w której kometa odpowiedzialna za wymarcie dinozaurów nie trafiła w Ziemię. W filmowym świecie zostały zamienione role ludzi i dinozaurów. To nieoczekiwana wizja świata, gdzie „człowieki” są daleko w ewolucji za dinozaurami. Rodzina Arlo – małego dinozaura ma własne gospodarstwo, którego plony podjada mały jaskiniowiec Bąbel. Młody dinozaur zaprzyjaźnia się z dzikim chłopcem po tym, jak ten pomaga mu wrócić do rodzinnego domu, od którego oddalił się, wpadając do rzeki.

Opowieść przepełniona jest inteligentnym humorem, ciekawymi przygodami i pięknymi krajobrazami, a sam pomysł na uczynienie z człowieka nieokrzesanego przyjaciela dinozaura – okazuje się być strzałem w dziesiątkę.

5. Madagaskar

Niezapomniana zabawa dla całej rodziny – rozśmieszy i wciągnie nawet najbardziej opornych. Film przedstawia historię czterech zwierząt z zoo – lwa, zebry, żyrafy i hipopotamicy. Czwórka przyjaciół wiedzie tam spokojne i dostatnie życie, jednak kiedy nadarza się okazja do poznania świata poza klatką, zwierzęta decydują się z niej skorzystać.

Cztery zabawne pingwiny właśnie opracowują plan ucieczki z zoo. Jeden z przyjaciół postanawia do nich dołączyć, a jego towarzysze – jak to na prawdziwych przyjaciół przystało – nie mogą zostawić go samego. Splot następujących po sobie zdarzeń sprawia, że zwierzaki ostatecznie lądują na Madagaskarze. Film zapewnia przede wszystkim dużą dozę dobrego humoru, śmiechu i zabawy, ale w istocie to mądra i głęboka opowieść o prawdziwej przyjaźni, którą los często wystawia na próbę.

6. Król Lew

To trzeba zobaczyć i już. Można bez obaw stwierdzić, że Król Lew to dzieło ponadczasowe i nadal należy do czołówki filmów stworzonych przez studio Disneya. Bawi i uczy dzieci oraz dorosłych już ponad dwie dekady. Simba, młody lew jest prawowitym następcą tronu po swoim ojcu – królu Mufasie. Spadkobiercą tronu do tej pory był jednak Skaza – brat króla, który nie zamierza tak łatwo oddać należnej mu władzy. W wyniku podstępu, spisku i zdrady sprawia, że władza do niego powraca, a Simba zostaje wygnany. Pozostaje jednak wierny naukom swojego ojca i z pomocą nowopoznanych przyjaciół decyduje się podjąć walkę o odzyskanie dziedzictwa.

To wzruszająca i piękna historia, która pokazuje, że od przeszłości nie da się uciec – trzeba stawić jej czoła, ucząc się na własnych doświadczeniach. Namawia do tego, by zawsze być sobą i nie poddawać się mimo największych porażek. Film, na którym na pewno widziałeś. Teraz pora pokazać go dziecku.