Alergia na pieluszki

Co robić, kiedy maleństwo ma alergię na pieluszki?

noworodek leżący na boku alergia na pieluszki


Podziel się na


Spis treści
1. 
Alergia na pieluszki - jak rozpoznać?
2. 
Alergia na pieluszki - i co dalej?
3. 
Jak leczyć pieluszkowe uczulenie?

Zaopatrzyć się w zapas pieluch tetrowych i poradzić babci, jak przetrwać ten trudny okres czy jak najszybciej rozpocząć trening czystości?

Alergia na pieluszki – jak rozpoznać?

Wbrew przekonaniu niektórych rodziców to, że noworodek dobrze toleruje jednorazowe pieluszki wcale nie oznacza, że alergia na „pampersy” nie może pojawić się w późniejszym okresie. Może – w każdym innym momencie stosowania pieluszek, a szczególnie w okresie rozszerzania diety (wraz ze zmianą diety zmianom ulega także skład stolca i moczu, który może być dla niedojrzałej skóry bardziej drażniący niż do tej pory). Najbardziej narażone na pojawienie się dokuczliwej wysypki w okolicach podpieluszkowych są te maluszki, które cierpią na różnego rodzaju alergie pokarmowe.

Jak rozpoznać uczulenie na pieluszki? Bardzo łatwo. Objawy można zaobserwować zarówno na skórze, jak i w zachowaniu dziecka. Alergia na pieluszki objawia się zazwyczaj drobnymi czerwonymi krosteczkami w okolicach intymnych dziecka. Krostki te mogą swędzieć, a kontakt z uczulającym materiałem dodatkowo drażnić delikatną skórę, co powoduje, że dziecko staje się niespokojne, rozdrażnione, bardziej płaczliwe. Rozdrażnienie malca można także zauważyć w czasie zmiany pieluszki – dziecko pręży się, wije, płacze, ponieważ nawet pocieranie podrażnionej skóry nawilżaną chusteczką staje się dla niego nieprzyjemne.

nóżki niemowlaka

Alergia na pieluszki – i co dalej?

Pytanie, co teraz? Kupić zapas pieluch tetrowych i poradzić się babci, jak przetrwać ten trudny czas czy jak najszybciej rozpocząć trening czystości? To oczywiste, że jeśli chcemy ulżyć dziecku i pozbyć się objawów uczulenia, nie możemy nadal narażać jego skóry na kontakt z drażniącym materiałem – takie działanie co najwyżej pogłębiłoby istniejący problem. Pieluchy wielorazowe to oczywiście opcja najbezpieczniejsza, ale spokojnie – nie jedyna. W dzisiejszych czasach bez trudu znajdziemy w sklepach naturalne, ekologiczne pieluszki bambusowe, które – choć nieco droższe od tradycyjnych „pampersów”, nie drażnią delikatnej skóry dziecka (materiały pochodzenia naturalnego nie działają drażniąco na skórę).

Warto często zmieniać pieluszki i jak najczęściej wietrzyć pupę niemowlaka, np. po zmianie jednej pieluszki poczekać dłuższą chwilę z założeniem kolejnej – przyspiesza to gojenie się i regenerację podrażnionej skóry. Dobrym pomysłem jest chwilowa rezygnacja z chusteczek nawilżanych, które – choć najwygodniejsze przy pielęgnacji małej pupy, również mogą powodować podrażnienia. W zupełności wystarczy wacik z letnią, najlepiej przegotowaną wodą. Przed założeniem pieluszki skóra dziecka musi być dobrze osuszona, ponieważ wilgoć nie sprzyja gojeniu się ran.

Jak leczyć pieluszkowe uczulenie?

Wiemy już, co robić, by nie narażać dziecka na nasilenie zmian alergicznych. Pytanie, jak pozbyć się tych już istniejących. Istnieje wiele preparatów, które pomogą w walce z tego rodzaju uczuleniem, dlatego nie podamy wam konkretnej nazwy – najlepiej poradzić się w tej kwestii swojego pediatry lub farmaceuty w aptece (czasami lekarz zleca zrobienie określonej maści). Jeśli jednak zmiany są duże, warto by dziecko zobaczył pediatra, który najlepiej oceni, czy rzeczywiście mamy do czynienia z alergią. ) Wspólnie z lekarzem warto też przeanalizować dietę dziecka, bo – jak już zostało wspomniane – objawy skórne mogą być następstwem alergii pokarmowej.

niemowlak

Dobra wiadomość jest taka, że uczulenie na pieluszki nie zawsze oznacza konieczność rezygnacji ze zwykłych jednorazówek na korzyść tych ekologicznych (choć to oczywiście opcja najbezpieczniejsza). Niejednokrotnie bywa tak, że skóra dziecka reaguje alergicznie na pieluszki jednego producenta, podczas gdy pieluszki innej firmy nie działają na nią drażniąco (warto sprawdzać, jakie składniki zawierają materiały, z których produkowane są dane pieluszki). Co ciekawe, uczulenie może też wywołać nagła, radykalna zmiana jednego rodzaju pieluszek na inny. Podobnie jak przy zmianie mleka modyfikowanego, przy zmianie pieluszek warto to robić stopniowo – stosować nowy produkt naprzemiennie z dotychczasowym, by przyzwyczaić niedojrzałą skórę do zmiany.