Muzea w Krakowie – sprawdź, kiedy odwiedzisz je z dzieckiem za darmo!

Podpowiadamy, do których krakowskich muzeów warto wybrać się z dzieckiem i kiedy wejdziesz tam za darmo! Sprawdź naszą listę!

atrakcje za darmo w krakowie dla dzieci


Podziel się na


Chcesz przybliżyć dziecku historię i kulturę jego miasta bez nadmiernego obciążania domowego budżetu? Sprawdź, kiedy odwiedzisz krakowskie muzea zupełnie za darmo! Podpowiadamy, do których krakowskich muzeów warto wybrać się z dzieckiem i kiedy najkorzystniej to zrobić!

Zamek Królewski na Wawelu

Obowiązkowy numer jeden na liście do odwiedzenia przez każdego – dużego i małego – krakowianina.  Czy wiedzieliście, że jeszcze do końca lutego w każdy poniedziałek mogliście zwiedzać jego zakamarki zupełnie za darmo? Wystarczyło pobrać wejściówkę w kasie i dotrzeć do zamku między 9:30 a 13:00. Nie udało się? Głowa do góry! Zapewne jak co roku w ramach akcji Darmowy listopad na jesieni będziecie mieć na to aż cały miesiąc!

A jeśli nie chcecie czekać do listopada to pamiętajcie, że dzieci do lat 7 są zwolnione z opłaty za wstęp na Wawel. Wystarczy więc, że opłacicie wyłącznie swój bilet. Ile zapłacicie? To zależy. Nie istnieje jeden zbiorczy bilet, uprawniający do obejrzenia całego zamku – wystawy zwiedza się odrębnie, a ceny i godziny zwiedzania różnią się w zależności od okresu: sezon letni (kwiecień-październik) i zimowy (listopad-marzec).

Sprawdź tutaj: https://wawel.krakow.pl/

Podziemia Rynku

Podziemia Rynku Głównego w Krakowie to oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, znajdujący się pod wschodnią częścią płyty Rynku Głównego. Podziemna trasa pozwala zwiedzić średniowieczne trakty, cmentarzysko, relikty kramów, obejrzeć przedmioty codziennego użytku i rękodzieło. Na trasie zwiedzania ustawiono też hologramy pokazujące wygląd budynków stojących wcześniej na krakowskim rynku, a na monitorach wyświetlane są projekcje filmów, opowiadających historię poszczególnych zabytków.

Podziemne muzeum to niewątpliwa atrakcja dla najmłodszych krakowian, bo klimat miejsca jest naprawdę niepowtarzalny. Muzeum czynne jest codziennie. W poniedziałki, środy i czwartki od 10 do 19:00, od piątku do niedzieli od 10 do 20:00. Bilet normalny kosztuje 32 zł, ulgowy 28 zł, a rodzinny 64 zł. Za darmo Podziemia Rynku można zwiedzać w każdy wtorek. Warto jednak pamiętać, że wymagana jest wcześniejsza rezerwacja miejsc przez internet i że w tym dniu wystawa jest czynna krócej, niż w pozostałe dni tygodnia: od 10 do 14:00.

Sprawdź tutaj: https://muzeumkrakowa.pl/oddzialy/rynek-podziemny

muzea dla dzieci w krakowie

Muzeum Narodowe

Jeszcze wam mało? W takim razie korzystajcie z kolejnej wtorkowej atrakcji – tego dnia odwiedzicie zupełnie za darmo wystawy stałe wszystkich oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie! To najstarsze polskie muzeum narodowe, a w jego zbiorach znajdują się obiekty o charakterze unikatowym w skali europejskiej, będące wszechstronną dokumentacją polskiego dziedzictwa.

Ale po kolei – Gmach Główny przy Al. 3 Maja 1 oferuje wstęp wolny we wtorki w godzinach od 10.00 do 19.00. W tych samych godzinach za darmo zwiedzimy Sukiennice, Kamienicę Szołayskich (ul. Szczepańska 11) oraz Muzeum Książąt Czartoryskich (ul. Pijarska 15). Muzeum Czapskich (ul. Piłsudskiego 12) zaprasza na darmowe zwiedzanie między 10.00 a 18.00, podobnie jak Dom Matejki (ul. Floriańska 41), Dom Mehoffera (ul. Krupnicza 26) Pałac Erazma Ciołka (Kanonicza 17). Muzeum Stanisława Wyspiańskiego (Pl. Sikorskiego 6) zwiedzimy bezpłatnie we wtorek między 10.00 a 17.30. Nie chcecie czekać do wtorku? Dzieci do lat 7 do Muzeum Narodowego wchodzą bezpłatnie bez względu na dzień tygodnia, a osoby do 26 roku życia – za symboliczną złotówkę.

Sprawdź tutaj: https://mnk.pl/

Muzeum Lotnictwa Polskiego

Prawdziwa gratka dla małych fanów samolotów i nie tylko. Muzeum Lotnictwa Polskiego zlokalizowane jest na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny przy Al. Jana Pawła II 39. Gromadzi eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa i jest najważniejszą placówką tego typu w naszym kraju. Posiada bogaty zbiór mundurów, uzbrojenia i wyposażenia, a liczba eksponowanych obecnie statków powietrznych przekracza 200. Kolekcja uznawana jest za  jedną z najciekawszych w Europie i na świecie, co potwierdza umieszczenie muzeum na 8. miejscu rankingu CNN, obejmującego największe muzea lotnicze. Maluch powtarza, że kiedyś zostanie pilotem? To miejsce jest stworzone właśnie dla was!

Muzeum czynne jest codziennie – oprócz poniedziałków – w godzinach od 9 do 17. Za bilet normalny zapłacimy 27 zł, za ulgowy 16 zł. Dzieci do lat 7 do muzeum wchodzą bezpłatnie. Podobnie jak wszyscy, którzy zaplanują zwiedzanie na wtorek – w tym dniu możemy oglądać wszystkie wystawy stałe zupełnie za darmo.

Sprawdź tutaj: https://muzeumlotnictwa.pl/muzeum/pl/

atrakcje dla dzieci w krakowie

MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej

Macie dużo cierpliwości i jesteście przyzwyczajeni do ciągłych pytań: Co to? Po co? A dlaczego? W takim razie mamy dla was niepowtarzalną propozycję na czwartek – wizyta w MOCAKU-u – Muzeum Sztuki Współczesnej na krakowskim Zabłociu (ul. Lipowa 4). To właśnie tego dnia wstęp na wystawy stałe jest zupełnie darmowy, a na wystawy czasowe obowiązuje bilet ulgowy.

A co tam jest ciekawego? Wszystko! Począwszy od fenomenalnej ekspozycji stałej „Pięciokształty”, do której można wejść i z której trudno wyjść – zwłaszcza z dzieckiem (sami się zdziwicie, że litery mogą być aż tak fascynujące), po wystawy czasowe, które inspirują bez względu na tematykę. Nie ma tu małych, ciemnych sal i szklanych gablot pełnych drobnych eksponatów. Szklana jest podłoga. Jest rozmach, przestrzeń, ogromne eksponaty, które dziwią i fascynują – słowem muzeum inne niż wszystkie. W ramach projektu Muzeum Dzieci organizowane są też zajęcia edukacyjne dla najmłodszych – zabawy, wykłady, warsztaty z udziałem artystów oraz pracowników. W skrócie? Tutaj nie można się nudzić!  Muzeum jest czynne codziennie, poza poniedziałkiem. We wtorki, czwartki, soboty i niedziele w godzinach 11–19, a w piątki 11–20.

Muzeum Archeologiczne

We wtorek zaplanujcie również darmowy spacer po Muzeum Archeologicznym (ul. Poselska 3). Muzeum Archeologiczne w Krakowie to najstarsza tego typu placówka w Polsce, której powstanie datuje się na 1850 rok. Co tu na nas czeka? Bogowie starożytnego Egiptu, sarkofagi, mumie, nasi praprzodkowie i makiety ich domostw. Przed budynkiem muzeum znajduje się piękny i całkiem duży ogród, gdzie można odpocząć, przekąsić coś dobrego i odpowiedzieć na setki pytań, rodzących się w małych głowach po wizycie w tym niesamowitym miejscu.

W pozostałe dni tygodnia muzeum jest czynne w godzinach: poniedziałek, środa, piątek 9:00 – 15:00,  wtorek, czwartek 9:00 – 18:00. Za bilet normalny na wystawy stałe zapłacimy 12 zł, za ulgowy 8 zł.

Sprawdź tutaj: http://ma.krakow.pl/

Muzeum Etnograficzne

Nasza kolejna propozycja na wtorek to Muzeum Etnograficzne (plac Wolnica 1), które – podobnie jak powyższe – tego dnia odwiedzicie zupełnie za darmo. Choć może być trudno upilnować rozbiegane brzdące, by nie dotykały eksponatów, które budzą ogromną ciekawość i zainteresowanie, naprawdę warto spróbować!  Na parterze obejrzeć można zrekonstruowane chaty, do których bez przeszkód można wejść i na własne oczy zobaczyć, jak mieszkali nasi przodkowie. Na piętrach można z kolei oglądać regionalne stroje, przedmioty codziennego użytku, zabawki czy naczynia.

W muzeum znajduje się także prawdziwa perełka – najstarsza istniejąca szopka krakowska wykonana przez Michała Ezenekiera. Dużym zainteresowaniem cieszy się wystawa „Od-nowa”, która nawiązuje do wiosennego ożywienia. Pośrodku sali znajduje się wielkie zielone drzewo, którego konary przebijają kolorowy sufit. Zobaczymy tu także w powiększeniu ponad 300 unikatowych pisanek, palmy wielkanocne czy zabawki, które były sprzedawane na krakowskich odpustach.

Jeśli lubicie klimat starych skansenów albo macie ochotę przenieść się sto lat wstecz, możecie to zrobić już w najbliższą niedzielę! Muzeum jest czynne od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 – 19.00. W pozostałych dniach tygodnia za bilet normalny zapłacimy 18 zł, za ulgowy 10 zł. Dzieci do lat 7 wchodzą za darmo niezależnie od dnia tygodnia.

Sprawdź tutaj: https://etnomuzeum.eu/

co w krakwie dla dzieci na weekend

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

A w sobotę proponujemy wypad do podkrakowskiej Wieliczki. Muzeum Żup Krakowskich (ul. Zamkowa 8) to największe górnicze muzeum na świecie. Posiada ekspozycje w Kopalni Soli oraz w Zamku Żupnym, który znajduje się zaledwie 5 minut spaceru od Kopalni Soli. Wnętrza Zamku Żupnego kryją nie tylko piękne komaty i urokliwe piwnice, ale są także miejscem wystaw czasowych i stałych, w tym zaliczanej do najcenniejszych na świecie kolekcji solniczek. Obiekty pochodzą z najlepszych warsztatów złotniczych i wytwórni porcelany, obejmują przykłady sztuki złotniczej, ceramiki, szkła oraz innych materiałów. Zobaczymy tu na przykład solniczki w kształcie statków, pociągów czy samolotów.

Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce zwiedzimy za darmo w każdą sobotę w godzinach 9.00-17.00. W pozostałe dni tygodnia ceny też nie są wysokie – bilet normalny zakupimy już 20 zł, ulgowy za 15 zł. Dzieci do lat 7 codziennie wchodzą za darmo, a dzieci w wieku 7-16 lat – za symboliczną złotówkę.

———

Wizyta z dzieckiem w muzeum to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu i oderwanie się od zabieganej codzienności. Pozwala nabrać dystansu i spojrzeć na świat z innej perspektywy. Tutaj czas stoi w miejscu i nikt się nigdzie nie spieszy. Z uwagi na to, że informacje mogą się zmienić z różnych względów (np. zmiany zachodzące w przestrzeniach muzeów) czy okoliczności (np. święta, ważne wydarzenia), przed wybraniem się do muzeum warto jeszcze raz upewnić się na oficjalnej stronie, czy na pewno w dany dzień zwiedzimy to miejsce za darmo.