Czy robisz to wchodząc do łóżka…? Higiena seksu

Sprawdźcie, czy przestrzegacie poniższych zasad, wchodząc i… wychodząc z łóżka!

para czyta w łóżku a higiena seksu


Podziel się na


Seks to zdrowie? Oczywiście, ale tylko wtedy, gdy będą mu towarzyszyć równie zdrowe nawyki. 

Higiena przed…

Każdy stosunek seksualny powinien poprzedzać prysznic. Nawet, jeśli prawidłowo dbamy o higienę miejsc intymnych, w ciągu dnia w tych okolicach gromadzi się szereg bakterii. Czy to znaczy, że ze spontanicznego seksu nici? Niekoniecznie. O ile pamiętamy, by regularnie podmywać miejsca intymne bądź używać nawilżanych chusteczek. W takim wypadku nie należy jednak zapominać o umyciu dłoni – stosunek seksualny często poprzedzają pieszczoty palcami oraz zadbaniu o higienę paznokci – należy regularnie je przycinać i wyrównywać, by nie spowodować okaleczenia partnera.

Czyste ręce są równie ważne w przypadku parterki, jak i partnera, który zakłada prezerwatywę. Przecież bakterie, które się na niej znajdą, szybko powędrują w okolice intymne kobiety… A co, jeśli w planach macie wspólną kąpiel lub prysznic? Czy wówczas mycie przed również jest konieczne? Nie, po prostu nie zaczynajcie stosunku zaraz po wejściu do wanny/kabiny. Najpierw opłukajcie się nawzajem wodą, najlepiej z dodatkiem kosmetyku myjącego – przecież to doskonały sposób na grę wstępną, a całą zabawę zakończcie – ponownym prysznicem.

…i po!

Namiętne igraszki, a zaraz po nich – zaśnięcie w czułych objęciach. Niestety, taki scenariusz tylko w filmach. Po każdym stosunku seksualnym zaleca się bowiem oddanie moczu, by usunąć bakterie z cewki moczowej oraz umycie miejsc intymnych w ciepłej, ale nie gorącej wodzie z dodatkiem emulsji do higieny intymnej. Na szczególną uwagę zasługuje higiena w sytuacji, kiedy kobieta jest w trakcie miesiączki. Jeśli para zdecyduje się na współżycie, wówczas należy pamiętać o zabezpieczeniu łózka np. ręcznikiem oraz wzięcia prysznica jak najszybciej po zakończeniu stosunku – w tym czasie ryzyko infekcji intymnej wzrasta dwukrotnie. Prysznic jest oczywiście wskazany w przypadku obojga partnerów.

Niektórym osobom wydaje się, że pójście do łazienki zaraz po stosunku jest „nieromantyczne”. Pytanie, czy bardziej romantyczne jest zasypianie bez prysznica i w nieświeżej pościeli…

kobieta leżąca w łóżku

Oprócz oczywistych względów, które wymuszają od nas zadbania o higienę po seksie, dochodzi też przecież fakt, że w czasie zbliżenia wzmaga się proces pocenia organizmu. Warto też przy tym pamiętać o regularnej wymianie ręczników – nie należy używać ich dłużej niż przez tydzień, a te, stosowane do higieny intymnej – jeszcze krócej. Jeśli zachodzi taka potrzeba, po stosunku należy wymienić również bieliznę.

Seksowe warunki

Równie ważne dla zdrowia intymnego jest stworzenie „seksownych warunków”. I mimo, że większość z nas rozumie pod tym pojęciem nastrojowe światło, zapalone świece czy aranżację sypialni, nie mniej ważna jest świeża pościel, czyste prześcieradło i – powietrze. Duszna, niewywietrzona sypialnia, poplamione prześcieradło, niezmieniona od miesiąca pościel – takie warunki nie tylko zniechęcają do miłosnych uniesień, co niosą ze sobą niebezpieczeństwo zakażenia infekcją intymną.

O warunki warto zadbać także, jeśli kochamy się poza sypialnią. Pewnie, że seks na tylnym siedzeniu samochodu to świetna sprawa, ale jeśli będziemy mieć pod ręką coś, co na nie położymy, by uniknąć kontaktu z bateriami – wcale nie straci swojej rangi. Także w sytuacji, gdy mamy w planach seks w wannie, warto ją wcześniej dokładnie wyczyścić, bo w wilgotnym środowisku bakterie roznoszą się wyjątkowo szybko. Szczególnej uwadze powinniśmy też poddać wszelkie gadżety, które wykorzystujemy w czasie seksu – należy je umyć – zarówno przed, jak i po stosunku. Pamiętajmy też, by traktować je niemalże jak szczoteczkę do zębów – nie wolno się nimi wymieniać ani pożyczać…

Może nam się wydawać, że skoro seks ma być „chwilą zapomnienia”, myślenie o powyższych szczegółach odziera go z całego romantyzmu i skutecznie psuje nastrojową atmosferę. Jeśli zadbamy o te szczegóły przed i po, będziemy mogli oddać się atmosferze bez reszty w trakcie tej najważniejszej części.