Olejki przygotowujące krocze do porodu

Przygotuj swoje krocze do porodu! Jak, kiedy i czym wykonywać masaż krocza? Odpowiadamy!

olejek do masażu krocza


Podziel się na


Z pewnością wiele razy zastanawiałaś się nad tym, jak twoje dziecko wydostanie się na świat tak wąską „drogą”. Dla twojego ciała to rzeczywiście nie lada wyzwanie, dlatego zamiast się zastanawiać – zacznij działać!

Przygotowania krocza do porodu warto zacząć na długo przed tym, zanim w naszym brzuchu zagnieździ się mała fasolka. Mowa rzecz jasna o ćwiczeniach mięśnia Kegla, które nadal są mało docenianym sposobem na znaczne ułatwienie sobie tego trudnego zadania, jakim jest poród. Co więcej – to nie jedyna ich zaleta. Odpowiednio i regularnie wykonywane pomagają także szybciej wrócić do formy po ciąży. O tym, jak prawidłowo ćwiczyć mięśnie Kegla przeczytacie tutaj.

Masaż krocza

Tak jak zostało wspomniane, mięśnie Kegla warto zacząć ćwiczyć na długo przed porodem, a nawet przed samą ciążą. A jednak, istnieje jeszcze jeden sposób na przygotowanie krocza do porodu, który warto wdrożyć w zasadzie tuż przed samym rozwiązaniem (najbezpieczniej od około 34. tygodnia ciąży). Mowa o masażu krocza, którego celem jest uelastycznienie i zmiękczenie tkanki krocza oraz poprawienie jej ukrwienia. Dzięki temu, skóra w tym miejscu znacznie lepiej się rozciąga, a to pozwala na sprawniejsze wydanie dziecka na świat. Odpowiednie przygotowanie krocza do porodu zmniejsza ryzyko jego pęknięcia w czasie akcji porodowej oraz minimalizuje prawdopodobieństwo, że konieczne będzie nacięcie chirurgiczne.

Co więcej, nawet gdyby do pęknięcia/nacięcia krocza doszło (pamiętajmy, że masaż nie da nam 100-procentowej gwarancji, że tak się nie stanie), rany będą goić się znacznie szybciej. Pytanie, co będzie nam potrzebne? Chwila spokoju i przestrzeni, wiedza na temat tego, w jaki sposób prowadzić masaż oraz specjalne olejki. Informacje na temat dwóch ostatnich – znajdziecie poniżej.

olejek

Olejki przygotowujące krocze do porodu

Masaż najlepiej wykonywać po wieczornej kąpieli. Kładziemy się na łóżku, siadamy albo stajemy w taki sposób, że jedna noga znajduje się na podwyższeniu, np. opieramy ją na krześle. Następnie zwilżamy palce specjalnym olejkiem. Jaki olejek wybrać? W masażu krocza sprawdzą się:

  • olejek migdałowy;
  • olejek z kiełków pszenicy;
  • olejek z dziurawca;
  • olejek jojoba;
  • olejek z awokado;
  • inny olej roślinny;
  • oliwa z oliwek,
  • witamina E w płynie;
  • specjalny olejek do masażu krocza np. Damm Massageol firmy Weleda, Sweet Almond Oil for Perineal Massage firmy Mommy Care,

Uwaga: do masażu krocza nie należy używać oleju mineralnego ani oliwki dla dzieci!

Jak masować krocze?

Kciuk wsuwamy bardzo delikatnie do pochwy na głębokość około 2-3 cm, po czym staramy się za jego pomocą lekko rozciągać tkanki w kierunku odbytu oraz na boki. Uciskamy ściankę pochwy i wykonujemy ruchy zgodne ze wskazówkami zegara – od godziny 3 do 9 i z powrotem. Powoli zwiększamy nacisk i masujemy krocze w ten sposób przez około 2 minuty, po czym przerywamy. Oprócz samego krocza warto też masować obszar, znajdujący się pomiędzy pochwą a odbytem – od wewnątrz oraz na zewnątrz. Należy przy tym unikać dotykania ujścia cewki moczowej, co może doprowadzić do infekcji.

Masaż krocza warto powtarzać kilka razy w tygodniu aż do dnia porodu, przy czym jedna sesja nie powinna trwać dłużej niż 10 minut. Po kilku dniach wykonywania regularnego masażu można dołączyć drugi palec, a z czasem kolejne, by dojść do masażu aż czterema palcami jednocześnie (wówczas krocze jest w stanie rozciągnąć się aż do około 2/3 obwodu główki maleństwa!)

olejek

Przeciwwskazania do masażu krocza

Delikatne pieczenie, jakie pojawia się w wyniku masażu krocza jest objawem naturalnym (w momencie kiedy je poczujemy, przerywamy i wracamy do masażu za moment), jednak zabieg należy przerwać definitywnie w momencie, kiedy poczujemy ból. Należy z niego zrezygnować także w przypadku, jeśli przechodzimy infekcję dróg rodnych. Masażu krocza nie powinny ponadto podejmować ciężarne z tendencją do przedwczesnych skurczów.

By mieć pewność, że w naszym przypadku ćwiczenia nie są niebezpieczne, warto przed rozpoczęciem treningu skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.