Masaż krocza – olejek przygotowujący krocze do porodu

Przygotuj swoje krocze do porodu! Jak, kiedy i czym wykonywać masaż krocza? Odpowiadamy!

olejek do masażu krocza


Podziel się na


Z pewnością wiele razy zastanawiałaś się nad tym, jak twoje dziecko wydostanie się na świat tak wąską „drogą”. Dla twojego ciała to rzeczywiście nie lada wyzwanie, dlatego zamiast się zastanawiać – zacznij działać! Przygotuj swoje krocze do porodu! Masaż krocza – olejek przygotowujący krocze do porodujaki olejek do masażu krocza wybrać? Jak, kiedy i czym wykonywać masaż krocza? Podpowiadamy!

Przygotowania krocza do porodu warto zacząć na długo przed tym, zanim w naszym brzuchu zagnieździ się mała fasolka. Mowa rzecz jasna o ćwiczeniach mięśnia Kegla, które nadal są mało docenianym sposobem na znaczne ułatwienie sobie tego trudnego zadania, jakim jest poród. Co więcej – to nie jedyna ich zaleta. Odpowiednio i regularnie wykonywane pomagają także szybciej wrócić do formy po ciąży. O tym, jak prawidłowo ćwiczyć mięśnie Kegla przeczytacie tutaj!

Masaż krocza – olejek do masażu krocza przed porodem

Tak jak zostało wspomniane, mięśnie Kegla warto zacząć ćwiczyć na długo przed porodem, a nawet przed samą ciążą. Jak przygotować krocze do porodu w inny sposób? W okresie ciąży wiele kobiet szuka skutecznych i bezpiecznych metod przygotowania się do porodu. Jednym z popularnych podejść jest masaż krocza – olejek może ten proces uczynić jeszcze bardziej korzystnym. Sprawdźmy, dlaczego masaż krocza z olejkiem stał się tak popularny i jakie korzyści może przynieść przyszłym mamom.

Przygotowanie krocza do porodu

Masaż krocza przed porodem ma na celu uelastycznienie i zmiękczenie tkanki krocza oraz poprawienie jej ukrwienia. Dzięki temu, skóra w tym miejscu znacznie lepiej się rozciąga, a to pozwala na sprawniejsze wydanie dziecka na świat. Odpowiednie przygotowanie krocza do porodu zmniejsza ryzyko jego pęknięcia w czasie akcji porodowej oraz minimalizuje prawdopodobieństwo nacięcia chirurgicznego. Co więcej, nawet gdyby do pęknięcia lub nacięcia krocza doszło (pamiętajmy, że masaż nie da nam 100-procentowej gwarancji, że tak się nie stanie), rany będą goić się znacznie szybciej.

przygotowanie krocza przed porodem

Masaż krocza od kiedy warto go stosować?

Masaż krocza w ciąży warto wdrożyć w zasadzie tuż przed samym rozwiązaniem. Najbezpieczniej od około 34. tygodnia ciąży.  Jak masować krocze przed porodem? Wystarczy chwila spokoju i przestrzeni, wiedza na temat tego, w jaki sposób prowadzić masaż oraz specjalny olejek do masażu krocza.

Masaż krocza – olejek. Jaki olejek do masażu krocza wybrać?

Masaż pochwy przed porodem najlepiej wykonywać po wieczornej kąpieli. Kładziemy się na łóżku, siadamy albo stajemy w taki sposób, że jedna noga znajduje się na podwyższeniu, np. opieramy ją na krześle by wykonać masaż krocza – jaki olejek do masażu krocza przed porodem wybrać?

Przygotowanie krocza do porodu warto rozpocząć od zaopatrzenia się w olejek do masażu krocza:

  • olejek migdałowy
  • olejek z kiełków pszenicy
  • olejek z dziurawca
  • olejek jojoba
  • olejek z awokado
  • inny olej roślinny
  • oliwa z oliwek
  • witamina E w płynie
  • specjalny olejek do masażu krocza – w ofercia mają go różne firmy.

Uwaga: do masażu krocza nie należy używać oleju mineralnego ani oliwki dla dzieci!

Masaż krocza –  jak wykonywać?

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek praktyki masażu, szczególnie w okresie ciąży, zawsze zalecamy konsultację z lekarzem lub położną, aby upewnić się, że masaż jest bezpieczny dla danego stanu zdrowia.

Oto wskazówki, jak wykonywać masaż krocza w ciąży:

  • myjemy dłonie i aplikujemy na palce wybrany olejek do masażu krocza,
  • delikatnie podgrzewamy olejek w dłoniach, aby był masaż krocza w ciąży był jeszcze bardziej komfortowy,
  • kciuk wsuwamy bardzo delikatnie do pochwy na głębokość około 2-3 cm, po czym staramy się za jego pomocą lekko rozciągać tkanki w kierunku odbytu oraz na boki,
  • uciskamy ściankę pochwy i wykonujemy ruchy zgodne ze wskazówkami zegara – od godziny 3 do 9 i z powrotem,
  • powoli zwiększamy nacisk i masujemy krocze w ten sposób przez około 2 minuty, po czym przerywamy,
  • oprócz samego krocza warto też masować obszar, znajdujący się pomiędzy pochwą a odbytem – od wewnątrz oraz na zewnątrz,
  • należy przy tym unikać dotykania ujścia cewki moczowej, co może doprowadzić do infekcji.

Pamiętaj, aby być delikatną i stopniowo zwiększać nacisk w miarę postępu masażu. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów lub dyskomfortu, przerwij masaż i skonsultuj się z lekarzem.

Masaż przed porodem warto powtarzać kilka razy w tygodniu aż do dnia porodu, przy czym jedna sesja nie powinna trwać dłużej niż 10 minut. Po kilku dniach wykonywania regularnego masażu można dołączyć drugi palec, a z czasem kolejne, by dojść do masażu aż czterema palcami jednocześnie (wówczas krocze jest w stanie rozciągnąć się aż do około 2/3 obwodu główki maleństwa!)

jaki olejek do masażu

Masaż krocza. Olejek a przeciwwskazania do masażu krocza

Delikatne pieczenie, jakie pojawia się w wyniku masażu krocza jest objawem naturalnym (w momencie kiedy je poczujemy, przerywamy i wracamy do masażu za moment), jednak zabieg należy przerwać definitywnie w momencie, kiedy poczujemy ból. Masaż krocza do porodu należy przerwać jeśli przechodzimy infekcję dróg rodnych. Masażu krocza nie powinny ponadto podejmować ciężarne z tendencją do przedwczesnych skurczów.

By mieć pewność, że w naszym przypadku ćwiczenia nie są niebezpieczne, warto przed rozpoczęciem treningu skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.